אופציות בינאריות – האם אפשר להרוויח?

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

לפני שנצלול לעולם של האופציות הבינאריות צריך להבין מה תחילה מהן אופציות בכלל. אופציה היא מעין תשלום מוקדם שמבטיח לך את האופציה לרכוש מניה מסוימת. בעצם אתה משלם סכום נמוך יחסית, למשל 20 דולר ובכך משריין לעצמך את האופציה לרכוש את המניה עד תאריך מסוים. כשרוכשים את האופציה כל המידע הרלוונטי הנו גלוי, מה מחיר המניה, מה תאריך הפקיעה שלה ומהי תוספת המימוש (התשלום הנוסף על האופציה עצמה) וכו'. 

אם נעשה מתמטיקה פשוטה, אדם משלם סכום התחלתי (נמשיך עם דוגמת ה-20 דולרים), בכדי שתהיה לו אופציה לקנות מנייה בסך של למשל 400 דולר כשהמחיר הכללי של המניה הוא 410 דולרים. אז בפועל למה טוב בכלל לקנות את האופציות אם בסופו של דבר משלמים יקר יותר על אותה המניה?

 

רווח והפסד באופציות

הרווח וההפסד באופציות אינו בה לידי ביטוי בקניית המניה עצמה אלא במכירת וקניית האופציות. הדבר הטוב שמגיע מהשקעה באופציות הוא ההשקעה הנמוכה יחסית מבחינת סכום הכסף. ולעומת זאת, באחוזים הרווחים (וגם ההפסדים) יכולים אף לשלש את ההשקעה.

ישנם שני סוגים של אופציות, הסוג הראשון נקרא אופציית Call, זוהי האופציה לקנות את המניה.

באופציית Call, ככל שהמניה עולה, כך גם ערך האופציה עולה. הרווח הנקי של קונה האופציה הוא ההפרש בין המחיר הנמוך בו קנה לבין המחיר העדכני הגבוה של האופציה שיכול להביא תשואה שמכפילה ואף משלשת את עצמה. מה שחשוב לזכור שבמקרה של ירידה בערך המניה ערך האופציה יורד ויכול להגיע להפסד של פי שלוש. 

סוג האופציות השני נקרא אופציות PUT, זוהי אופציה המקנה את הזכות למכור את המניה. במקרים של אופציות מהסוג הזה, הרווח עולה ככל שהמניה יורדת בערך שלה. נסביר זאת בדוגמה מספרית. נגיד וקניתם אופציה על סך 20 דולר במחיר של 400 דולר למימוש המניה. במילים פשוטות זה אומר שבסכום של 20 דולר הלקוח רכש את האפשרות למכור מניה בסך של 400 דולר בתאריך הפקיעה לא משנה מה המחיר הריאלי שלה באותו הזמן. זה אומר שאם עד תאריך הפקיעה, המחיר של המניה יעלה, הלקוח מפסיד (המניה שווה יותר מהסכום שהוא יוכל למכור אותה בו). לעומת זאת אם המניה ירדה, בעל האופציה ירוויח את ההפרש של הירידה הזו וזהו הרווח שלו מהאופציה.

 

אופציות בינאריות 

כשמדובר באופציות שהוצגו מקודם, ברור לנו שצריך ידע מוקדם בנוגע לתנודות השוק, לרווחים או הפסדים צפויים של החברה ואפילו לשינויים ארגוניים שיכולים להוביל לשינויים בערך המניות. וגם עם כל הידע הרב שחלק גדול מהסוחרים מחזיק בידו (או יודע אצל מי להפקיד את הכסף שלו) עדין יש מקרים שאף אחד לא ידע לצפות. ואפילו אז, ההפסדים בדרך כלל לא מגיעים לאחוזי עתק מסכום ההשקעה ומי שמשקיע במניות נכון (ולא מסתמך רק על המזל) יכול להתאושש מהמכה באמצעות מניות או ניירות ערך אחרים שבידו. 

באופציות בינאריות יש שתי אופציות, רווח או הפסד. למה הכוונה, באופציות בינאריות (ובהשוואה מתבקשת להימורים), המשקיע מהמר האם מניה מסוימת תעלה או תרד בטווח זמן קצר מאוד (דקות, שעות, ימים). תנודתיות מהסוג הזה היא מאוד לא צפויה, קשה לדעת מה צפוי לקרות בעוד דקות ואף ימים ספורים, כי בתחום הפיננסים לרוב מדובר במגמות. 

בנוסף לכך, השיטה בה אופציות בינאריות עובדות לא לוקחת בחשבון את היחסיות של העלייה או הירידה של המניה. ההימור הוא האם מניה מסוימת תעלה או תרד, אין חשיבות להאם היא עלתה ב-0.1 דולר או ב-50 דולר (ואותו דבר להפסד).

אם המניה עלתה כפי שציפית הרווח הוא ענק ויכול להגיע לעד 80% מההשקעה (תלוי באופי ההשקעה ובמקום בו משקיעים). אך אם המניה לא עלתה או ירדה (אפילו בחצי דולר), ההפסד הוא ענק והוא מתחיל ב-85% מערך ההשקעה ויכול להגיע אפילו לכל הסכום.

שיטה נוספת הינה הימור על ערך שאליו המניה תגיע. אם המניה עברה את הערך הנ"ל הרווחת ואם לא, הפסדת הכל. כל התחום הזה הוא הכל או כלום. 

בפועל תוחלת הרווח התחום הזה הינה שלילית תמיד, היות והמשקיע מפסיד יותר ממה שהוא עושי להרוויח. 

 

תרמית או הימורים חוקיים? 

כששואלים מומחים בתחום ואנשים שהגיעו לעבוד בתור מנהלי תיקי לקוחות בתעשיית האופציות הבינאריות, מדובר על סוג של תרמית. המטרה של על עובד כזה היא להרוויח, וכמה שיותר. והרווח שלהם מגיע מההשקעות של הלקוחות. 

בכתבה שפורסמה בדצמבר 2016 בגלובס מתואר כיצד חברות מהסוג מכשירות אנשים ללא ניסיון בתחום הפיננסי לשקר ללקוחות ולהציג להם מייצג שוו שאינו עומד בקנה אחד עם מציאות הן מבחינת הרקע של מנהלי התיקים והן מבחינת התנודתיות בשוק. החברות שמעניקות את הפלטפורמה הזו מרוויחות מההפסדים של הלקוחות שלהן, וכמו שכבר ציינו, ההפסד הוא גדול מאוד. 

הבעיה העיקרית בתחום הזה לדעתי היא הקרבה שלו מבחינת האופי להימורים. הכל נגיש ברמת לחיצה על כפתור ואתה יכול לבחור מתי לבצע השקעות ומתי לא. אתה מהמר על מה יקרה בתחום שהוא גם ככה מוגדר כמסובך ולעיתים בלתי צפוי בטווח של דקות.

הסיבה שהתחום הזה מאוד מפותח נובעת מההתלהבות והאדרנלין שנוצר בעת ביצוע הימור טוב. ממש כמו בהימורים בקזינו. ובגלל סיכון זה רשות ניירות הערך הישראלית החליטה שבארץ לא ניתן יהיה להפעיל זירות מסחר באופציות בינאריות.

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא