אפיקי השקעה – סקירה על האפשרויות למשקיעים 

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

אילו הגעתם לכדי קריאת מאמר שכזה – ברכותיי, אתם שייכים לחלקה הנבון של האוכלוסייה אשר הפנים את חשיבותו של כסף לא רק כאמצעי לרכישה, אלא גם כאמצעי הכנסה. לאור זאת, כמו גם לאור ריבויים העצום של אפיקי השקעה שונים, חשוב לעשות סדר ולהבחין בין כלל אפיקי ההשקעה השונים, כאשר לכל אחד מהם הגבלות, פריבילגיות, יתרונות וחסרונות, אשר במידה רבה משנים את כדאיותו עבור המשקיע הספציפי שבוחן אותו בעת הצורך.

לפיכך, במאמר הקרוב נסקור 9 אפיקי השקעה שונים, בעודנו נותנים דגש אודות הדגשים הייחודים אשר נלווים לכל אפיק, כמו גם בעודנו מנסים בזהירות יתרה לנסות לראות את מקומם לקראת שנת 2021.

 

מדוע להשקיע? 

אילו טרם החלטתם בדעתכם שאכן מדובר בהחלטה הנכונה עבורכם, ראוי להקדיש כמה מילים לרעיון ההשקעה כשלעצמו, שכן עדיין מדובר בתופעה אשר היא מנת חלקם של מעטים מדי בחברה הישראלית, כאשר לרוב הציבור אשר מכתת רגליו מהשקעה פעילה עושה זאת לנוכח תפיסות ישנות אשר היו נכונות לימי עבר וכיום איבדו מעט מתוקפן.

 

רוצחת שקטה ושמה – אינפלציה

בהמשך לכך, גולת הכותרת אשר אמורה לשכנע כל בר דעת להקצות את נכסיו למען יגדלו ויסבו לו נוספים, יכולה להיכנס לכדי מילה אחת, אשר יש בה די בכדי לעורר פחד ויראה בכל המכיר את יכולותיה ההרסניות – אינפלציה.

כלומר, אינפלציה היא ירידת ערכו של מוצר מסוים, לאור עליית ההיצע בו אשר לא תואמת את עליית הביקוש, אילו נבקש לקשור זאת למקרנו הייחודי, בכל שנה כלל הממשלות בעולם מדפיסות עוד ועוד כסף (בשנת 2020 הודפסו 25% מכלל הדולרים על גבי כדור הארץ), כאשר ההשלכה הישירה של כך היא ירידת ערך המטבע שלהם, שכן באופן טבעי כעת הוא פחות נדיר וקיים אצל רבים.

 

האינפלציה בישראל

בהמשך לכך, הדפסת הכספים אשר נעשית בתוך מדינת ישראל נעה בין 1% לכדי 3% מדי שנה, כאשר היא עושה זאת בכדי לוודא כי קיימת עליית מחירים מסוימת אשר משמשת לממשלה כמדד כי אכן המשק צומח והכלכלה מתרחבת, המשמעות הישירה של כך היא, שאילו אנחנו כציבור לא נגדיל את כושר ההשתכרות שלנו ו/או ההון העצמי שלנו בכ- 1% עד לכדי 3% מדי שנה, אנחנו פשוט נרד בכוח הקנייה שלנו.

 

משמעות ירידת כוח הקנייה

כלומר, אילו יש ברשותכם 100 שקלים אשר שכבו בחשבון הבנק מבלי לנוע כלל, אזי ששנה לאחר מכן אותם 100 שקלים יישארו כשהיו, אך הם בכדי לרכוש את מה שהייתם יכולים לרכוש עימם שנה טרם לכן, תאלצו להקצות 103 שקלים. 

המשמעות הזו גדלה לנוכח מספרים גדולים ומהותיים, כאשר מיישמים את הכלל הזה עבור כלל המוצרים וההוצאות אשר נכרכות במחייה יום יומית בחברה מערבית.

 

השקעה כמגן מפני אינפלציה

לפיכך, בעודכם משקיעים את כספיכם באפיקי השקעה אשר צמודים לאינפלציה, אתם מגנים על ערך הכסף שלכם, כיוון שאילו תרכשו דירה בשווי של 1,000,000 ש"ח, אזי שבשנה לאחר מכן מחירה צפוי לעלות מפאת האינפלציה בלבד לכדי 1,030,000, כך למעשה הצלחתם לשמור על כוח הקנייה שלכם, בעודכם משקיעים את ממונכם חיצונית. 

 

האלטרנטיבה 

עבור אלו שלא התרצו מכוחה המשמעותי של האינפלציה, ראוי לציין כי הם צריכים לעמוד באתגר קשה שבעתיים מאשר מציאת מקור השקעה נוח ויעיל, כאשר יידרש מהם לבצע עלייה תכופה בשכר שלהם של 1% – 3% מדי שנה, כאשר אילו מדובר במשימה קלה יחסית בעבור צעירים אשר כלל חיי התעסוקה שלהם לפניהם, הוותיקים שמבנינו עלולים למצוא מטלה זו מאתגרת יותר.

 

אפשרויות רבות ומגוונות

כעת לאחר שביארנו את הנושא האקוטי בנוגע לחשיבות ולצורך בהשקעה כשלעצמה, יש לדון באפשרויות אשר קיימות בפני משקיע. לכן, ראוי לציין כבר בעת מוקדמת זו, כי ישנן אין סוף אפיקי השקעה, כיוון שהשקעה כשמה כן היא, היא פעולה מופשטת אשר נוגעת להקצאת משאבים לטובת מטרה מסוימת מתוך ציפייה לצמיחתם וגדילתם הטבעית בשלב אוחר יותר, אשר ממנה המשקיע יוכל להנות.

 

אי לכך ובהתאם לזאת

לפיכך, במאמר הקרוב נסקור את כמה מאבני הפינה של המשקיע הישראלי, כמו גם הנפוצות ביותר, ואלו אשר במידה קלה ביותר ניתן להשיג אודותם מידע באמצעים הווירטואליים השונים. עם זאת יש לציין כי כלל אפיק השקעה באשר הוא מצריך למידה רבה ועקבית מצד המשקיע, כמו גם הצלבת מקורות מידע ובחינת אמינות הדברים לפי שיקול דעתכם.

הסיבה לכך היא שרבים המשקיעים (בעיקר הצעירים) אשר מפאת עיוורון לאור סטטיסטיקות שאינם מבינים בהן או לאור מתק שפתים של נציגי מכירות כריזמטיים, משליכים את יהבם לשווא על משענת קנה רצוץ, כאשר הפתרון לנוכח צרה זו הוא היעזרות בסבלנות, בחינה עניינית וספקנית של הדברים, כמו גם קריאה וחשיפה למגוון דעות וחומר, כפי שהנכם עושים בעודכם קוראים שורות אלו.

 

ואלו שמות

בהמשך לזאת, במסגרת מאמר זה נסקור את מאפייני ההשקעה של האפיקים כדלקמן:

  1. נדל"ן.
  2. נדל"ן בחו"ל.
  3. נדל"ן בישראל.
  4. נדל"ן בשוק ההון.
  5. סטארט אפ – השקעות המונים.
  6. B2B – הלוואות עמיתים.
  7. מסחר עצמאי בשוק ההון.
  8. השקעה באמצעות מכשירים פנסיונים.
  9. שגר ושכח – השקעות באמצעות מדדים רחבים.

 

נדל"ן 

בין לאור היותו מרכיב משמעותי בתרבות הישראלית, אשר לאורו בשנים האחרונות התפתח החלום הישראלי לכדי רכישה ובעלות אודות 4 קירות וגג מעליהם, או שמא לנוכח היציבות הרבה אשר קיימת להשקעה באפיק שכזה, נדל"ן היה ועודנו בחירתם של רבים.

היתרונות אשר נלווים לנדל"ן על פני אפיקי השקעה אחרים הם הוודאות והביטחון הגבוה יחסית אשר נלווה להשקעה כזאת, כאשר הסיבות לכך הינן צבר תנאים שקיים בשוק באורח טבעי, כמו גם יחס עודף מצד הרגולטור אודות זאת. לכן, ניתן לומר כי יתרונות השקעה באפיק כדוגמת נדל"ן הינם כדלקמן:

 

הכנסה קבועה 

יתרון זה נובע מהעובדה כי בלי שום תלות או קשר בערך הדירה, כמו גם במצב השוק – אדם אשר מחזיק בדירה אותה הוא משכיר לאחרים מקבל את תשואתו מדי חודש בדרך קבע. זאת כאשר אפילו משבר הקורונה והמגיפה החריפה שבאה עימו, לא היוותה עילה מוצדקת (ובצדק) להפסקת דמי השכירות הקבועים אשר שוכרים נאלצו לשלם לבעלי הדירה. 

בנוסף לכך, נדל"ן לא מהווה התעסקות רציפה או מצריך מעקב אודות אשר נעשה בדירה (כל עוד נרכש נכס שאינו עומד על כרעי תרנגולת), זאת מכיוון שכל אשר בעל הנכס מוכרח לעשות הוא לוודא את כשירותו למגורים, כמו גם לבצע גבייה חודשית, כאשר לאור קיומה של מערכת יחסים ארוכת שנים עם הדייר – נעשית קלה ובטוחה יותר. 

 

הגנה מפני אינפלציה

כמו כן, במרביתם של החוזים ניתנת למשכיר האפשרות לבצע העלאה שרירותית במחיר שכר הדירה, כתלות במדד המחירים לצרכן אשר משתנה ומתעדכן מפעם לפעם. בכך למעשה, לאור קיומה של אינפלציה יכול בעל הנכס להעלות את מחירה של השכרתו, כאשר למעשה בכך האינפלציה אינה משמעותית ומהותית עבורו.

 

מיסוי מופחת

זאת ועוד, כי הכנסה אשר מקורה בשכר דירה שהינו עד כדי 5,100 ש"ח פטורה לחלוטין ממס הכנסה, כאשר אילו מדובר בסכום אשר נע בין 5,100 ש"ח לכדי 10,000 ש"ח, ניתן לקבל פטור חלקי בעבור החלק הראשון. 

זאת בניגוד מוחלט לאשר מתרחש בשוק ההון, כאשר עבור כל אגורה שמוגדרת כרווח מחויב המשקיע בתשלום מן הרגע הראשון של 25% מסך רווחיו, כאשר מס זה מכונה מס רווח הון

יתרה מכך, בעבור רכישת דירה ראשונה פטור הרוכש ממס שבח בעבור מכירתה העתידית, כאשר לנוכח זאת מדובר באפיק השקעה אשר יכול להסב למחזיקים בו תשואה ניכרת וחסרת תקדים, במיוחד בעת מכירתו הראשונה של הנכס.

 

דרכים רבות להשקעה בנדל"ן

כמו כן, לאור שכיחותו הרבה של נדל"ן בכל מקום בו תביטו, ישנם תתי אפיקי השקעה נוחים ומגוונים עבור המשקיע אשר חפץ לבחור בנדל"ן כאפיק השקעה.

מבין אותן דרכים ניתן למנות – רכישת נדל"ן קלאסית (בישראל ובחו"ל) או השקעה בנדל"ן כחלק משוק ההון.

 

רכישת נדל"ן בישראל

אף על פי כי מזה שנים נטען כי שוק הנדל"ן בישראל הגיע למקסימום הריאלי אשר הוא מסוגל להסב, כמו גם נורות אזהרה רבות אשר מתריעות אודות פיצוץ עתידי של בועה, ממשיך זרם המשקיעים בנדל"ן להצביע ברגליים, זאת בצירוף כמובן לעלייה במחירי הדירות אשר ממשיכים להאמיר. 

רכישת נדל'ן כיום בישראל מתבצעת בעיקר באזורי פיתוח אשר טרם ביצעו את צמיחתם המלאה, כאשר רבים המשקיעים ששמים פעמיהם לעבר ערים כדוגמת אילת, באר שבע, ערד וחיפה. כמו כן, ערך הנכס משתנה במידה רבה ועלול לנוע ממאות אלפי שקלים בודדים בשכונות לא מפותחות לכדי מיליונים רבים במרכזי האוכלוסין. 

 

תמורות באיכות הבנייה בישראל והשפעתה על השקעה בנדל"ן מקומי

בנוסף לכך, עובדה אשר משנה במידה מסוימת את כדאיותה של השקעה בנדל"ן בישראל היא שבשנים האחרונות החל גל פרויקטים של תמ"א 38 בנוסף גם לפינוי בינוי נרחב בכלל הארץ, כאשר המשמעות של כך היא שמשקיעים יכולים לרכוש דירה כעת במחיר נמוך, מתוך ציפייה והנחה שלאחר שיושלמו כלל הפרויקטים הסובבים אותה ערך הדירה יעלה משמעותית לאור השיפור בתנאיה. 

לעומת זאת, החשש מן הבועה כמו גם רגולציות מס נוקשות בעבור רוכשים אשר מחזיקים ביותר מדירה אחת להשקעה, גרמו לרבים להדיר רגלם אל מעבר לים, בעודם משקיעים בנדל"ן בחו"ל.

 

רכישת נדל"ן בחו"ל

לאור הפוטנציאל הרב אשר משקיעים רבים נוכחו למימושו ביתר שאת בישראל, רבים כיתתו רגלם לעבר מדינות מפותחות מעבר לים אשר טרם ביצעו את קפיצת ערך הנדל"ן המשמעותית אשר חלה בארץ. 

בנוסף לכך, לאור הדיגיטציה והמודרניזציה אשר חלה בכלל העולם המערבי, כיום ניתן במידה קלה יותר לעקוב אחר מצב הנכס, כמו גם להיות בקשר עם שוכריו או גורמים אשר מטפלים בו מטעמכם, מפאת המרחק הרב אשר קיים ביניכם לבינו.

היתרונות אשר קיימים להשקעה בנדל"ן בחו"ל היא היותם של נכסים זולים במיוחד לעומת הנהוג בישראל, זאת כאשר שכר הדירה הממוצע שם גבוה באופן יחסי מאשר נהוג במחוזותינו, כאשר לפיכך יכול המשקיע לקנות בזול, להחזיר את השקעתו בפרק זמן קצר יחסית, בטרם ימכור את הנכס למרבה המחיר – בצירוף רווחיו הנאים מכך. 

בנוסף לכך, קיים חיסרון משמעותי לביצוע השקעת נדל"ן בחו"ל, אשר נובע מהעובדה כי המשקיע נאלץ לשלם ו/או להיעזר בשירותי הליווי של חברה מקומית, כאשר יכולתו לקבל מושג אודות מהימנותה או האופן בו היא מתנהלת הוא פחות ונמוך מאשר נכס אשר נמצא בהישג ידו הפיזי.

 

לא הכל ורוד

מנגד, ראוי לציין כי לנדל"ן קיימים כמובן גם חסרונות, כאשר מדובר באפיק שאילו נעשה בו שימוש במסגרת הארץ, מרחפת מעל ראשו תמיד סכנת פיצוץ הבועה וירידה קטסטרופלית בערך הנכסים, כפי שקרה בפיצוץ בועת הנדל"ן בטוקיו בסוף שנות ה- 80, כאשר ב- דצמבר 89', מטר רבוע בטוקיו בשכונות מסוימות הוערך בכ- 215,000 דולר, עד אשר התפוצצה הבועה ואחריה נשלחה הכלכלה היפנית ל- 20 שנים אבודות, אשר שגורות בפיהם של רבים כ-עשורים האבודים של יפן. 

זאת ועוד, כי ישנם רבים אשר רואים בתשואה אשר מוסבת מנדל"ן (כ-5% מדי שנה), כמו גם הצורך אשר קיים לעתים רבות להיעזר במשכנתא ולהתחייב לשעבוד מסוים לאחיזתו החונקת של הבנק, כגורמים אשר מניעים אותם מביצוע השקעה שכזו

 

נדל"ן בשוק ההון

בנוסף לכך, קיים אפיק נוסף אשר מאפשר למשקיעים להנות מפירותיו של נדל"ן, בעודם נמנעים עד כמה שניתן מקוציו. האפיק ההוא מכונה השקעה בקרנות ריט (REIT- real estate investment trusts) כאשר השקעה זו נעשית באמצעות רכישת מניות של חברות נדל"ן עולמיות ומקומיות כאחד, כאשר לכל קרן יש הכוונה ומיקוד מסוים.

רוצה לומר, ישנן קרנות ריט אשר מכוונות את עיסוקן בנכסי נדל"ן שנועדו לשכירות ו/או מגורים ספציפיים במקום מסוים. דוגמה לכך ניתן למצוא בקרן ריט כדוגמת סלע נדל"ן אשר נסחרת בבורסה בתל אביב (גילוי נאות – איני מחזיק באף נייר ערך מטעמה) ומתמחה בעיקר בהשכרה של מבנים תעשייתיים ומשרדים לטובת המגזר העסקי.

 

לקבל תשואה מנדל"ן – בלי להתעסק בנדל"ן 

היתרון שבהשקעה באמצעי כדוגמת קרן ריט הוא היעדר ההתחייבות אשר קיים ברכישת נכס נדל"ן, כאשר בכל רגע נתון בעל המניות בקרן יכול למכור אותן לאדם אחר אשר מעוניין לקבלן. כמו כן, ההכנסה מהחזקה באותה קרן נעשית באמצעות דיבידנד (תשלום קבוע אשר קורה אחת לפרק זמן בגין החזקה בניירות ערך), כאשר גם אילו מחירו של נייר ערך בקרן יצנח דרמטית, אזי שהיא מחויבת לבצע את תשלומה כסדרו, בכך למעשה נשמר אלמנט היציבות מן ההכנסה אשר קיים בנדל"ן רגיל.

 

היעדר הצורך לתחזק את הנכס והתחייבות הקרן עבור מחזיקי מניות

זאת בנוסף כמובן להיעדר הצורך לתחזק ולקיים את הנכס בכל רגע נתון, כאשר כל אשר על המשקיע לעשות הוא לממן באמצעות רכישת ניירות ערך את פעילותה השוטפת של החברה. 

כמו כן, בניגוד לחברות רגילות אשר רשאיות בכל רגע נתון להפסיק את תשלומי הדיבידנד שלהן, קרנות ריט מחויבות בתשלום שכזה כל עוד הן מסוגלות לקיימו, כחלק מן ההתחייבות החוזית אשר קיימת בין מחזיק ניירות ערך אל מול הקרן. 

לעומת זאת, בניגוד להכנסות משכר דירה רגיל, הכנסות אשר מקורן בקרן ריט משולות להכנסה משוק ההון, וככאלה אינן פטורות ממס.

 

סטארט אפ – השקעות המונים

אפיק השקעה אחר אשר עלה לכותרות לאחרונה, הוא השקעה במסגרת השקעות המונים בפרויקטים חדשניים בתחום הסטארט אפ. אפיק זה, אשר רק לאחרונה זכה לחוק אשר נעשה בעבורו – חוק השקעות המונים, מאפשר למשקיעים לרכוש מניות ואחוזים בחברות סטארט אפ אשר טרם הונפקו, כאשר הצעד מטיב עם 2 הצדדים.

 

האינטרס של החברות

כלומר, מנקודת מבטן של חברות הסטארט אפ, לעתים רבות ישנן חברות אשר אינן מעוניינות לבצע הנפקה בבורסה מתוקף העלויות הנכבדות אשר כרוכות במעבר שכזה, זאת בעוד שאילו יפתחו את שעריהן להשקעות המונים מצד הציבור, מדובר בהליך רישומי ובירוקרטי אשר הינו כקליפת השום מבחינת עלויות והרווח אשר מוסב בעקבותו.

זאת בנוסף גם לעובדה כי בעת ביזור המימון אשר החברה מקבלת לידיהם של אלפי משקיעים קטנים לעומת משקיע אחד גדול, מצליחים בעלי החברה הנוכחיים לשמור על שליטתם בפועל באשר מתרחש בחברה, כיוון שעודם נשארים בעלי השליטה העיקרית על אף המימון החיצוני. 

 

האינטרס של המשקיעים

מנגד, המשקיעים יכולים להיחשף לחברה אשר טרם חוותה עליית ערך משמעותית, כאשר אילו הם מאמינים בפוטנציאל שקיים במוצר ו/או השירות שהיא מעניקה, עולה בידם לרכוש בה אחוזים כאשר אילו ביום מן הימים אותו סטארט אפ יונפק ו/או יימכר לידיה של חברה אחרת (אקזיט), אזי שבתור בעלי מניות הם צפויים לחוות עלייה דרמטית בערך השקעתם.

שוו בדעתכם לרגע את ערכה של מנייה בודדת בחברת ענק אשר הצליחה כדוגמת וויז, אילו הייתם רוכשים אותה בעודה בחיתוליה, אילו תרצו להפליג בדמיונכם אפילו מעבר לכך, כל שצריך לעשות הוא להתבונן במקרה של צייר הגרפיטי אשר עיטר את קירות מטה פייסבוק איי שם ב- 2005, אז שולמו לו מניות במקום שכר טרחה, כאשר אותן מניות היו שוות ב- 2012 קרוב ל- 200 מיליון דולר.

בנוסף לכך, באמצעות השקעות המונים מתאפשר לאדם להשקיע באפיק השקעה אשר טרם לכן היה מנת חלקם של העשירים בלבד, זאת כאשר אילו דאז חברות היו מוכרות אחוזים בחברתן רק עבור בעלי כוח קנייה גדול, בעודן מוותרות על גיוס השקעה מצד משקיעים פרטיים וקטנים, כעת כל אדם יכול להשקיע בסטארט אפ, בסכום אשר נגזר מהכנסתו השנתית. 

 

איך השקעות המונים מתבצעות?

השקעות המונים בסטארט אפים מתבצעות לאור חוק השקעות המונים, כאשר לנוכח חוסר ההבנה שקיים אצל הציבור הרחב במשלח היד שאותה חברה מציעה, ההשקעות נעשות באמצעות חברות גיוס הון / רכזות הצעה. 

כלומר, תפקידן של אותן חברות פרט לביצוע הנגשת פלטפורמת השקעה נוחה בעבור כל החפץ בכך, הוא גם לסנן ולברור מבין כלל החברות אשר מבקשות מימון, לאור ביצועיהן בעבר, כמו גם התנהלותם הכספית, כאשר מטרת הצעד היא למנוע הולכת שולל על ידי הציבור הרחב בעודו נופל לתרמיות השקעה חיצוניות.

לאחר שיגויס כלל הכסף אשר אותה חברה ביקשה לגייס (בדומה להדסטארט), יועבר הסכום אשר אותו משקיע ביצע מחשבון הנאמנות בו הוא הופקד לידיה של החברה, כאשר בתמורה ימסרו לו ניירות הערך וסימוכין לבעלותו אודותן.

 

הגבלות אודות השקעות המונים

כמו כן, קיימות הגבלות שונות הן בעבור המשקיעים והן בעבור החברות בעודם מתעתדים לבצע השקעות המונים, כאשר ההבדל הזה חונה בכמות הכסף שלחברה מותר לגייס, כמו גם לכמות הכסף אשר למשקיע מותר להשקיע. 

ההגבלות נגזרות מהכנסותיו החודשיות של המשקיע, כאשר ככל שהכנסתו השנתית גבוהה יותר, אזי שהמגבלות אשר חלות עליו קטנות. הסיבה לקיומן של אותן מגבלות היא בכדי למנוע מצב בו הציבור הרחב יולך שולל ויאבד את הונו ונכסיו בעודו מהמר על אפיקי השקעה אשר מתקשטים בנוצות זרות של כלל ההצלחה הטכנולוגית שהסטארט אפ חווה בעת האחרונה. 

בנוסף לכך, על החברות חלה מגבלה שנתית של גובה הסכום אשר הם רשאים לגייס, כאשר סכום זה נע בין 4 מיליון ש"ח לכדי 6 מיליון ש"ח, בהתאם לקיומם של משקיעים כשרים (משקיעים אמידים במיוחד), כמו גם עניינים רגולטוריים ובירוקרטיים.

 

B2B – הלוואות והשקעות עמיתים

אפיק השקעה חדש אשר הינו גם טרי יחסית בשוק, אשר תולדתו לאור הדיגיטציה ופיתוחם של כלים טכנולוגיים, הוא B2B כאשר המונח מתכוון ל- business to business. המשמעות היא שלמעשה בעלי עסקים ו/או אנשים פרטיים אשר זקוקים להלוואה, ניגשים לקבל אותה מטעם גורם פרטי בתמורה להתחייבות אודות ריבית אשר הינה נמוכה משמעותית מהמוצע על ידי הבנקים.

כך למעשה יכול הן המשקיע והן הלווה להנות מתשואה / ריבית יציבה וקבועה אשר אינה נעה, כמו גם אשר נקבעת בתעריף הוגן ומוסכם מראש.

 

ביזור למען מניעת עוגמת נפש

העיקרון פועל כך שבעת הצורך של אדם לבקש הלוואה, הסכום שהוא מבקש מתחלק לאלפי משקיעים קטנים אשר כל אחד מהם מלווה לו אחוזון זעיר יחסית מן הסכום שהוא מבקש לקבל, זאת על מנת למנוע מצב בו אילו אחד מאותם לווים יהפוך לחדל פירעון, יוכלו המשקיעים עדיין לקבל את חלקה הארי של השקעתם. 

בנוסף לכך, מרבית החברות אשר פועלות במסגרת B2B נוהגות להפעיל ביטוח ולדאוג לשלם מכיסם האישי לאור מקרים שכאלו, בכדי להרגיע ולנסוך ביטחון באלו שמתעתדים או מתלבטים לבצע השקעה שכזו, ולהציע את ממונם להשכרה.

 

מסחר עצמאי בשוק ההון

מעטים המשקיעים כיום אשר טרם כיתתו רגלם בצורה כזו או אחרת במסגרת שוק ההון הרחב, כלומר באמצעות רכישה ומכירה של מניות באופן עצמאי לנוכח השקפת עולמם. 

לכן, ראשית כל חשוב לציין כי עד כה אמפירית הוכח כי השקעה בשוק ההון מסבה את התשואה הטובה ביותר שמשקיע יכול לקבל, כאשר השקעה זו ניתן לסווג ולהבדיל לתתי השקעות מגוונים ורבים, אשר חלקם וודאיים לחלוטין, בעוד שישנם כאלו אשר משולים להימור פרוע.

 

הנחות מוצא שגויות אשר הופצו על ידי בעלי עניין 

כמו כן, אמרה אשר מקורה באינטרס המשמעותי של גופי ההשקעות והבנקים כאחד כדי שמרבית הציבור ימשיך להיעזר בשירותיהם בתמורה לעמלות שמנות, הוא כי שוק ההון הוא ג'ונגל, כאשר ישנם רבים אשר מוסיפים גם כי הוא למעשה קזינו.

לפיכך, ראוי לציין כי אף על פי שבעניינה של האמרה הראשונה עלולה להיות אמת מסוימת, האמירה השנייה היא לחלוטין פרי החלטתו של המשקיע, כיוון ששוק ההון יכול להפוך לקזינו, אך ורק אם המשקיע יבחר לעשות זאת.

 

האפשרויות הקיימות למשקיע בשוק ההון

כמו כן, השקעה בשוק ההון משתנה במידה רבה לנוכח רמת הביזור והאופי של הניירות ערך אשר נקנים במסגרתה.

 

אג"ח – אגרות חוב

כלומר, ניתן להשקיע במוצרים יציבים אשר אינם זזים כמעט כלל, כדוגמת אג"ח (אגרות חוב) אשר מהווה למעשה חוזה כתוב בין חברה ו/או ממשלה לבין המשקיע, כאשר האחרון קונה את חובותיה של הראשונה, בתמורה לתשואה סולידית אשר ניתנת לו ללא עוררין ומהווה התחייבות משפטית לכל דבר ועניין.

רמת הביטחון באג"ח נגזרת ישירות מן הגוף אשר מנפיק אותו, כאשר לא נדיר למצוא גופים אשר מבטיחים תשואה גבוהה במסגרת אג"ח של 7% – 10% מתוך הבנה כי אינם מתכוונים לשלם סכומים אלו בפועל מתוקף כוונתם ללכת להליך חדלות פירעון ופירוק עתידי, זאת בניגוד לגופים כדוגמת ממשלות רבות ברחבי העולם, אשר זקוקות למימון בכדי להתמודד עם תפעולן השוטף, כאשר רמת הסבירות שהן תפשוט רגל נמוכה משמעותית. 

אגרות חוב של גופים בעלי תשואה גבוהה ומחשידה לצד דירוג אשראי נמוך ומעורר חשש נקראות לרוב בעגת המשקיעים כ- אג"ח זבל, כאשר מדובר למעשה במלכודת דבש שעלולה להותיר את בעליה בלא כלום. 

לעומת זאת, תפקידו של האג"ח יכול להיות בשילוב עם מניות ומכשירי השקעה אחרים, כצבירת כסף אשר מושקע וצומח לנוכח האינפלציה, זאת בעודו נותר בעינו ולא יורד בערכו כמעט.

 

סחורות 

בנוסף לכך, במסגרת השקעה בשוק ההון מתאפשר למשקיע לרכוש סחורות, כאשר הוא מביע בכך את אמונתו בערכו של משאב מסוים והצורך העולמי הקיים בו. כך יכולים משקיעים לרכוש סחורות כדוגמת זהב, נפט, פלטינה, ליתיום, קפה ועוד.

 

תנודות כלכליות בעולם והשפעתן על ערך הסחורות

רכישת אותן סחורות והערך שלהן נגזר מן התפקיד שהן ממלאות בכלכלה העולמית, כך למעשה ניתן לראות בשנים האחרונות בירידה משמעותית בערכם של משאבים מתכלים כדוגמת נפט, לאור העובדה כי כעת רבות החברות אשר מציעות פתרונות זולים שאינם מזהמים את הסביבה כתוצאה משימוש בהם.

זאת ועוד, כי גם לאור עלייתם של רכבים חשמליים, ניתן לראות עלייה בערכה של סחורה כדוגמת ליתיום, כתוצאה מן השימוש שיש בסוללות ליתיום כחלק מהפעלת אותם רכבים. דוגמה נוספת לשימוש בסחורה הוא רכישת זהב, אשר קורית לעתים רבות לאור צניחת ערכן של מניות בשוק, רוצה לומר, כאשר ערך המניות בשווקים נופל לעת משבר, משקיעים רבים רוכשים זהב מתוך אמונה כי מדובר בסחורה אשר לעולם תיוותר בעלת ערך, בניגוד לתנועתיות הרבה אשר מאפיינות מניות.

 

מניות 

השקעה במניות היא הידועה ביותר בקרב הציבור, שכן מיוחסים לה סופרלטיבים רבים, אשר נוגעים במידה רבה לפוטנציאל הצמיחה חסר התקדים שיש לה, כמו גם לפוטנציאל הנפילה אשר שקול באותו שיעור.

קניית מניה היא למעשה רכישת בעלות בחברה מסוימת באחוזים מאוד קטנים, כאשר לאור רכישת אותה מנייה או שמא נאמר נייר ערך, החברה זוכה למעשה לכספי המשקיע אותם היא יכולה להשקיע בהגדלת פעילותה והתרחבות וכפועל יוצא מכך גם בהגדלת רווחים. 

בחירת מניות נעשית בהתאם להלך הרוח של המשקיע, כאשר לאור דעתו אילו הוא נתקל בחברה אשר מחזיקה במוצר ו/או שירות ייחודי אשר עתיד לסייע לה לחלוש על השוק והכלכלה בה היא נמצאת, אזי שהיא משולה להשקעה בעלת פוטנציאל.

כך לדוגמה אפשר למנות את חברת טסלה, אשר מחזיקה במוצר ייחודי בתחום הרכבים החשמליים, כמו גם עבודתה אודות רכב אשר הינו אוטונומי לחלוטין ויכול לנסוע לבדו. לצורך הדוגמה, בשנת 2020, מניית טסלה ביצעה צמיחה של כ- 650%, כלומר החזירה את השקעתה פי 6.5 עבור משקיע שקנה את מניותיה ב1.1.2020.

 

צדו השני של המטבע

עם זאת, לא די להצביע על חברה מצליחה בכדי להכריע את שאלת כדאיות ההשקעה בה, שכן ישנן חברות רבות אשר מחיר הצלחותיהן בעבר מגולם כבר בשווי המניה, כאשר כל עוד לא תתרחש עליית מדרגה נוספת בשירות ובביצועים אשר אותה חברה מייצגת, לא צפוי ערכו האמיתי של נייר הערך לעלות.

בנוסף לכך, לעתים מניות מתרסקות ועולות לנוכח אלמנטים אשר אינם יותר מפסיכולוגיה אנושית במיטבה, כאשר לעתים בשל תנודה חריפה אשר אינה הייתה צפויה בערך המניה ואינה מגלמת את שוויה האמיתי, עלול להיווצר אפקט דומינו אשר מוביל לירידת ערך ככדור שלג.

לפיכך, ניתן לזקק בסוף את שאלת הכדאיות של המנייה ל- 2 מרכיבים, מחירה בפועל (קרי, האם היא זולה או יקרה מדי בהתאם לאשר היא צריכה להיות), כמו גם הפוטנציאל אשר קיים למוצר ו/או השירות שהיא מציעה.

 

דיבידנד 

כל זאת ועוד, ישנן חברות שכדי להעניק שלוות נפש למשקיעים בוחרות להעניק לכל מחזיק מניה דיבידנד קבוע, כאשר יש בכך לנתק את התנודתיות הרבה שזוכות להן מניות ולאפשר למשקיעים בהן לקבל הכנסה קבועה.

האינטרס כאן הוא משותף הן למשקיע והן לחברה, שכן בהיעדר חלוקת דיבידנד, משקיעים רבים עלולים להירתע מהפסקת הצמיחה של חברה אשר נדמה כי בנקודה מסוימת עלולה להיתקל בתקרת זכוכית ככל שהחברה תגדל, שכן יכולת הצמיחה שלה וההון שהיא צריכה להגדיל בכדי להסב צמיחה חיובית משמעותית – הפכו לדרקונים. 

כמו כן, בניגוד לאשר קיים בעניין קרנות ריט אשר מוכרחות לבצע תשלום דיבידנד קבוע כגילומו של שכר הדירה אשר מוענק למשקיעים בקרן, שאר החברות רשאיות בכל רגע נתון להודיע על הפסקת הדיבידנד שלהן לציבור הרחב, אף על פי כי מדובר בצעד אשר רבות נמנעות ממנו, שכן הוא עלול להוציא את שכרה של החברה בהפסדה, לאור נטישת משקיעים המונים שתתלווה להפסקת התשלום, וכפועל יוצא מכך לירידה בערך החברה.

סימוכין לכך ניתן לשאוב מאשר קרה במהלך משבר הקורונה, בו גם חברות אשר ערך מניותיהן צנח בקרוב ל- 50% משווין, בחרו לשמור על הדיבידנד שלהם ולחלק אותו כתמיד, כעדות ליציבות ולביטחון שהחברה מעוניינת להשרות על מחזיקי המניות בה.

 

תעודות סל / קרנות סל

כמו כן, קיים מכשיר השקעה במסגרת שוק ההון אשר מאפשר במידה מסוימת להפחית את מידת אי הוודאות אשר קיימת לנוכח רכישת מניות בודדות, כאשר למכשיר הנ"ל קוראים תעודת / קרנות סל (ETF – exchange traded fund), רכישת אותן קרנות היא למעשה רכישת השחט במקום חיפוש אחר המחט.

כלומר, בעוד אדם רוכש קרן סל, הוא אינו רוכש מנייה אחת נקודתית, אלא רוכש מניה בקרן אשר מחזיקה במניותיהן של חברות רבות בהתאם לסקטור בה היא מתעסקת. כך לדוגמה, ישנן קרנות סל אשר הינן מוצרן של קרנות אשר מחזיקות בצבר מניות של חברות שמתעסקות בענף הגיימינג, זאת בנוסף גם לקרנות אחרות אשר מחזיקות צבר מניות שמתעסק בחברות מבוססות שירותי ענן וכן הלאה.

ישנן אין סוף קרנות ותעודות שכאלו, אשר משתנות במידה רבה בטיבן לפי כמות הנכסים שבידן, זהות מנהלי הקרן, וכמובן הסקטור בהן הן מתעסקות.

 

זיקוק ההשקעה על סמך סקטור ושיקול דעת

בנוסף לכך, היתרון הרב אשר נלווה להשקעה במכשיר כדוגמת תעודה / קרן סל, הוא שבכך מתאפשר למשקיע אשר מאמין כי הוא רואה את הנולד הכללי, אך אינו בקיא דיו בזיקוקה של השקעה לכדי בחירת מנייה נקודתית, לרכוש את כלל התעודה מתוך אמונה כי התעשייה כשלעצמה או הסקטור כשלעצמו יבצעו את הצמיחה אשר הוא מייחל לה.

כך לדוגמה אדם (גילוי נאות – עבדכם הנאמן) אשר האמין כי בבחירות האחרונות לארצות הברית עתיד ג'ו ביידן להיבחר, כמו גם כי לאור מצעו והשקפת עולמו הוא עתיד להנהיג מדיניות נוקשת נגד חברות מזהמות ולקדם אג'נדה ירוקה ושל אנרגיה מתחדשת, יכל לרכוש מיד לאחר בחירתו של נשיא ארצות הברית המכהן ETF אשר עוסק בחברות ירוקות, כאשר הצמיחה בערך המניה מיום היבחרו וחודשיים לאחר מכן – הגיעה לכדי 40%. 

לפיכך, במקום לנסות ולברור מניה נקודתית אשר לאור אין סוף אירועים, החל משחיתות בחברה ועד לכישלון לא צפוי במוצר, יכולה להיכשל ולצלול אל מצולות שוק ההון יחד עם כספיכם היקר מפז, באמצעות רכישת תעודות סל המשקיע רוכש את הרעיון, כמו גם את האמונה כי לשם העולם הולך, מלאכה אשר הינה פשוטה דיו בעבור מרבית האוכלוסייה לבצע.

 

השקעה באמצעות מכשירים פנסיונים

בנוסף, אילו מפאת חוסר זמן או חוסר רצון להשתלב וללמוד אודות עולם ההשקעות בשוק ההון וכלל הנגזרות השונות אינכם מעוניינים לפתוח חשבון עצמאי, ניתן לבצע השקעה היום באמצעות גורם שלישי, קרי גוף השקעות, כאשר אותו גורם ינהל את כספיכם עבורכם, בתמורה לדמי ניהול קבועים כמו גם אחוזון מן התשואה.

בכך למעשה מתאפשר למשקיע להנות מתשואה מסוימת מכספו, בעודו מסתמך גם על רכישת חכמתם של אנשי מקצוע אשר עוסקים בכך חדשות לבקרים.

 

אם כבר השקעה במכשירים פנסיונים – קרן השתלמות

כמו כן, אילו על אדם לבחור מכשיר אחד בו ישקיע את כספיו, אזי שהבחירה האולטימטיבית הינה קרן השתלמות. הסיבה לכך היא היותה של קרן השתלמות מכשיר ההשקעה היחידי במדינת ישראל אשר הינו פטור 100% ממס, כאשר המשמעות של כך היא שאילו אדם ישקיע את כספיו בקרן השתלמות בגיל צעיר, כאשר שנה לאחר שנה כספו יבצע גדילה עקבית ויציבה באמצעות השקעה על סמך מדד יציב, אזי שבעודו פודה את הקרן – כל אשר הרוויח ייכנס ישירות לכיסו, אירוע אשר הינו בגדר חזון אחרית הימים במציאות הכלכלית הישראלית.

 

חשיבותם הרבה של דמי ניהול

כמו כן, היתרונות בהשקעה חיצונית שכזו הינם ברורים, שכן נמנע מהמשקיע עיסוק ונחסך ממנו זמן רב, אך לעומת זאת יישמר המשקיע מזלזול והפחתה בערכן של העלויות הרבות אשר מושתות עליו מצד אותו גוף השקעות בעודו נוקט בדרך זו. 

הסיבה לכך היא שלאור הגדילה העקבית שמבצעת הקרן (כמו כל מכשיר השקעה באשר הוא) של ריבית דריבית, כל אחוזון אשר מופחת מההכנסות שלכם לאורך זמן עלול לתפוח ולקבל ממדים עצומים.

 

שגר ושכח – השקעות צמודות מדד

אפיק ההשקעה של השקעות צמודות מדד הינו ייחודי ובעל ערך רב למשקיעים רבים אשר אינם מעוניינים כמו גם אינם מתיימרים לנצח ולהכות את השוק, קרי להשיג את התשואה הטובה ביותר שהם יכולים.

האסטרטגיה אשר עומדת מאחור נקיטת פעולה שכזו, מתבססת על ההבנה (כמו גם האמונה) שהכלכלה העולמית תמשיך לגדול ולצמוח לאורך זמן. כאשר במקום לנסות לברור מניות בודדות או להשליך את יהבו של המשקיע אודות מקום אחד, מתעתדת ההשקעה הזו לקנות את כלל הכלכלה.

 

ביזור ככלי להקטנת סיכון

כלומר, אילו אדם ירצה לבצע השקעה צמודה למדד S&P 500, הוא ירכוש נייר ערך של קרן אשר מחזיקה במניות בהתאם למשקלן היחסי של 500 החברות הגדולות ביותר אשר נסחרות בארצות הברית (מעין ETF רחב מאוד). זאת כאשר התשואה או הצמיחה אשר תלווה להחזקה באותו נייר ערך, תהיה משולה לעלייתן ו/או ירידתן הממוצעת והיחסית של כלל 500 החברות בתוך המדד. 

כך למעשה אותו אדם אינו מנסה לרכוש מניה או אפילו סקטור, אלא את כלל כלכלת ארצות הברית. 

היתרונות אשר נלווים להשקעה שכזו מגובים בביטחון רב לאור ביזור ההשקעה על גבי אין סוף סקטורים שונים, כיוון שרכישת אחוזים ב- 500 החברות השונות בכלל הכלכלה מאפשרים לאדם להיחשף למניות אנרגיה, טכנולוגיה, רפואה, שירותים, פיננסים ועוד ועוד ועוד. 

בנוסף לכך, כל מדד מתעדכן אחת לכמה זמן, כאשר חברות שאיבדו את מקומן לגדולות מהן יוצאות ממנו, לנוכח כניסתן של חברות חדשות אשר צמחו לכדי הממדים המתאימים.

 

תוצאות מדברות לבד

בנוסף לכך, רבים טוענים כי מדובר באסטרטגיה אשר ניצחה עד כה את השוק, כמו גם אשר עתידה לעשות זאת שנים קדימה. 

זאת כאשר אילו נבחן את תשואתו של מדד כדוגמת ה- S&P 500, נגלה כי במהלך 90 השנים האחרונות אותו מדד ביצע צמיחה עקבית וממוצעת לנוכח כל המשברים והאסונות שחוותה הכלכלה העולמית – של 9% חיוביים על בסיס שנתי. 

כלומר, אילו נחזור לראשית המאמר, כאשר דנו בהשלכותיה של השקעה לעומת האינפלציה, השקעה במדד זה ועזיבתו עד הודעה חדשה, הסבה למשקיעים בה צמיחה פי 3 מערך האינפלציה, כאשר לא נדרש מהם לנקוף אצבע בעבור זאת.

 

אחרית דבר

כפי שניתן להבחין מן המצוין לעיל, השקעה יכולה ועלולה להתפזר ולהשתנות על גבי מספר רב מאוד של מוקדים ואפיקים שונים. זאת כאשר כל אפיק משתנה במידה רבה ממשנהו, בהיבט התשואה, הסיכון, והנוחות אשר נלווית לבחירה בו. 

עם זאת, ניתן לומר במידת ביטחון מסוימת, לאור התחשבות בכלל האלמותי כי ללא סיכון אין סיכוי, כאשר ישנם כאלו אשר מרחיבים אותו לכדי כגודל הסיכון גודל התשואה, כי ישנה משוואה מסוימת אשר משווה סקאלה לרמת הסיכון – תשואה אשר כל אפיק מציע.

כלומר, לעולם תעודות וקרנות סל יתפסו כבטוחות יותר ממניות, כמו גם בעלי תשואה פחותה מהן. הדבר דומה גם בעבור ההבדל בין רכישת נדל"ן אשר מסבה תשואה מסוימת כמו גם ערך נכס אשר אינו צפוי בשום תרחיש לרדת עד כדי להיעלם, בניגוד להשקעה בסטארט אפ אשר עלולה להתנדף לאוויר הריק. 

כמו כן, השקעה באגרות חוב היא הכנסה בטוחה, אך מזערית לעומת אשר ניתן לקבל כתוצאה מרכישת קרן מחקה מדד רחבה שמתבססת על הכלכלה העולמית.

 

לסיכום

לאור היעדרו של חינוך פיננסי ממשלתי במדינת ישראל, רובו המוחלט של הציבור אינו מודע לאפשרויות הקיימות עבורו, כמו גם לחשיבות הרבה והקרדינלית אשר קיימת לביצועה של השקעה. 

אי לכך ובהתאם לזאת, זאתי חובתנו האזרחית והאישית הן כפרטים והן כחברה לפעול עד כמה שניתן להעמיק את רוחב יריעת השקעותינו, כמו גם רמת הידע שיש לנו אודות השקעותינו, בכדי לאפשר לעצמו להתגונן אל מול הליכים כדוגמת אינפלציה, או יוקר המחייה העולה.

לכן, מומלץ במידה רבה לכל אדם בהתאם לראות עיניו, לבחון ולסקור את אפיקי ההשקעה השונים אשר מונחים בפניו, בעודו בורר ומחליט מה משקף את הציפיות שיש לו מן ההשקעה, כמו גם גודל התשואה ומשך הזמן אשר הוא מתעתד לקבל ולהקצות בהתאמה, מביצועה של השקעה שכזו.

כל המובא לאיל אינו מהווה ייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו, נתוניו, מצבו הכספי, נסיבות ומטרות השקעתו המיוחדות של כל אדם, או תחליף לייעוץ כאמור. אין לראות בכל האמור המלצה ו/או ייעוץ מקצועי מכל סוג. כל הפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד. ט.ל.ח. 

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא