מהו חבר בבורסה והאם יש יתרונות לסחור דרכו?

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

לאחרונה אנו רואים עלייה בפרסום המציג סחר בבורסה לניירות ערך דרך חבר בבורסה כדבר אשר עדיף משמעותית על פני סחר בשוק ההון באמצעות הבנקים כפי שמרבית המשקיעים עושים. עם זאת, מרבית האנשים כלל אינם מבינים מהו חבר בבורסה ומה ההבדל בין סחר באמצעותו או באמצעות הבנק כפי שנהוג או ברוקרים שאינם חברים בבורסה.

במאמר זה אנו תחילה נציג מהו חבר בבורסה, לאחר מכן נציג את היתרונות והחסרונות בסחר דרך החברים בבורסה ונבחין בין שתי הקטגוריות המרכזיות של חברים בבורסה הבנקים ובתי ההשקעות ונבחן האם יש יתרון לסחור באחד על פני האחר. זאת על מנת שאתם תוכלו להחליט החלטה מושכלת בנוגע לגורם בו אתם מעוניינים לסחור בשוק ההון ולא תחליטו החלטה בחוסר ידיעה אשר תשלמו עליה לאחר מכן כסף רב.

 

מהו חבר בבורסה והאם יש לו יתרון על פני בית השקעות שאינו חבר בבורסה

חבר בבורסה הוא גורם, בנק או בית השקעות לרוב ("ברוקרים"), אשר עומדים בדרישות רגולטוריות שונות ובשל כך קיבלו אישור מהבורסה לניירות ערך להיותם חברי בורסה ולסחור בה. חשוב להבין, לא כל בית השקעות הינו חבר בבורסה, אלא רק חלק מהם אשר עמדו בדרישות וקיבלו אישור לכך. המשמעות של היות המוסד חבר בבורסה בעבורנו הוא שהמוסד הינו נתון לפיקוח המחמיר של הבורסה לניירות ערך.

הדרישות לשם קבלת חבר בבורסה כוללים מחויבות להון עצמי מינימלי, ביטוחים שונים בקרת אשראי ומנהל סיכונים אשר כולם אמורים להוות גושפנקא לכך שהגוף פועל באופן מבוקר ואחראי. כמו כן, במידה והם יוצרים קשר עם ברוקר או סוחר זר הם מחויבים לקבל את אישור הבורסה לניירות ערך לשם כך. גם כאשר בעלי השליטה בבנק או בבית ההשקעות מתחלפים, הדבר דורש אישור של בית ההשקעות וכן כאשר הם מעוניינים להיכנס לתחום השקעות חדש. מכאן ניתן להסיק כי פעילות נרחבת של אותם גורמים מפוקחת על ידי הבורסה לניירות ערך.

דרישות רגולטוריות מחמירות אלו מהוות את ההבדל המרכזי שבין ברוקרים רגילים לחברים בבורסה. הביטחון מפני שרלטנים או סיכונים מופרזים בהון אשר חסכת בזיעת אפך גבוה יותר בקרב בתי השקעות העונים לאותם דרישות ולכן יש היגיון בהעדפת בית השקעות מסוג זה על פני בתי השקעות שאינם עומדים בדרישות הרגולטוריות הללו והפיקוח עליהם פחות מחמיר. 

ככלל נראה שככל שאין לנו היכרות כלשהי עם בית השקעות, ישנו יתרון בכך שגורם מנוסה כמו הבורסה לניירות ערך מפקחת על חברי הבורסה ועל הפעולות שהן עושות, דבר שלא קיים בקרב גורמים שאינם חברים בבורסה. בנוסף לכך, אין אפשרות לסחור בבורסה ללא חבר בבורסה, לכן גם בתי השקעות אשר אינם חברים בבורסה פועלים באמצעות מתווך כלשהו. בהתאם לכך, ככל שאין לנו מידע על גוף מסוים כמומלץ, אנו חושבים שיש יתרון לפעול תחת חבר בבורסה. 

בישראל ישנם 24 חברים בבורסה לניירות ערך הישראלית, מתוכם 11 בנקים ישראלים, 7 ברוקרים ישראלים, 3 בנקים מחוץ לארץ ו-3 חברים רחוקים הממוקמים מחוץ למדינת ישראל ואינם בנקים. ניתן לראות באתר הבורסה רשימה של כלל חברי הבורסה לניירות ערך

 

האם עדיף לסחור באמצעות חבר בורסה על פני הבנקים?

בפרסומים שונים אשר נפוצו באמצעי התקשורת לאחרונה ניתן לחשוב שרק בתי השקעות מסוימים הם חברי בורסה, אך כפי שראינו גם בנקים יכולים להיות חברי בורסה ומרביתנו סוחרים דרכם. בהתאם לכך, בחלק זה אנו נבחן האם ישנו הבדל ממשי בין חברי בורסה אשר הם בנקים או בין בתי השקעות אשר הם חברים בבורסה.

בתי ההשקעות החברים בבורסה טוענים כי עדיף להשקיע באמצעותם בשל 2 סיבות מרכזיות:

  1. ניסיון – לבתי ההשקעות החברים בבורסה ניסיון מגוון יותר מאשר לבנקים בהשקעות מסוגים שונים בשל אופיים כבתי השקעות. הם מנהלים מגוון מוצרים פיננסים כמו קופות גמל וקרנות השתלמות המעניקות להם ניסיון בתחום ההשקעות אשר אין למקביליהם באופן המתבטא בתשואה טובה יותר וסיכון קטן יותר. בהקשר זה צריך לומר, שגם לבנקים ישנו ניסיון רב עם מוצרים פיננסים וההשקעות שלהם נעשות בסקאלה גדולה משמעותית יותר ולכן הניסיון שלהם רב. בהתאם לכך אנו לא רואים יתרון בהקשר של ניסיון של בית השקעות על פני הבנק.
  2. חיסכון בעמלות ודמי הטיפול – כאן, הטיעון של בתי ההשקעות הינו מבוסס יותר ואף משמעותי. לפי ממצאים של הבורסה לניירות ערך וגופים פיננסים נוספים, עמלות הבנקים הינם גבוהות יותר מאלו המוצעות בבתי ההשקעות. 

למעשה מבדיקה שנערכה ב-2018 על ידי הבורסה, גובה דמי הניהול בבנקים היה גבוה פי 33 מאשר בבתי ההשקעות ועמלות קנית ומכירת מניות היה גבוה פי 3 בממוצע מאשר בבתי ההשקעות, פערים עצומים אלו מצטברים לעיתים לאלפי שקלים המשולמים על ידי בעל תיק המניות. ככל שסכום ההשקעה הינו גדול יותר, כך גם הסכומים אשר משולמים על עמלות גבוה יותר ומצדיק חשיבה מחודשת על היכולת ללכת להשקיע בבית השקעות. עם זאת, נציין כי מומלץ להתמקח על העמלות הללו למול הגופים השונים בכל מקרה, לא משנה אם זה בית השקעות או בנק.

 

מנגד ישנם מספר חסרונות בהשקעות בקרב גופים שאינם בנקים:

  1. הסיבה המרכזית לכך שאנשים מעדיפים השקעה בבנקים היא כי היא נתפסת בטוחה יותר. בפועל בהינתן זה שבתי ההשקעות המדוברים נתונים לפיקוח מחמיר והינם גורמים מבוססים ומוכרים בארץ, הדבר נתפס לדעתנו כאשליה והטיה קוגניטיבית אשר אינה בהכרח מוצדקת.
  2. נוחות בעבודה למול גורם אחד – הגורם המשפיע השני להעדפת הבנק הוא הנוחות המצויה בכך שניתן לנהל את תיק ההשקעות בבנק מתוך חשבון הבנק שלך. בכך, אין צורך להעביר כספים לבית ההשקעות, אלא ניתן לפעול במסגרת הבנק באותה מערכת בה נמצאים יתר הכספים שלנו. יתרון זה הוא אינדיבידואלי שכן, זה טמון בעיקר במשקיע האם הוא מהאנשים אשר יודעים כי לא יטפלו בתיק ההשקעות במידה ולא יהיו בחשבון הבנק שלהם או שמא הם יהיו פעלתנים גם כאשר תיק ההשקעות שלהם נמצא בנפרד מחשבון הבנק שלהם. רמת הטיפול של המשקיע בתיק הפנסיה שלו, אשר אינו נמצא בחשבון הבנק, יכולה להיות אינדיקציה אמינה לחשיבות יתרון זה בעבור אותו משקיע. 
  3. פריסה ארצית – בעוד הבנק בו אתה פועל הינו גורם המצוי סמוך למגורייך ואתה בקשר רציף עימו גם כך שהוא נח בעבור רובינו. מנגד, בתי ההשקעות אינם נמצאים בפריסה ארצית כמו הבנקים, ובהתאם לכך הדבר מהווה חסם מסוים בעבור אנשים אשר פחות פעילים ברשת או גרים במרכז הארץ בהם ממוקמים בתי ההשקעות.

 

לסיכום

חבר בבורסה הוא גורם אשר עומד בדרישות רגולטוריות מחמירות של הבורסה לניירות ערך המעניקה לו אסמכתא לסחור בבורסה. הגופים החברים הם בתי השקעות ובנקים, כיום ישנו פרסום רב הממליץ להשקיע בבתי השקעות בשל החיסכון בעמלות. וטענות אלו אכן נכונות וישנם פערים עצומים בדמי הניהול והעמלות השונות הנגבות בבנקים ובבתי השקעות.

מבדיקות אשר השוו את העמלות של בתי ההשקעות החברים בבורסה למול הבנקים, נמצא כי גובה דמי הניהול בממוצע בבנקים גבוה פי 33 מאשר בבתי ההשקעות ועמלות הקניה ומכירה גבוה פי 3 מאלו בבתי ההשקעות. כמו כן, גם הטענות כי בנק יותר אמין ופחות "מסוכן" מבחינת השקעות אינו בהכרח נכון ותלוי בעיקר בבחירת תיק ההשקעות של אותו אדם.

עם זאת, ישנם יתרונות המצויים בפריסה הארצית של הבנק ובנוחות של ניהול תיק ההשקעות מחשבון הבנק. אנו מממליצים לבחון ולהשוות האם הנוחות המצויה בבנק גוברת על החיסכון, אשר הוא לעיתים רב מאד כתלות בכמות הכסף אותו אתם משקיעים בבורסה.

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא