אילון מאסק – גאון או מהמר?

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

אילון מאסק רוצה לשנות את העולם. זו השאיפה שהוא הציב לעצמו והוא לא מתבייש לומר אותה בקול – הוא בטוח כי יצליח להציל את המין האנושי מפני הכחדה. 4 חברות הענק שהוא יזם – PayPal, Space-X, The Boring Company, Neuralink וכן חברת טסלה שבראשה הוא עומד כיום – נועדו למנוע מכדור הארץ להיהרס.

מה שמדהים במאסק, זה שהוא לא נח לרגע ולא מפסיק לחלום ולתכנן המצאות חדשות שישגעו את העולם ויהפכו אותו למקום טוב יותר ומתקדם יותר.

כל אלו הופכים את מאסק להיות אחד האנשים המשפיעים ביותר בעולם וכמובן אחד מ – 50 האנשים העשירים בעולם. מעריציו בהחלט מייחסים לו תכונות של גאון, אך מנגד יהיו שיגידו שמדובר במהמר חסר תקנה, שיותר מזל משכל עזר לו לשרוד ולהצליח ולא לאבד את כל הונו באחד מהסיכונים שהוא לקח לעיתים קרובות. בכל זאת, עיסוק ביזמות בתחומים כה חדשניים, כמו הגעה למאדים – מצריך תעוזה רבה, ויש שיאמרו שזה פשוט הימור פרוע. 

 

כאן הכל התחיל

אילון מאסק הוא אחד השמות הבולטים בימינו של יזמים משפיעים ומצליחים. לא רבים יודעים שלא מדובר בבן עשירים שדרכו היתה מובטחת מן הרגע הראשון. למעשה, אפשר לומר כי מאסק בנה לעצמו את הקריירה ב – 10 אצבעות. הוא נולד בפרטוריה שבדרום אפריקה ב – 1971. אביו היה מהנדס אלקטרומכני ואמו – דוגמנית ולאחר מכן דיאטנית. השניים התגרשו כשאילון הצעיר היה בן 9 בלבד. מאסק ושני אחיו הצעירים ממנו נדדו עם אביהם ממקום למקום, כאשר הוא סובל מהצקות, קטטות, ובידוד חברתי. מאסק אובחן כמחונן, וככל הנראה הוא היה הילד הכי חכם בבית הספר. אך הוא לא ניסה לקשור קשרים חברתיים אלא היה שקוע בעולמו, קרא ספרים וחוברות קומיקס ופיתח כך את דמיונו כבר אז. 

אביו היה אדם תובעני שהפעיל עליו לחץ רב, דבר שגרם לו לפתח משמעת עצמית, חסינות מנטלית, ורצון רב להוכיח את עצמו. נאמר עליו כי מסתמן שאביו היה ברוטלי וגרם לכך שמאסק למד להתמודד בעצמו עם  קשיים בשלב מוקדם מאד בחייו.

 

סיפורו של יזם

את תחילת דרכו היזמית החל מאסק בילדות שלו. מעבר לקריאה בלתי נגמרת של כל ספר, חוברת גיבורי על, או אנציקלופדיה שרק הגיעו לפתחו, הוא החל לתכנת במחשב בעצמו ברגע שנחשף אליו. כשהיה בין 10 סומן על ידי חברת IBM כאחד המוחות המבריקים ביותר לגילו בתחום התכנות. כפי שהוא מספר – הוא החל לקחת שיעורים בתכנות אך חיש מהר היה מתקדם יותר מהמורה שלו.

במקביל ליכולות התכנות, מאסק לא הפסיק לחלום וראשית דרכו היזמית העסקית היתה בגיל 12. בהחלט לא יאמן אך זו האמת – כשהיה רק בן 12 מאסק פיתח משחק מחשב שנקרא "בלאסטר" ומכר אותו בעבור 500 דולר למגזין המחשבים המוכר  PC and Office Technology. 

כאשר סיים מאסק את לימודיו בתיכון, עזב את דרום אפריקה על מנת לחמוק מהשירות הצבאי שהיה חובה. הוא היגר לקנדה, שם חיו קרובי משפחה מצד אמו, וקיבל אזרחות קנדית. לאחר תקופה קצרה בה עבד בחוות חיטה בבעלות המשפחה, עבר לעבוד בבנק – במחלקת המחשבים כמובן. 

מאסק השלים תואר ראשון בכלכלה ופיזיקה באוניברסיטת פנסילבניה. לדבריו, לא היה הולך לשיעורים אלא קורא את ספרי הלימוד וניגש לבחינה. כאשר סיים את לימודיו קיבל מלגה נחשקת במיוחד ששלחה אותו ללימודים היוקרתיים באוניברסיטת סטנפורד. אך מאסק רצה להתחיל לפעול בדרכו והבין שאוניברסיטה היא לא המקום בו הדברים "האמיתיים" קורים ולכן, כעבור יומיים בלבד – החליט לעזוב את לימודיו והחל את דרכו העסקית. 

 

זיפ2 – הפרויקט העסקי הראשון

כאשר עזב אילון מאסק את סטנפורד כבר היה לו בראש את רעיון היזמות הראשון הרציני שלו. הוא חבר לאחיו קימבל, והשניים הקימו יחד את זיפ2 – חברה שרצתה להמיר את הרעיון של דפי זהב למשהו נגיש יותר, שנמצא באינטרנט. זו היתה החברה הראשונה מסוגה שלמעשה היוותה לוח מודעות ומפות אינטרנטי. תוך שנה בלבד הם הצליחו להחתים תאגידים שונים שיעבדו איתם, ומשקיעים רבים, וכך החברה התפשטה במהירות שיא בארצות הברית. 

ב – 1999 מכרו האחים את זיפ2 לחברת המחשוב הענקית קומפאק תמורת לא פחות מ – 340 מיליון דולר. עובדה זו הפכה את אילון מאסק לאחד המיליונרים הצעירים ביותר בארה"ב. בן 28 בלבד וכבר נהנה מחשבון בנק שמכיל עשרות מיליוני דולרים. אך כל זאת לא השביע את מאסק, אלא להפך – רק גרם לו לרצות להמשיך להשפיע ולהקים חברות גדולות יותר.

 

PayPal – חדשנות בתחום התשלומים האינטרנטי

מאסק לא נח לאחר ההצלחה שידע עם זיפ2 אלא עבר מיד ליעד הבא – הוא רצה להשפיע על תעשיית התשלומים העולמית. כיוון שמגזר הבנקאות הוא עצום, מאסק ראה בתחום הזה כהזדמנות עסקית גדולה. מאסק ואחיו הקימו את X.com שהעניקה שירות פיננסיים מקוון. לאחר כשנה התמזגה החברה עם PayPal, והחברה הצליחה בסדר גודל אדיר. בשנת 2002 יצאה להנפקה בנאסד"ק והצליחה לגייס 61 מיליון דולר. 

חצי שנה בלבד מאוחר יותר, eBay רכשה את חברת PayPal תמורת מיליארד וחצי דולר. היה מדובר בעסקה שהשתלמה לכל הצדדים. (מי באמת מרוויח והרבה ממכירות בeBay)

עד היום PayPal ממשיכה לצמוח, ומאסק יצא ברווח גדול בתור זה שהחזיק בנתח המניות הכי גדול לפני שהחברה נרכשה – 11.7 אחוזים.

 

השמים הם לא הגבול – הקמת SpaceX

ככל הנראה הפרויקט שמייצג בצורה הכי טובה כמה גבוה מאסק שואף – הוא SpaceX. בשנת 2002 עבר מאסק לחלום החדש שלו – להגיע למאדים. הוא הגיע למסקנה שהאנושות לא יכולה להיות מוגבלת לחיים בכדור הארץ בלבד. לדעתו יש צורך לגבש תוכנית חלופית של המין האנושי שתציע חיים בכוכב לכת אחר. מאסק הקים את SpaceX, שהיתה פורצת דרך בכל מובן שהוא. ראשית כל מדובר היה בחברת החלל הראשונה בהיסטוריה שהיתה בבעלות פרטית. מעבר לכך – המטרה שמאסק הציב לעצמו היא מהפכנית – הקמת מושבה של עשרות אלפי אנשים על מאדים.

למרות שבמקרה זה התגובות מסביבו של מאסק היו פחות נלהבות – בלשון המעטה – הוא לא ויתר. מאסק לקח סיכון ענק, והשקיע מחצית מהונו, כ- 100 מיליון דולר, בחברה החדשה. מדובר היה בהימור עצום. הוא הבין שלא יצליח לגייס תורמים כיוון שאנשים לא מאמינים ברעיון הזה ולכן מימן כמעט את כל תחילת הפרויקט בעצמו. 

גם הפעם מאסק לא איכזב ותוך מספר שנים SpaceX החלה להצליח – היא פיתחה את "פלקון" – סדרה של משגרי לווינים, ושיפרה טילים מטכנולוגיות מיושנות. ב – 2006 הגיע עם נאס"א להסכם לפיו חברות חלל פרטיות יכולות לשלוח מטענים או צוותים לתחנת החלל הבינלאומית.

נאס"א המשיכה את שיתוף הפעולה עם SpaceX ונתנה תקציבים עצומים כדי ש SpaceX ישלחו אספקה לתחנת החלל הבינלאומית. בנוסף הם תקצבו אותם כדי לפתח חללית מאוישת. 

היעד הבא והגדול ביותר של החברה, הוא לשלוח את האדם הראשון למאדים.

 

טסלה – הצלת כדור הארץ מפני התחממות 

גם מי שלא שמע את על אילון מאסק לאחר שעשה את כל מה שציינו עד כאן, ודאי הכיר אותו דרך פעילותו הענפה בטסלה. מאסק החליט שיש תחום נוסף שעליו להסתער עליו – האנרגיה החלופית. הוא הציב לעצמו יעד להחליף את השימוש בדלקים מזהמים שנעשה בכל העולם כל רגע, וכך לבלום את התופעה המסוכנת של ההתחממות הגלובלית. 

ב – 2004 הצטרף מאסק לחבר הדירקטוריון של של החברה טסלה שהוקמה מספר חודשים קודם לכן. מאז 2007 ועד היום מכהן מאסק כמנכ"ל החברה. 

טסלה היא חברת רכבים חשמליים, כשהרעיון בבסיסה הוא צריכת אנרגיה חלופית. החברה ידעה עליות ומורדות ועד היום היא האתגר המשמעותי של מאסק. בשנת 2008 בעת המשבר הכלכלי הגלובלי היה נראה שטסלה בסכנת קיום. אך מאסק לא ויתר, הוא לקח את המושכות לידיים והשקיע בטסלה את כל הכסף שהיה לו. "טסלה היתה חשובה לי מכדי שאתן לה למות" כך אמר. 

ב – 2010 טסלה הונפקה והצליחה לגייס הון של כ – 225 מיליון דולר. מאז היא לא מפסיקה להשתפר, הדגמים שלה נמכרים בכל העולם ומדורגים במקומות הגבוהים במגזינים של כלי רכב. בשנים האחרונות היא מגיעה לכ – 250,000 רכבים שנמכרים על ידה בשנה. 

אילון מאסק, שחולם שכל העולם יעבור לשימוש ברכבים חשמליים, הודיע ב – 2014 בצעד מפתיע ביותר, כי החברה מאשרת לכל מי שמעוניין להשתמש בפטנטים שלה ומתחייבת שלא לתבוע אותם. מדובר בצעד תקדימי שבוצע על ידי חברה מסחרית בכזה סדר גודל. לדברי מאסק, הוא עשה זאת על מנת לצמצם את כמות המזהמים הנפלטים לעולם ולהקטין את התלות בדלק. 

מאסק כבר סימן את היעד הבא של טסלה – בשנת 2019 יצא מאסק בהצהרה כי תוך שנתיים החברה תייצר מכוניות אוטונומיות. מאסק חשף שבב חדש, תוצרת סמסונג, שמותקן בכל הרכבים של טסלה. לדבריו טסלה היא החברה היחידה שיש ברשותה את כל הסט המלא של רכיבי החומרה הנדרשים עבור נהיגה אוטונומית. 

מאז אוקטובר 2019 עלתה המניה של טסלה לאחר שפורסמו הדוחות של הרבעון השלישי לשנת 2019 שהראו כי הרווחים הם הרבה מעל התחזיות שהיו לחברה. הדוחות של הרבעון הרביעי של 2019, הצביעו גם הן על הכנסות משמעותיות מעל הצפי ועל רווח מתואם והדבר גרם לזינוק אדיר במניית טסלה. למען האמת, 2.3 מיליארד דולר התווספו להונו של מאסק בתוך שעה אחת ב-29.01.20.  מניית טסלה – האם החברה תשנה את העתיד? שווי החברה עומד היום על 100 מיליארד דולר לפחות. 

 

מה אומרים עליו מתנגדיו

לא פעם נשמעת ביקורת מסביבתו וממכריו של מאסק. מתנגדיו מציינים כי מדובר באדם שאף פעם לא מרוצה, לא סומך על איש מלבדו, חייב להיות הצודק בכל ויכוח, שלא יהסס להשתמש בכל אמצעי שהוא צריך כדי להגיע למטרות שהציב לעצמו. מתארים אותו כאדם חסר רחמים.

 

אז לסיכום – גאון או מהמר?

עם הצלחה לא מתווכחים. אילון מאסק הוא ללא ספק גאון. אדם שחולם הכי רחוק שאפשר (עד מאדים) וללא ספק עושה הכל בדרך להצלחה בכל יעד שהוא מציב לעצמו. מאסק לא חושש להטיל על כתפיו את האחריות להצלת כדור הארץ, בין אם דרך הצלת הכדור מפני התחממות גלובלית ובין אם דרך ייעול השיטות הבנקאיות המסורתיות. וכמובן – במידה והכל לא יצליח יש תמיד PLAN B – מזל שמאסק ידאג לנו לחיים אלטרנטיביים במאדים.

כמובן שעם כל זאת מדובר באדם עם הימורים שיש שיגידו "משוגעים" או חסרי אחריות. היו למאסק מספר הזדמנויות בהן יכול היה לאבד את כל הונו במהירות הבזק. בשנת 2008 כאשר השקיע את כל הונו בטסלה – היו רבים שחשבו שזהו סיום הקריירה של אילון מאסק. אבל גם על זה הוא הצליח להתגבר, והוא עדיין לא מפסיק להפתיע. 

מאסק השאיר אותנו לא פעם פעורי פה ונראה שקשיים טכניים לא מפחידים אותו. מדובר ביזם שהפך לאגדה שמלמד את המין האנושי שאפילו השמים הם לא הגבול – פעם אחרי פעם. כל שנותר לנו הוא לחכות ולראות מה יהיו הפרויקטים הבאים של אילון מאסק, ולאן עוד הוא יצליח להוביל את האנושות. ללא ספק כבר אפשר לדמיין שבתוך כמה שנים ננהג כולנו במכוניות אוטונומיות הודות ליצירתיות, התעוזה וחכמה של אילון מאסק.

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא