בית ההשקעות אלטשולר שחם מנקודת מבטי

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

אלטשולר שחם הוא בית השקעות מהגדולים והמובילים במדינה. לאלטשולר שחם יש סיפור הצלחה מהיר שניתן לכנותו אפילו סיפור על נסיקה והצלחה עסקית מסחררת, ומדובר בבית השקעות ותיק אם ותק של כמעט 30 שנה. באלטשולר שחם נהוגה גישת השקעות שמרנית יחסית, שמגינה על הלקוחות בעת הצורך (ויש לכך תקדימים), ישנם פרוייקטים ומייזמים מעניינים ומיוחדים כגון חסכונות לילדים, ודוגלים בשקיפות מלאה כלפי הלקוח. באלטשולר שחם, למרות שהמימדים שלה הפכו להיות גדולים, דואגים גם לעובדים שבעי רצון ומרוצים.

ההיסטוריה של אלטשולר שחם – צמיחה מהירה

אלטשולר שחם הוקמה לראשונה על ידי גלעד אלטשולר וקלמן שחם לפני קרוב ל-30 שנה, בשנת 1990. החברה גדלה ומתפתחת במהירות בתחילת שנות ה-90 וכבר שנתיים לאחר הקמתה עוברת ממשרדים צנועים ברחובות למשרדי יוקרה בבית סילבר ברמת גן. שנתיים לאחר מכן, רוני בנין בר מצטרפת כשותפה לאלטשולר שחם ויחד עם הגעתה מושקות גם קרנות הנאמנות הראשונות באלטשולר שחם. שנה לאחר מכן צמיחת החברה ממשיכה, חן אלטשולר מצטרפת לחברה כאנליסטית ומנהלת מחלקת מחקר (בהמשך תראו בני משפחה רבים נכנסים לחברה), והחברה חווה שדרוג נוסף ומחליפה את ביתה לבית יוקרתי ומשודרג אפילו יותר ברחוב רוטשילד בתל אביב.

החברה המשיכה לגדול ולהתפתח ובשנת 99 רן שחם מצטרף כאנליסט לחברה (חברה של בני משפחה, כבר אמרנו?), ועד מהרה הוא מקודם לניהול חדר המסחר והנוסטרו.

ב-2002, קופת הגמל וקרנות ההשתלמות מושקות לראשונה באלטשולר שחם.

עד שנת 2004 החברה גדלה ומתפתחת מאוד, באותה תקופה היא מכילה כבר 35 עובדים ומנהלת כספים בסך כולל של כ-2 מיליארד ש"ח. החברה מחליטה לעבור מיתוג מחדש (שנשמר, בגדול, עד היום) ומתחדשת בלוגו חדש, ויוצאת לקמפיין פרסומי כדי להנחיל את המיתוג החדש בקרב הציבור.

המיתוג החדש עושה חייל וגורם לחברה לגדול ולהתפתח אפילו יותר, שנה אחרי המיתוג החדש החברה עוברת למשרדים חדשים בשכונת רמת החייל בצפון תל אביב. באותה שנה גם קמה ועדת בכר שטרפה את הקלפים מחדש בכל הנוגע לתחרותיות בשוק ההון, ואלטשולר שחם מינפו את מסקנות ויישומי הועדה לטובתם כדי לגייס לקוחות חדשים וכסף נוסף לניהול.

שלוש שנים לאחר מכן, בשנת 2008, רן שחם שהתחיל כאנליסט זוטר בחברה 9 שנים קודם לכן הופך למנכ"ל משותף יחד עם גלעד אלטשולר ומחליף את קלמן שחם בן משפחתו. בשלב הזה כמות העובדים באלטשולר שחם הוא כבר כ-150 עובדים, וסך הכסף המנוהל שבידיה הוא כבר 8 מיליארד ש"ח.

שנה לאחר מכן אלטשולר שחם עושה מהלך עסקי חסר תקדים, וחברת ההשקעות פרפקט מתמזגת עם מחלקת הגמל והפנסיה של אלטשולר שחם. המיזוג מוליד סוג של חברת בת חדשה – אלטשולר שחם גמל ופנסיה, בניהולו של יאיר לוינשטיין שהתמנה למנכ"ל ובעלים משותף.

בשנים שלאחר מכן – העשור האחרון – אלטשולר שחם ממשיכה לגדול ולצמוח. עד סוף שנת 2011 היא כבר מכילה כ-230 עובדים, ומנהלת מעל ל-18 מיליארד ש"ח.

בשנת 2016 החברה משיקה פרוייקט חדשני – "חיסכון לכל ילד", תוכנית חיסכון לילדים כבר מגיל צעיר. הפרוייקט זוכה להצלחה מסחררת, כמעט שלושת רבעי מיליון ילדים פותחים תוכנית חיסכון שכזו באלטשולר שחם, מה שמוביל את החברה לנסיקה עסקית מטורפת וגידול מאסיבי בכמות העובדים והנכסים המנוהלים דרכה. עד סוף שנת 2017 אלטשולר שחם הופכת לחברת ענק עם כ-750 עובדים ו-90 מיליארד ש"ח שמנהולים על ידה. באותה שנה אלטשולר חווה מיזוג נוסף: קרנות הנאמנות של אלטשולר שחם ומנורה מבטחים מתאחדות.

בשנת 2018 המדינה מוציאה את פרוייקט "קרנות הפנסיה הנבחרות", כדי לנסות ולהסדיר מעט סדר בבלאגן ובגביה המיותרת מלקוחות בתחום קרנות הפנסיה. אלטשולר שחם מוכרזת בתור אחת מ-4 קרנות הפנסיה הנבחרות בתוכנית זו, מה שכמובן מגדיל אותה אפילו יותר ומחזק אותה. במהלך שנת 2018 אלטשולר מתקרבת למימדי ענק וכבר עובדים בשורותיה קרוב ל-1000 עובדים, מעל ל-134 מיליארד ש"ח מנוהלים דרכה.

הגענו לזמננו – שנת 2019. אלטשולר שחם הוא בית השקעות מהגדולים במדינה ואחד המרכזיים, כאשר אלטשולר שחם יוצאת להנפקה בבורסת תל אביב, היא מנהלת כ-150 מיליארד ש"ח עבור הלקוחות שלה, ובשורותיה כ-1000 עובדים.

ניתן להניח שאלטשולר שחם תמשיך לגדול ולהתפתח, ותמשיך להצליח.

 

אלטשולר שחם – גישה שמרנית

אלטשולר שחם מתמקדת בהשקעות ארוכות טווח, כאלו שהפוטנציאל מהם בדרך כלל בא לידי מיצוי רק לאחר זמן ארוך. בית ההשקעות מתמקד בחברות חזקות ואיתנות, כאלו שמפגינים חוזק וחוסן פיננסי וכאלו שהסחירות במניות שלהן היא גבוה ודינמית. המון פעמים תמצאו את אלטשולר שחם משקיעים ברחבי העולם כולו ומפזרים את ההשקעות, וזאת כדי לא לסבול מההשפעה של השוק הישראלי התנודתי.

פעמים רבות אלטשולר שחם יעשו דברים שהם לטובת הלקוחות וההשקעות, אך נגד יחסי הציבור והכותרות שיופיעו בעיתונים. גילעד אלטשולר אמנם מנהל גישה שמרנית יחסית, אבל הוא ינהיג גם השקעות שיראו תמוהות בהיקפים גבוהים אם הוא מאמין בהם, ולא יחשוש מביקורות אפילו אם התשואות יהיו נמוכות מכפי שחשב.

מנהל מחלקת המחקר של אלטשולר שחם, מוטי ברלינר, כבר הצהיר בפני העיתונות מספר פעמים בלי בושה שהאופי שלו כשזה מגיע לניהול השקעות הוא שמרן, שמרנות שעשויה להצטייר כלפי חוץ כחששנות, אבל הוא מנפח את חזהו ומודיע בצורה חד משמעית שמדובר בזהירות מודעת והגנה על ההשקעות והלקוחות. כאשר נפלה אפריקה ישראל, אלביט הדמיה, דלק נדל"ן ועוד – בניגוד לבתי השקעות אחרים שנפלו וצללו יחד עם נפילתם של גורמים אלו, אלטשולר שחם נשארה חזקה מאחר ולא השקיעה באלו, כאשר זיהו מראש שמדובר בהשקעות לא יציבות שעשויות ליפול.

 

אלטשולר שחם דוגלים בשקיפות מלאה ללקוחות

אתם יכולים בכל עת לצפות בפעילות הנעשית בתיק ההשקעות המנוהל שלכם, באמצעות האזור האישי והמאובטח באתר האינטרנט של אלטשולר שחם. בין השאר, תוכלו לראות את הפעולות שהתבצעו בתיק בפלחי זמן שונים, כך שתקבלו תמונה מלאה על הנעשה בתיק ההשקעות, ובמקביל לקבל דיווח מידי רבעון המפרט את הפעילות בתיק וביצועיו.

 

 

דואגים לילדים

בשנת 2016 הקימה חברת אלטשולר שחם את פרוייקט "חיסכון לכל ילד". 55% מתוכניות החיסכון לכל ילד שנפתחו, נפתחו דרך אלטשולר שחם. נפתחו סך הכל כ-900 אלף תוכניות חיסכון, הבנקים לקחו פחות משליש מהנתח, ואלטשולר שחם זכתה לרוב תוכניות החיסכון שנפתחו, בפער וללא תחרות מול בתי ההשקעות האחרים. ההצלחה סביב פרוייקט "חיסכון לכל ילד" הגדיל והרחיב את החברה עד מאוד, והיה אחד מנקודות המפנה העיסקיות הקריטיות עבורה.

עובדים מרוצים

בסקר שנערך באמצע 2018 נשאלו העובדים בחברת אלטשולר שחם מספר שאלות בנוגע לשביעות רצונם כעובדים בחברה. הסקר נחתם על תוצאה של 3.6 (מתוך 5), בשיקלול כלל השאלות והציונים שקיבלה חברת אלטשולר שחם מהעובדים שלה. באופן כללי, העובדים תיארו סביבת עבודה תומכת, ניהול אפקטיבי ואישי, תחושת נאמנות גבוה והרגשה שהם עובדים בחברה יציבה וחזקה ושמקומם מובטח להם לעוד זמן רב במידה ויעשו עבודה טובה ויהיו עובדים יעילים וטובים. הציון – 3.6 – שהעובדים נתנו במשוקלל לחברה נחשב גבוה גם אם אינו נראה לכם גבוה במיוחד, בעיקר בגלל שבחברה עובדים כ-1000 עובדים ועובדות, ובחברות גדולות כל כך בדרך כלל סקרי שביעות רצון סובלים מציונים נמוכים פי כמה.

 

עם הפנים לעתיד

אין ספק שחברת אלטשולר שחם תמשיך לגדול ולהתפתח, וגם אם תעבור בדרכה החלטות שגויות או השקעות לא טובות, החוסן הכלכלי ההיסטורי שלה כנראה יצליח לשרוד את זה, ובסופו של דבר היא תצא מחוזקת. מדובר בחברה עם צוות ניהולי כשרוני ואחראי, ששרדה כבר פעמים רבות בתנאי מבחן, ולאורך זמן נראה כי ההתנהלות וההחלטות שלה ראויות לשבח, לא במזל היא הפכה לבית השקעות ענק ויציב.

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא