השקעה בדולר – יתרונות וחסרונות

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

השקעה במט"ח נחשבת לאמנות שמתעסקים בה הסוחרים המתוחכמים והמתקדמים ביותר, ההשקעה בה רווית סיכונים וטומנת בחובה הזדמנויות אדירות. אחד המטבעות שהכי כדאי להתחיל איתם הוא הדולר, במאמר הזה תבינו איך משקיעים בדולר – כל הדרכים, יתרונות וחסרונות!

 

הדולר כמטבע להשקעה ראשונה

הסיבה המרכזית לבחור בדולר כמטבע הראשון לסחור בו היא העוצמה שלו, הדולר נחשב לאחד המטבעות החזקים והיציבים ביותר בעולם. לראייה בזמן שמטבעות רבים בעולם התרסקו למול השקל בשנים האחרונות, הדולר שמר על יציבות יחסית כאשר ירד בסה"כ בכ-12 וחצי אחוז למול השקל זאת לעומת הפאונד הבריטי שירד בקרוב ל-50 אחוז למול השקל.

העובדה שהדולר יציב יחסית מפחיתה את הסיכונים הטמונים בהשקעה בו, סיבה נוספת לשימוש בדולר הוא העובדה שהוא מטבע סחיר באופן יחסי ושקל למכור ולקנות אותו ביחס למטבעות אחרים בעולם.

האם הדולר הולך להתחזק מול השקל?

זאת שאלת השאלות, אין מדריך שיוכל לתת לכם תשובה חד משמעית לנושא מהסיבה הפשוטה שאף אחד לא יודע. הגורמים שמשפיעים על המחיר היציג של מטבע אחד למול מטבע אחר הם שונים ובלתי צפויים, יחד עם זאת יש מספר סימנים שיכולים להעיד על המגמה הכללית.

יש סיבות להאמין שהדולר יתחזק מכמה סיבות, הראשונה היא העובדה שהכלכלה האמריקאית מציגה בשנים האחרונות צמיחה ביחס לשאר השווקים בעולם, לרוב כלכלה חזקה מביאה למטבע חזק.

המדיניות האמריקאית הנוכחית בנוגע לריבית היא שמירה על ריבית גבוהה ריבית שבעקבותיה לעיתים קרובות המטבע מתחזק, אם אכן הפד האמריקאי ישמור על ריבית גבוהה בארצות הברית אנו צפויים לראות עלייה בשער הדולר למול השקל.

במקביל לסימנים החיוביים קיימים מספר סימנים שליליים שיכולים להעיד על ירידת שער הדולר. התחזית הנוכחית צופה הורדת ריבית בארצות הברית שנחשבת לגבוהה בצורה משמעותית ביחס לחלק ניכר ממדינות העולם, הורדה שכזאת תפחית את האטרקטיביות של הדולר ותתרום לירידה בערכו. סימן נוסף שמעיד על ירידה צפוייה במחיר הדולר הוא העובדה שבנקים מרכזיים ברחבי העולם הורידו את שיעור שהדולר מהווה מכמויות המט"ח שלהן לרמה של 61.7 אחוז, הנמוכה בשבע השנים האחרונות.

כמו שהסברנו חיזוי מגמות במט"ח זה לא מדע מדוייק, מסחר בו קשה ומסובך ודורש ידע והבנה וגם נכונות לספוג הפסדים כאשר אנו שוגים בתחזית שלנו.

 

איך להשקיע בדולר

אם בחרתם להשקיע בדולר תשמחו לשמוע שאפיקי ההשקעה בו רבים ומגוונים, לכל אפיק השקעה יתרונות וחסרונות וחלק משמעותי ביצירת רווח על ידי השקעה בדולר טמונה ביכולת לבחור את מסלול ההשקעה הכי נכון.

השקעה באמצעות פקדונות – הבנקים בישראל מציעים פקדונות צמודים לדולר, השקעה באפיק זה תייצר רבית של 0.5 אחוז בשנה, אחוז גבוהה באופן משמעותי ביחס לריביות השקליות. 

פקדון אחר שניתן להשקיע באמצעותו נקרא פקדון מובנה, פקדון מציע אפיק השקעה תמורת סיכון מסויים, בחלק מן הפקדונות קרן ההשקעה מבוטחת ועל ההשקעה ניתן לקבל תמורה בהתאם להתממשות תנאים מסויימים. כאשר בוחרים באפיק ההשקעה הזה חשוב לוודא מי מבטח את הקרן, אם לא מדובר בבנק תקחו בחשבון שקיימת סבירות שהגוף המבטח ייקלע למצוקה כלכלית ולא יוכל להחזיר לכם את כספכם, לעומת זאת ביטחון מטעם הבנק נחשב לבטוח יותר.

רכישת דולרים בבנק – שיטה פרימטיבית ופשוטה למדי, המשקיע צריך להגיע לבנק ולבקש להמיר שקלים לדולרים, לשיטה זאת מספר חסרונות, המרכזית היא עמלת ההמרה הגבוהה יחסית שנעה בין חצי אחוז לאחוז, בנוסף על הכסף המומר לא ניתן לקבל תשואה במהלך תקופת ההשקעה כך שאתם מסתמכים אך ורק על התקווה ששער הדולר יעלה ברמה כזאת שתכסה את עלות ההמרה.

מסחר בפורקס – שוק הפורקס הוא שוק מסחר עולמי, ניתן להשקיע בכל מטבע מול כל מטבע אחר, שוק הפורקס נחשב למסוכן במיוחד, שינויים קטנים בפוליטיקה המקומית, סקר רע או התפתחות שלילית יכולים להביא למחיקה של חלק ניכר מההשקעה שלכם. 

העסקאות בפורקס נעשות במינוף של 100 דולר לכל דולר, כך שסיכויי הרווח וההפסד גדלים בצורה משמעותית, לאור המאפיינים של שוק המט"ח שהוא כמעט בלתי אפשרי לחיזוי מומחים רבים בתעשייה מתייחסים למסחר מהסוג הזה כסוג של הימור. היתרון המרכזי בהשקעה באמצעות פורקס הוא העובדה שעמלות ההמרה, המכירה והקנייה אפסיות.

אג"ח צמוד לדולר – דרך פחות מוכרת ופופולארית להשקעה בדולר היא רכישת אג"ח קונצרני צמוד לדולר, מסחר באג"ח צמוד לדולר דורש מומחיות כיוון שהוא משלב שני אספקטים הקשורים במסחר, מצד אחד על הרוכש להכיר את החברה שמנפיקה את האג"ח שכן יכולת התשלום של החברה מסתמכת על ההצלחה הכלכלית שלה, במידה והחברה תפשוט את הרגל תשארו בלי כלום, מצד שני ההשקעה דורשת ידע בתחום המסחר במט"ח. 

תעודות סל דולריות – השקעה בתעודות סל נחשבת לזולה יחסית, ניתן לרכוש תעודות סל בבורסה בתל אביב ולהיחשף באמצעותה לערך הדולר, הרכישה הזאת לא דורשת עמלות המרה אל רק עמלות מכירה וקנייה, בתעודות הסל ניתן לסחור לכל אורך יום המסחר מה שמקנה לאפיק זה זמינות גדולה יחסית.

בנוסף, ניתן להשקיע בתעודות סל שמקורן בחו"ל, העמלות בחו"ל לרוב זולות יותר ולכן נחשבות לאטרקטיביות יותר, עם זאת צריך לציין כי התעודות הללו צריך לרכוש במטבע חוץ לכן לעמלת הקנייה והמכירה יש להוסיף עמלת המרה חזרה לשקל.

השקעה במטבע חוץ יכולה ליצור רווחים גדולים בפרקי זמן קצרים יחסית, מי שיידע לזהות מגמות כראוי וישכיל להשקיע את הכסף שלו במקומות הנכונים ייהנה מתשואה גבוהה, חשוב לזכור כי שוק המט"ח קשה מאוד לחיזוי שכן הוא חשוף בצורה משמעותית לאירועים גיאו-פוליטיים שחלק ניכר מהם קשה לחזות מראש. 

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא