מניות דואליות – הכרה ששווה למשקיע כסף

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

תיק השקעות איכותי יכלול לרוב מניות דואליות, זאת מאחר ולרוב מדובר בחברות איכותיות ויציבות אשר כדאי להוסיף לתיק של המשקיע. בנוסף לכך, משקיעים חכמים ידעו לנצל מניות מסוג זה ואת פערי המחירים אשר הם יוצרים באופן אשר יספק להם רווחים. על אף שהבחנה פשוטה זו יכולה להיות מועילה, היא אינה כה ברורה למשקיע הממוצע. במאמר זה נפרט אודות המניה הדואלית, כיצד היא נוצרה ובחלקו השני של המאמר נפרט למה כדאי לאתר מניות מסוג זה כאשר בוחרים מניות להשקעה וכיצד ניתן להפיק מהן רווחים.

 

מהי מניה דואלית ולמה הן נוצרו

מניה דואלית, כפי שניתן להבין משמה המעיד על כפילות מסוימת, היא מניה הנסחרת בשתי בורסות שונות במקביל וניתן לרכוש את המניות בכל אחת מהבורסות הללו. בורסה אחת המייצגת את מדינת האם של החברה בה נוסדה ובורסה נוספת בה בחרה לפעול החברה, כאשר לרוב השוק הנוסף יהיה בורסה גדולה או שוק מרכזי בעבור החברה.

הרציונל העומד מאחורי קיומן של המניות הדואליות בשווקים כמו ישראל זה הרצון של בורסות קטנות יותר, כמו זו של תל אביב, כי חברות איכותיות וגדולות יכנסו אליהן וניתן יהיה לרכוש מניות שלהן. שכן במידה וכניסה לבורסה לניירות ערך בשוק קטן ידרוש בירוקרטיה רבה או ימנע כניסה לבורסה גדולה יותר כמו זו של ניו יורק, סינגפור או לונדון חברות רבות פשוט יוותרו על הכניסה לשוק המקומי וכך יישארו חברות מקומיות וקטנות בלבד בבורסה הישראלית. 

בהתאם לכך, כאשר תוקן החוק לניירות ערך בסעיף 35יח נקבע כי כאשר חברה נסחרת בבורסה המפורטת בחוק אין צורך ברגולציה נוספת כפי שנדרש מחברות חדשות המעוניינות לפעול בבורסה הישראלית. החברה יכולה להתחיל לפעול בבורסה הישראלית מבלי להידרש להציג פרטים נוספים בהתאם לרגולציה הנהוגה בבורסה המקומית אלא הסתפק ברגולציה הנהוגה בבורסה המקורית בה פעל ואף מבלי לפרסם את התשקיף והמסמכים הרלוונטיים בצורה שונה מזו שעשו בבורסה הנוספת. נכון ל2020, המחוקק אישר לחברות אשר פועלות בבורסות הגדולות והמכובדות בעולם (נאסד"ק, לונדון, הונג קונג, סינגפור וטורונטו) אשר המחוקק הישראלי סומך עליהן לפעול באופן זה.

חברות מעוניינות להיכנס לשני שווקים במקביל כאשר היא מעוניינת לגייס הון רב יותר וכך היא יכולה להשיג הון משני שווקים וכאשר היא מעוניינת להגדיל את החשיפה של משקיעים וגופים במשק בחברה הקיימת וכן לגייס משקיעים מגוונים יותר.

בקישור זה ניתן למצוא מניות דואליות בהן ניתן להשקיע.

 

אבל למה זה חשוב לי כמשקיע?

ראשית ישנה ההבנה הפשוטה כאשר מדובר במניה דואלית מדובר בחברה גדולה אשר עומדת בדרישות סף של הבורסות הגדולות בעולם. בהתאם לכך, כדאי שתיק ההשקעות שלכם יכלול חברות יציבות מסוג זה. חברות אלו הן למשל טבע, פרטנר, פריגו וסודה-סטרים, אשר פועלות הן בישראל והן בניו יורק.

אך ההבחנה המעניינת יותר היא שניתן לנצל את זה שהמניה נסחרת בשני שווקים במקביל על מנת לגרוף רווח. מניות אלו כוללות בתוכן פערי מחירים אשר מכונים, ארביטראז' מדומה. מאחר והמניות נסחרות בשני שווקים שונים הפועלים בזמנים נפרדים לעיתים ישנם פערים במחיר המניה בשני השווקים הללו, המניה מתאימה עצמה למחיר של המניה בניו יורק אך כאשר ישנו מסחר במקביל לעיתים המניה עולה או יורדת בניו יורק בעוד בישראל המחיר טרם השתנה. בהתאם לכך סוחרים מהירים יכולים לנצל את השינוי על מנת לגרוף רווח מהיר. כך למשל, במידה ומניה עולה 10 דולר בתל אביב ובניו יורק היא עולה 11 דולר, ניתן לרכוש את המניה בתל אביב ב-10 דולר ולמכור אותה במהירות בניו יורק ב-11 דולר ולגרוף רווח של דולר לכל מניה.

דבר זה מתאפשר בשעה האחרונה של המסחר בתל אביב בימים שני עד חמישי, שכן זהו הזמן היחיד בשל פערי השעות וימי העבודה, בו שתי הבורסות פועלות. בחלון זמן זה בו שני הבורסות נסחרות ולעיתים נוצרי פערי מחירים אשר סוחרים יכולים לנצל על מנת לקנות ולמכור ברווח באופן אשר תואר לעיל.  יש מעל 70 חברות מסוג זה, וישנם סוחרים אשר מקפידים לנצל חלון זמן זה על מנת לגרוף רווחים אלו תוך שימוש בתוכנות אשר מזהות פערים אלו בכל רגע נתון במהלך אותה שעה.

 

סיכום

לסיכום, מניות דואליות הינן מניות של חברות הפועלות בשני שווקים שונים. בישראל מדובר כמעט תמיד בחברות הפועלות בישראל וניו יורק והן מייצגות חברות איכותיות ויציבות. מאחר והחברות פועלות ניתן לנצל את פערי המחירים המתרחש בשעה האחרונה של המסחר בתל אביב על מנת לגרוף רווחים מהירים ללא סיכון ממשי.

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא