השקעות אלטרנטיביות

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

המפץ הגדול של שנת 2008 ניפץ את ההנחה כי תיק המורכב מהשקעות בשוק ההון הוא תיק מגוון היכול לפזר את הסיכונים. בעקבות המשבר החלו המשקיעים לחפש חלופות  השקעה שהתנודתיות האופיינית לשוק ההון לא תשפיע עליהם או תשפיע במידה פחותה.

גם הרצון להשיג תשואה גבוהה יותר מהתשואה שאפשר להשיג בתקופה זו בשוק ההון, האיצה את הצמיחה בשוק ההשקעות האלטרנטיביות. הריבית הנמוכה בעולם ובישראל וההנחה כי מחירי המניות נמצאים כמעט בשיא הניעה את שוק ההשקעות האלטרנטיביות והביאה לביקוש רב בסוגי ההשקעות השונות.

מחקר שעשתה חברת Preqin, חברת המחקר והמידע הגדולה בעולם בתחום ההשקעות האלטרנטיביות ומוצרים פרטיים, מלמד על גידול עקבי בתחום זה. אם בשנת 2008 סך ההשקעות בתחום השקעות האלטרנטיביות עמד על 3.1 טריליון דולר אמריקאי, הרי שבשנת 2018 הוא עמד על 9.44 טריליון דולר אמריקאי וחברת Preqin מעריכה כי עד שנת 2030 היקף ההשקעות יצמח ביותר מחמישים אחוז.

 

מהם הגורמים המאפיינים את ההשקעות האלטרנטיביות?

השקעות פרטיות – קרן השקעות פרטית היא קרן שהוקמה למטרה של ביצוע השקעות. ההשקעות בקרן מבוצעות באמצעות התאגדות משפטית פרטית השונה מהתאגדות ציבורית. את הקרן מנהל אדם פרטי או חברה ייעודית שהוקמה במיוחד לצורך זה, המונה בדרך כלל אנשי עסקים הפועלים לגיוס כספים מקרנות פנסיה, חברות ביטוח, ברוקרים או אנשים פרטים אמידים. הקרן מאתרת השקעות מתאימות בהתאם למדיניות שהוגדרה מראש ופועלת לממש אותן בתום תקופה שנקצבה מראש, בדרך כלל כעבור עשר שנים.

פרופיל סיכון לעומת סיכוי – היחס בין הסיכון הגלום במוצר לבין השואה הפוטנציאלית טוב יותר מאשר במוצרי ההשקעה המסורתיים בשוק ההון.

נזילות מוגבלת – רוב המוצרים המאפיינים את ההשקעות האלטרנטיביות הם מוצרים לטווח השקעה ארוך והנזילות בהם מוגבלת ולעתים אף לא קיימת בכלל. המשקיעים בהשקעות האלטרנטיביות נדרשים לסבלנות ולאופק השקעה התואם את מדיניות המוצר האלטרנטיבי שבו הם משקיעים.

מוצרים אלו אינם ציבוריים והם לא נסחרים בבורסה מסודרת. אין להם קונים ומוכרים המבצעים עסקאות יומיות ואין אפשרות לראות את המחיר המוסכם של המוצר בכל יום ובכל שעה כפי שקיים בשוק ההון. עם זאת חשוב להזכיר כי גם למוצרים האלטרנטיביים יש מחיר שוק ושווי ברור והם מוערכים בדרך כלל בתדירות רבעונית על בסיס מודלים ופרקטיקה מקובלת, כך שכל משקיע יכול לדעת מה שווי התשואה שהוא עשוי לקבל לאורך כל תקופת ההשקעה במוצר.

 

מהם הסוגים השונים של ההשקעות האלטרנטיביות?

קרנות נדל"ן המשקיעות בנדל"ן מניב כמו דירות, משרדים, מרכזיים לוגיסטיים, בתי עסקים, מרכזי דיור מוגן, בתי מלון, מעונות סטודנטים ועוד הנמצאים באזורים מבוקשים. ההשקעה בקרנות נדל"ן מאפשרת למשקיעים ליהנות מהידע של מומחים בתחום ודורשת מהם סכומי כסף נמוכים בהרבה יחסית להשקעות ישירות בנדל"ן. ההשקעה בקרנות אלו מאפשרת את פיזור ההשקעה בנכסי נדל"ן שונים, ובכך היא מפחיתה את סיכוני ההשקעה יחסית להשקעה  בנכס נדל"ני אחד.

קרן חוב העוסקת בעיקר בהשקעות נדל"ן – בשנים האחרונות הפחיתו הבנקים את פעילותם בתחום המימון בנדל"ן בשל שינויים רגולטוריים שונים. לשוק הזה נכנסו גופי אשראי חוץ בנקאי אשר מעניקים אשראי לצורך השקעה בנדל"ן באמצעות נכסי נדל"ן המשועבדים לטובת הקרן.

קרנות ריט – אלו קרנות המשקיעות בנדל"ן מניב בחו"ל, למסחר או למגורים ועוסקות גם בניהול נכסים כמו ניהול בנייני מגורים גדולים, בתי מלון, קניונים, מבנים תעשייתיים ועוד. קרנות ריט מבצעות פיזור השקעות באופן מבוקר ומספקות השקעה ברמת סיכון נמוכה עם תשואה מכובדת. השקעה בקרנות אלו מתאימה למשקיעים המעוניינים לאזן תיק השקעות המושקע בעיקר בשוק ההון התנודתי. 

קרן הלוואות P2P – היא קרן המשקיעה בפלטפורמות חברתיות ההופכות למעין מוסד פיננסי המעניק אשראי ללווים. בקרן זו האדם הפרטי מלווה לאדם פרטי אחר והוא נהנה משיעורי ריבית משתלמים מאחר ונחסך ממנו התיווך של הבנק. הקרנות הללו מעניקות אשראי בפיזור רחב ובכך מצליחות לצמצם את סיכוני ההפסד.   

השקעה בסחורות כמו מתכות יקרות, זהב, יהלומים, משאבי אנרגיה, חקלאיות ועוד.

קרנות גידור הן קרנות המגדרות את הרווחים וההפסדים בשוק ההון ומכאן שמם. אלו קרנות המשתמשות בכלים פיננסיים מורכבים כדי למקסם את הרווחים בשוק יורד כמו רכישת אופציות או מכירה בחסר. ההשקעה בקרנות הגידור דורשת בדרך כלל השקעה בסכומי כסף גבוהים.

קרנות הון סיכון – אלו קרנות פרטיות העוסקות בהשקעת כספים במיזמים שונים שבהם יש צפי לרווחים גבוהים במקרה של הצלחת המיזם כמו סטארט אפ, קרנות גידור ועוד.

השקעה במטבעות וירטואליים –  שוק המטבעות הווירטואליים הוא שוק עם תנודתיות רבה, ולכן ההשקעה בו היא בדרך כלל לטווח קצר. כדי להשקיע בסכום זה אין צורך בסכומי כסף גבוהים, גם כמה מאות דולרים יספיקו. לצד הסיכונים יש בשוק זה הזדמנויות רבות לרווחים גבוהים. 

 

השקעות אלטרנטיביות – כדאי או לא כדאי?

מכשירי ההשקעות האלטרנטיביות מעניקות גיוון לתיקי ההשקעות, הם אינם מושפעים מהתנודות בשוק ההון והם מעניקים יציבות וערך מוסף לתיקי ההשקעות הקלאסיים. שילוב של השקעות אלטרנטיביות בתיק השקעות מקטין את התנודתיות של ההשקעות, את הסיכונים ועשויים לשפר את פוטנציאל התשואה בתיק.

מאחר וההשקעות האלטרנטיביות הן פחות מושפעות מהתנודתיות של שוק ההון, הן עשויות לצמצם, או אפילו למנוע, את הטעויות הפסיכולוגיות שעושים המשקיעים בתקופות סוערות בשוק ההון.

השקעות אלטרנטיביות אינן מעלות חשש ורתיעה אצל משקיעים רבים החוששים מהכניסה למים העמוקים של ההשקעות בשוק ההון. חלק גדול מהתחומים שבהם עוסקות ההשקעות האלטרנטיביות מוכרים לרוב המשקיעים, ולכן החשש  מהם נמוך יותר.

השקעות אלטרנטיביות מפזרות את הסיכונים בין סוגי ההשקעות השונים, בין השקעה בניירות ערך, השקעה בנדל"ן השקעות העשויות ליצור אקזיט עם רווחים נאים ועוד.

להשקעות האלטרנטיביות אין שוק יומי, אין מחיר של שוק יומי, כמו למשל בניירות הערך, והנזילות שלהם מוגבלת. גורמים אלו עלולים להוות בעיה לחלק מהמשקיעים אשר מעוניינים לעקוב אחרי התשואות של ההשקעות  ובשעת הצורך לממש אותן בקלות ובמהירות.

לא כל ההשקעות האלטרנטיביות מתאימות לכל אחד, לעתים הן דורשות מומחיות מיוחדת, כמו למשל בשוק המטבעות הווירטואליים, או יכולת אנליטית גבוהה של ניתוח מכשירים פיננסים מורכבים.

 

השקעות אלטרנטיביות –  אתם שואלים, המומחים עונים!

שאלה: איך מבצעים השקעה באפיק אלטרנטיבי?

תשובה: כדי להשקיע באפיקי ההשקעות האלטרנטיביות כדאי להיעזר במומחים המתמחים בתחום ההשקעה שבו אתם רוצים להשקיע מאחר והשקעה אלטרנטיבית מורכבת יותר  מאשר ההשקעות בשוק ההון ודורשת היכרות מעמיקה עם התחום שבו בחרתם להשקיע.

שאלה: איך לבחור את הגוף שינהל עבורי את ההשקעה האלטרנטיבית?

תשובה: כאשר אתם בוחרים את הגוף שינהל עבורכם את ההשקעה האלטרנטיבית חשוב לבדוק אותו במספר תחומים. יש לבדוק מי מנהל את התיק, מה הרקע והניסיון שלו, לבדוק היסטוריית ביצועים, כיצד מתקבלות ההחלטות בגוף זה ומהם תהליכי הבקרה הנהוגים בו.

שאלה: איך אוכל לעקוב אחרי ההשקעה במוצרים אלטרנטיביים?

תשובה: בניגוד לשוק ההון שבו אפשר לעקוב אחרי ההשקעות בכל יום, המעקב בשוק ההשקעות האלטרנטיביות מורכב יותר. בשנים האחרונות נפתחה האפשרות לרשום חלק מהמוצרים האלטרנטיביים במסלקת הבורסה ולעקוב אחרי הביצועים שלהם דרך חשבון הבנק, אך זה עדיין אינו מעודכן ברמה היומית. בנוסף, מנהלי קרנות רבים מאפשרים לעקוב אחרי המוצרים שלהם באמצעות אתרי האינטרנט שלהם.

שאלה: מה קורה אם השקעתי בהשקעה אלטרנטיבית ואני זקוק לכסף באופן דחוף? 

תשובה: השקעות אלטרנטיביות הן השקעות לטווח בינוני עד רחוק וברוב המקרים אי אפשר לפדות אותן לפני הזמן. עם זאת מנהלי קרנות מסוימות מאפשרים למשקיעים שלהם לצאת לפני הזמן בתנאים מסוימים, אך יש לכך מחיר.

שאלה: האם הנזילות המוגבלת מהווה יתרון או חיסרון?

תשובה: זה תלוי. יש הטוענים כי היעדר האפשרות למכור את המוצר באופי מידי הוא חיסרון מאחר ואי אפשר לממש במהירות את ההשקעה. מנגד, יש הטוענים כי זהו יתרון מאחר שהיעדר האפשרות למכירה מיידית עשויה למנוע מהמשקיע טעויות העלולות להוביל להפסדים.

שאלה: איך נקבע המחיר של ההשקעות האלטרנטיביות?

תשובה: על אף שהמוצרים האלטרנטיביים אינם נסחרים בבורסה יש להם הערכת מחיר הנקבעת בתדירות רבעונית, לפעמים גם חודשית, על בסיס מודלים ופרקטיקה מקובלת.

לסיכום, שוק ההשקעות האלטרנטיביות צומח במהירות בכל העולם וגם בישראל. ההשקעות האלטרנטיביות מעמידות בפני המשקיע אפשרויות של פיזור ההשקעה בשווקים שאינם תנודתיים ופחות מסוכנים. יחד עם זאת כאשר אנו בוחרים גוף שינהל עבורנו את ההשקעה חשוב לדעת כי בשוק זה פועלים אנשי מקצוע המבטיחים הבטחות רבות שלא תמיד עומדות במבחן המציאות. לכן לפני שבוחרים תחום השקעה וגוף ניהול חשוב לערוך סקר שווקים, לבדוק את הגופים המנהלים ולקבל המלצות.

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא