סוגי השקעות אלטרנטיביות – סקירה על המוצרים בשוק 

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

כולם מדברים על השקעות אלטרנטיביות, תחלופה לשוק ההון הסטנדרטי והרווח העצום אשר ניתן לעשות שם, אך רוב האנשים כלל אינם יודעים על מה מדובר והאם יש בכלל אמת במה שאנשים אומרים בהקשרים אלו.

 

השקעות אלטרנטיביות

כמענה לכך במאמר זה אנו נפרט אודות סוגי ההשקעות השונים בהתאם לכך, בחלקו הראשון של המאמר אנו נגדיר מהן השקעות מסורתיות וכפועל יוצא מהן ההשקעות האלטרנטיביות. בחלקו השני המאמר אנו נפרט אודות הסוגים השונים של ההשקעות האלטרנטיביות בחלוקה לסוגים והיתרונות והחסרונות הטמונים בכל אחד מהם. לבסוף, בחלקו השלישי של המאמר נתייחס לדגשים שונים בנוגע להשקעות אלטרנטיביות על מנת שתוכלו להחליט בצורה מושכלת האם אפיקים אלו מתאימים בעבורכם או לאו.

 

מהן ההשקעות המסורתיות ומהן השקעות אלטרנטיביות?

על מנת להבין מהן השקעות אלטרנטיביות, ראשית עלינו להבין מהן ההשקעות המסורתיות בהן נהוג להשקיע. כאשר מאמרים מתייחסים להשקעות מסורתיות, הכוונה היא לרכישת ניירות ערך או אגרות בשוק ההון, הן זה המקומי בבורסה בתל אביב והן שווקים ומדדים מחוץ לישראל כמו אלו בניו יורק, לונדון וטוקיו. כמו כן, לרוב מתייחסים גם לרכישת מטבעות זרים בהקשר זה משום שגם שווין מוגדר ומנוטר באמצעות מערכות אלו.

 

השקעות אשר אינן מתמקדות בשוק ההון

כפועל יוצא השקעות אלטרנטיביות הן השקעות אשר אינן מתמקדות בשוק ההון אלא באפיקים אחרים אשר יכולים להניב תשואה כלכלית. בראש ובראשונה ישנו את אפיק הנדל"ן הן במדינת ישראל והן מחוצה לה, אשר הוא האפיק האלטרנטיבי הפופולרי ביותר. כמו כן, ניתן להשקיע ברכישת חברות פרטיות או כניסה בשותפות בחברות מסוג אלה.

 

המשמעות המרכזית של השקעות אלטרנטיביות

המשמעות המרכזית של השקעות אלטרנטיביות אשר נכונה לכולן היא כי לא ניתן לסחור בהן מדי יום כמו שניתן בהשקעות מסורתיות המצויות בבורסה. קרי, בעוד בהשקעות בשוק ההון ניתן למכור את המניות מדי יום כל עוד הבורסה לניירות ערך פעילה השקעות אלטרנטיביות הינן לרוב מורכבות יותר ודורשות קונים ספציפיים ובהתאם לכך לוקחות זמן רב יותר עד למכירתם.

חשוב לדעת, כי ניתן להשקיע בהשקעות מסוג זה גם בהסתייעות של קרנות השקעה בין אם קרנות פרטיות ואף לעיתים גם בבתי ההשקעות המוכרים, במידה והם פועלים ומציעים למשקיעים אפיקים מסוג זה. כיום חברות השקעה רבות אינן מגבילות עצמן לאפיקים המסורתיים כבעבר ומציעים השקעות בנדל"ן בארץ ובחו"ל, השקעות בבתי עסק פרטיים וכדומה כחלק מתיק השקעות אפשרי.

 

השקעות נדל"ן

כאשר מתייחסים לאפיק השקעות אלטרנטיבי שאינו שוק ההון, מדברים לרוב על נדל"ן. זאת משום ששוק זה מאפשר להשקיע בנכסים כמעט בכל מקום ואופן הצמיחה שלו פחות מושפע משוק ההון ולכן הוא מאפשר ציר אלטרנטיבי לשוק ההון במידה ומעוניינים בגיוון תיק ההשקעות או לחלופין במידה ואינכם מאמינים בפוטנציאל של שוק ההון בתקופה מסוימת.

לשוק זה ישנם מספר מאפיינים עליהם נעמוד בפרק זה, אשר חשוב להביא בחשבון בטרם נכנסים לשוק זה, פרט למפורט להלן, נציין כי באתר שלנו יש מידע רב על השקעות נדל"ניות, ואלו מופיעים להלן:

 

קבלת הכנסות גם בתקופת האחזקה של ההשקעה

השקעות בשוק ההון אינן מכניסות הכנסה באופן סדור במהלך תקופת ההשקעה, זאת פרט למקרים נדירים בהם מחולקים דיבידנדים, וגם אז מדובר באירוע חריג וחד פעמי. מנגד, השקעות בנדל"ן מכונות השקעות מניבות, זאת מאחר והן מכניסות כספים למשקיע באופן שוטף במהלך תקופת ההשקעה כפועל יוצא מן השכרת הנכס או כל שימוש עסקי אחר אשר הוא עושה באמצעות הנכס אשר בבעלותו.

קרי, השקעות נדל"ן מאפשרות להגדיל את ההכנסה החודשית ואל רק להגדיל את הערך על הנייר מבחינת שווי ההשקעה אותה ניתן להמיר לכסף רק בעת מכירת ומימוש ההשקעה כפי שניתן בשוק ההון.

 

ההכנסה השוטפת מן הנכס

פרט ליתרון הגלום בקבלת רווחים במהלך תקופת הבעלות, ההכנסה השוטפת מן הנכס מאפשרת ביצוע החלטות מושכלות יותר. זאת מאחר שהעובדה שהנכס מניב באופן שוטף מאפשר למשקיע אורך רוח ארוך יותר לא למכור את הנכס בתקופות שפל, ובכך להחליט למכור את הנכס בתקופות בהן הנכס נמצא בשיא ובכך להפיק רווחים גדולים יותר ולא בשל מצוקה תקציבית נקודתית. זאת בשונה משוק המניות, אשר פעמים רבות אנשים רבים מוכרים בהפסדים על מנת לקבל כסף נזיל בתקופות משבר.

 

השקעה גם כאשר יש רק חלק מן הכספים

כאשר אדם מעוניין לרכוש מניות בשוק ההון, הוא משקיע מהכסף אשר יש ברשותו ואין הוא יכול להשתמש בכסף תיאורטי. ייתכן וניתן לקחת הלוואות רגילות, אך לרוב אין זה משתלם לקחת הלוואות בריביות אשר הינן גבוהות באופן יחסי לטובת השקעה אשר התשואה שלה עלולה להיות נמוכה מן הריבית. וודאי כאשר אותם אחוזי תשואה ניתן היה לקבל גם בסכומים נמוכים יותר ללא תשלום הריביות פשוט באמצעות רכישת כמות מניות קטנה יותר אך בתמהיל זהה.

 

שוק הנדל"ן מאפשר רכישת נכסים להשקעה באמצעות הון חלקי

לעומת זאת, שוק הנדל"ן מאפשר רכישת נכסים להשקעה באמצעות הון חלקי כאשר השלמת הסכום הנדרש לטובת רכישת הנדל"ן תהיה לרוב באמצעות לקיחת משכנתא, כאשר המשכנתא מהווה הלוואה בריבית הרבה יותר נמוכה ומשתלמת. בהתאם לכך, אפיק השקעות זה מאפשר רכישת מוצרי השקעה גדולים יותר מאשר ההון הקיים בעבור המשקיע

עם זאת, חשוב לזכור כאשר שוקלים לרכוש נדל"ן להשקעה באמצעות משכנתא להביא את הריביות בחשבון כאשר מחשבים את הרווח הצפוי. זאת על מנת להגיע להערכה נכונה בנוגע לכדאיות של ההשקעה.  

 

חשוב להכיר

כמו כן, חשוב לזכור כי יש לשלם את המשכנתא הזו, ועליכם לוודא כי אתם מסוגלים לכך. אנשים רבים מפגינים אופטימיות יתר ולוקחים משכנתאות גדולות בעבור נכסים להשקעה ובפועל אינם יכולים לשלם משכנתא זו במידה ומצבם יורע כלכלית או במידה והנכס לא יניב שכירות לתקופה מסוימת, זאת בעוד תשלומי המשכנתא ימשכו מדי חודש בחודשו. לכן חשוב לקחת את עמידתכם הפיננסית ולהביא אותה בחשבון במידה ואתם זקוקים למשכנתא לשם רכישת נכס להשקעה ולבחון זאת גם במידה והנכס אינו מניב שכירות. 

 

השקעה באופן קולקטיבי

פרט ללקיחת משכנתאות, שוק זה אף מאפשר השקעה באופן קולקטיבי, קרי קבוצות רכישה של דירות להשקעה זאת בניגוד להשקעות הון אשר מתאפיינות ברכישה עצמאית אינדיבידואלית ולא כחלק מקולקטיב. אפשרות זו מעניקה פתרון בעבור משקיעים אשר אינם יכולים להשקיע באופן מסיבי לבדם ברכישת נכס נדל"ן לצרכי השקעה ואף חוסכת את תשלום הריביות הנדרשות כאשר רוכשים נכס להשקעה באמצעות משכנתא. 

קבוצות רכישה אלו בהם מתגייסים קבוצות מכרים, בני משפחה ואף במקרים מסוימים זרים לרכישת דירות להשקעה מאפשרת את חלוקת הסיכון בין קבוצת אנשים ומינוף להשקעות גדולות יותר מההון הקיים להשקעה בקרב כל אחד מן המשקיעים.

 

ירידת מחירי נכסי הנדל"ן כתוצאה מהמשבר הכלכלי של נגיף הקורונה

כל ילד יודע כי המחיר הוא פונקציה המושפעת מהביקוש וההיצע של אותו מוצר. בתוך כך, הכלל הבסיסי אף הוליד את ההבנה בקרב משקיעים לטווח ארוך כי עדיף לרכוש מוצר להשקעה כאשר הוא בירידה ולא כאשר הוא בעליה. 

שוק ההון, בניגוד לכל הציפיות בתחילת משבר הקורונה, הפגין עמידות והמשיך לעלות ולעלות והבורסות בישראל וברחבי העולם שברו שיאים של גודל וצמיחה.

 

שוק הנדל"ן

מנגד שוק הנדל"ן הפגין האטה משמעותית ואף במקרים רבים ירידת מחירים והזדמנויות מכירה חד פעמיות. זאת מאחר ואנשים "רגילים" רבים אשר מחזיקים בנדל"ן הינם פחות עמידים למשברים כמו המשבר שפקד את 2020 וכן מאחר וצעירים רבים חזרו לבית הוריהם בעקבות המשבר ובשל כך הייתה ירידה בביקוש הדירות. 

הירידה בביקוש מובילה לכך שמשקיעים יכולים לרכוש דירות להשקעה במחירים כדאיים במידה והם מאמינים בשוק הנדל"ן, ולהנות מעליית מחירים גדולה בעת היציאה מן המשבר זאת בשונה מאפיקי ההשקעות המסורתיים אשר כמעט ולא נפגעו באופן אנומלי מן המשבר הכלכלי אשר העולם כולו חווה בשנה האחרונה.

 

תאריך הסיום של משבר הקורונה

עם זאת, חשוב להביא בחשבון שאיננו יודעים את תאריך הסיום של משבר הקורונה בהקשרו הכלכלי. אנליסטים מעריכים כי משבר זה צפוי להישאר איתנו עד לסיום 2021 ואף מעבר לכך. בהתאם לזאת, במידה ואנשים מעוניינים להפיק רווחים לטווח הזמן הקרוב, ייתכן כי שוק זה פחות מתאים בעבורם. 

 

תחושת הביטחון ביציבותו של נכס נדל"ן

השקעות הון נתפסות כמסוכנות, לא מעט אנשים אף הגדירו זאת כמקבילה חוקית של בורסה. אנו לא מסכימים כלל עם הגדרות אלו, אך לא ניתן להוזיל את התחושה הפסיכולוגית החיובית אשר אפיק השקעה של נדל"ן מעניק למשקיע, תחושה פסיכולוגית אשר אינה קיימת בהשקעות מסורתיות. 

 

קיומו של נכס פיזי

קיומו של נכס פיזי בו מחזיק המשקיע אשר לא יכול לפשוט רגל בניגוד לחברות בשוק ההון, דורש תקופת מכירה ארוכה יותר ושקולה יותר כפועל יוצא והתחושה שלכל הפחות הנכס יעניק גג לראשו של המשקיע מעניקה לו תחושת ביטחון נפשית להחליט החלטות נבונות יותר.

עם זאת חשוב לדעת, כי תחושת הביטחון יכולה להיות שקרית ובניגוד למה שאנשים מאמינים גם הנדל"ן יכול לרדת באופן דרמטי. מספיק להזכיר את השפעת משבר הסאב פריים בעשור הקודם על מחירי הדירות, אשר הדרדרו למחירים נמוכים באופן משמעותי במהלך השנים 2008-2010. זאת כאשר בחלק מן האזורים בעולם כולל באזורים בארצות הברית המחירים לא שבו עד היום לרמת המחירים אשר היו טרם משבר הסאב פריים.

 

השקעה בתחום הנדל"ן מונעת נזילות כספית מהירה במידת הצורך

השקעה בשווקים המסורתיים מאפשרת מכירה של אותם נכסים וקבלת הערך בעבורם תוך יום מכירות בודד בבורסה בה נמצאים אותם ניירות ערך. מאידך, שוק הנדל"ן דורש מציאת מוכר אשר יכול לרכוש את הנכס, סיום תקופת חוזה השכירות על הנכס במידה וישנו וגם כל תהליך העברת הנכס לוקחים זמן, לכן במידה ואתם מעוניינים להיות נזילים פיננסית או שמא אין ברשותכם כספים לשעת חירום יש לקחת זאת בחשבון ולחפש אפיק יותר דינמי אשר מאפשר נזילות זו.

בנוסף על כך, התשואה המקסימלית בתחום הנדל"ן מתרחשת רק לאחר שמוכרים את הנכס כעבור זמן מסוים בו נהנים גם מהשכרתו ולא רק ממכירתו. אומנם, ניתן להפיק רווחים כתוצאה מרכישה ומכירה מהירה של נכסי נדל"ן, אך מדובר בתחום שהוא יותר עבודה בה משפצים ומחפשים הזדמנויות ופחות השקעה אלטרנטיבית לשוק ההון. כאשר מדובר בהשקעות פסיביות שוק הנדל"ן הוא ריצה למרחקים ארוכים. 

 

השקעות בתחום הנדל"ן מחוץ לישראל

אפיק ההשקעה הפופולרי ביותר כאשר מתייחסים לאפיק של השקעות אלטרנטיביות נדל"ניות הוא רכישת נכסי נדל"ן מחוץ לישראל. זאת מאחר והוא מאפשר גמישות רבה יותר בשל העלויות הנמוכות יותר לרוב של נכסים הנרכשים על ידי משקיעים מחוץ לשטח המדינה.

 

היתרון המרכזי של השקעות בחו"ל

היתרון המרכזי של השקעות בחו"ל ביחס לישראל הוא כאמור היכולת לפזר את הכספים המיועדים להשקעה על נכסים שונים ובמקומות שונים. כלומר השקעות בחו"ל מאפשרות גיוון בהשקעות דבר אשר מהווה מטרה בעבור משקיעים רבים. היתרון הגלום בכך הוא שבמידה וישנה בעיה בהשקעה אחת שלך, אין זה פוגע בכל תיק ההשקעות של המשקיע ובכך הוא מגדיל את העמידות שלו. מנגד, במידה וישנה השקעה אחת יקרה בתיק ההשקעות שלך, כמו דירה במרכז הארץ, ירידת ערך בשל נזק בדירה או בשל משבר כלכלי בישראל משפיע על מצבו הכלכלי של המשקיע באופן דרמטי.

 

יתרון נוסף

יתרון נוסף הוא היכולת להפגין עמידות למשברים כלכליים המתרחשים בעולם המערבי אשר לרוב משפיעים הן על נדל"ן בישראל והן על הבורסות לניירות ערך בישראל, אירופה וארצות הברית אשר הינם המקומות המרכזיים בישראל. דבר זה מתאפשר באמצעות רכישת נדל"ן בשווקים מתפתחים כמו גיאורגיה, ברזיל, אלבניה ומדינות דומות ובכך לגוון את תיק ההשקעות אשר יוכל להפגין צמיחה לעיתים גם במשברים כלכליים בעולם המערבי. 

 

החיסרון המרכזי של השקעות בחו"ל

החיסרון המרכזי של השקעות בחו"ל בעבור משקיע המתלבט בין אפיקי ההשקעות הוא כמובן העלות הגבוהה של תיק ההשקעות. לרוב על מנת לרכוש נדל"ן במדינה זרה יש צורך בחברת ניהול הפועלת במדינה, עורכי דין אשר יסייעו ברכישה ואף לעיתים טיסות למדינת היעד על מנת לבדוק את הנכס ואף הוצאות נוספות.

 

חיסרון נוסף של אפיק השקעות אלטרנטיבי

חיסרון נוסף של אפיק השקעות אלטרנטיבי זה הוא חוסר ההיכרות עם התרבות, שפה, חוקים וכיוצא בזה אשר מגדילים את הסיכויים לעשות טעויות בעת בחירת ההשקעה וכן חושף את המשקיע לסיכונים כמו הפיכות במדינות שונות, עליית גורמים אשר ימנעו בעלות זרה על קרקעות במדינה ואף שינויים מינוריים יותר כמו מדיניות מיסוי קשוחה יותר.

ככלל, שוק השקעות זה הוא מגוון מאד מבחינת תשואה ונע בין הפסדים לתשואה החוצה את ה-10 אחוזים, הדבר תלוי במדינה, באופי הנכס ובמיקום בתוך המדינה אשר נבחר על ידי המשקיע.

 

השקעות בתחום הנדל"ן בישראל

אפיק ההשקעות הנוסף אשר הינו אלטרנטיבי להשקעות בשוק ההון, הוא כמובן השקעות בישראל. שוק השקעות הנדל"ן בישראל הוא שוק מאד מדובר לטוב ולרע, הוא מספק הכנסה יציבה של שכירות אשר מחיריה גבוהים ובמידה והם מצויים במרכז השכירות הינה די מובטחת וכמעט אין סיטואציה בה לא משכירים את הנכס במידה ומעוניינים. 

 

המחירים היקרים של הנכסים

מאידך המחירים היקרים של הנכסים מונעים ממרבית האוכלוסייה המחפשת אפיקים להשקיע לפעול בשוק זה, בוודאי באזורים המבוקשים.  כמו כן, המחירים היקרים והעליה העקבית מפחידים משקיעים אשר מאמינים כי שוק זה הגיע לרוויה והמחירים אינם צפויים לעלות עוד, ובמקרה הגרוע יותר בעבור המשקיעים אף לראות את שוק הנדל"ן הישראלי כבועה אשר עומדת להתפוצץ. 

בנוגע למחיר היקר המאפיין את הנדל"ן הישראלי, חשוב לזכור כי גם בישראל ישנן הזדמנויות השקעה במיוחד באזורים מרוחקים יותר מהמרכז, אשר ייתכנו בהם הזדמנויות ייחודיות במידה והם הופכים נגישים יותר למרכז או למטרופולין אחר כלשהו בישראל. עם זאת להשקעות נדל"ן בפריפריה ישנם מאפיינים נוספים כמו הקושי להשכיר את הנכס אשר הופכים אותו למאתגר יותר באופן אשר ייתכן ואינו משתלם למשקיע.

 

מאפיין נוסף אשר חשוב לזכור

מאפיין נוסף אשר חשוב לזכור בכל הנוגע לתחום הנדל"ן הישראלי הוא שממשלת ישראל והרשויות אינן פועלות באופן צפוי ועקבי בתחום הדיור. היעדר העקביות הינו סממן אשר צריך להפחיד משקיעים. לעיתים ישנם חששות כי הממשלה תנקוט בצעדים אגרסיביים על מנת להוריד את רמת המחירים הגבוהה ובכך לפגוע באופן דרמטי בהשקעה, זאת בדמות צעדים כפי שהוצעו בעבר כמו מע"מ 0 או הפשרת שטחים חקלאיים לטובת מגורים וכן פרויקט דיור למשתכן אשר התממשו באופן חלקי. זאת במקביל לצעדים פחות אגרסיביים כמו האצת בניה במטרה להוריד את מחירי הדיור בישראל במסגרת פרויקטים כמו תמ"א 38 ופינוי בינוי. פעולות אלו גרמו לכך שמחירי הנכסים באזורי הביקוש כמעט ולא עלו בשנים האחרונות ובכך משקיעים אשר הצטרפו בשוק בתקופה זו פרט להכנסה המניבה מן השכירות כמעט ולא ראו תשואה.

 

אפשרות נוספת אשר הינה זולה

בהקשר זה נציין כי ישנה אפשרות נוספת אשר הינה זולה ביחס והיא לרכוש משרדים במרחב העירוני. עוד טרם נגיף הקורונה מחירי המשרדים היו משמעותית זולים יותר מאשר מחירי דירות למגורים בישראל, לכן אלו אשר מעוניינים להשקיע בנדל"ן פיזי אך אינם יכולים לרכוש דירה להשקעה, משרדים מהווים אלטרנטיבה להשקעה נדל"נית בישראל. 

 

מחירי הנדל"ן של משרדים

בהקשר זה נציין כי מחירי הנדל"ן של משרדים במרכז הארץ נעו טרם הקורונה במחירים של 12,000 ל-19,0000 ₪ ואף פחות מכך מחוץ לגוש דן והרצליה. כלומר ניתן לרכוש משרד בגודל בינוני באזורי ביקוש במחיר של כחצי מיליון ₪ בממוצע. בהינתן הירידה בביקוש כתוצאה מן הקורונה והחשש לפתוח עסקים חדשים, אף ניתן למצוא מציאות במחירים חסרי תקדים. כאשר התשואה הממוצעת בענף זה עמדה טרם הנגיף עמדה על 6 עד 8 אחוזים. 

 

מרבית הנכסים צפויים להמשיך להיות מושכרים

בהקשר זה אף נציין כי טרם המשבר הכלכלי בעקבות נגיף הקורונה 90% מהמשרדים באזור המרכז המוצעים להשכרה, הושכרו בפועל, ונעשה בהם שימוש על ידי בתי עסק שונים. בהתאם לכך, על אף הפגיעה הקיימת כיום כתוצאה ממשבר מגפת הקורונה, מרבית הנכסים צפויים להמשיך להיות מושכרים, גם אם במחיר נמוך יותר מאשר בעבר עם סיום המשבר אשר נראה באופק לאור תחילת ההתחסנות.

 

במהלך שנת 2020

עם זאת, במהלך שנת 2020 עובדים רבים שינו את אופי עבודתם והחלו לעבוד בביתם, ייתכן כי שינויים ארגוניים אלו יתפסו אחיזה גבוהה יותר גם לאחר סיום המשבר ובהתאם לכך הביקוש למשרדים אף יפחת והמחירים של אותם נכסים לא יעלה. לכם, ייתכן כי הסיכון הוא רב ואינו כדאי.

 

רכישת עסק או השקעה כספית בעסק בו מאמינים

אפשרות נוספת של השקעה פסיבית אשר פחות מדברים עליה בשל מורכבותה היחסית היא רכישת עסק או כניסה כשותף לבית עסק כלשהו. השקעה זו על אף מורכבותה הינה אפשרית ובעלת פוטנציאל רב. בהתייחסותנו לאפיק השקעה זו, בהקשר של הכנסה פסיבית,  כוונתנו היא לתצורה בה המשקיע נכנס כשותף שקט בעסק בו אתם מאמינים. בהקשר של חלק זה במאמר, אין אנו מתכוונים לאנשים הפועלים בתוך עסק אותו הם מקימים שכן לא מדובר בהשקעה אלא בעבודה של ממש ובתחום אחר אשר אינו נוגע להשקעות אלטרנטיביות. 

 

ברחבי ישראל ולנועזים מביננו

ברחבי ישראל ולנועזים מביננו אף בעולם ישנם אלפי בתי עסק, יזמים, סטארט-אפים שונים אשר מחפשים משקיעים אשר יאמינו בשירות או במוצר אותו הם משווקים ויתנו להם הון על מנת שיוכלו להפוך את חזונם למציאות. 

כל שנדרש הוא לחפש בעלי חזון בכל תחום או אף לפנות ל בתי עסק המעניינים אתכם המצויים באזורכם כמו מסעדה או חנות קטנה ולאתר הזדמנויות מסוג זה ולהשקיע בהן באופן שקט כספים בתמורה לאחוזים מן הרווחים השוטפים וכמובן לבעלות מלאה או חלקית על העסק בהתאם לגודל המימון שלכם.

 

בעבור משקיעים מסוג זה

בעבור משקיעים מסוג זה השמיים הם הגבול, יכול להיות שהם ישקיעו במובילאיי הבאה ויעשו אקזיט גם מבלי להבין בתכנות. במקביל, יכול להיות שהעסק יכשל והמשקיעים אשר בחרו באפיק זה יראו הפסדים כבדים ואף במקרים קיצוניים יאבדו את כל השקעתם.

אפיק זה לדעתנו מתאים בעבור אנשים אשר באמת מאמינים בעסק מסוים ומבינים בו, זאת על מנת שהם יוכלו להשקיע. גם אז עליהם לבחון את העסק מכל הכיוונים בטרם הם בוחרים להשקיע את הכסף עליו עמלו זמן רב.

 

השקעות חלופיות נוספות, אשר מזכירים את השקעות בשוק ההון

ישנן מספר קרנות חלופיות אשר אינן חלק משוק ההון המסורתי ומהווים אלטרנטיבה אפשרית אשר דומה במאפייניה לשוק ההון, אך מפגינה ביצועים שונים ובכך מגוונת את תיק ההשקעות של המשקיע. בחלק זה נפרט אודות מספר אפשרויות מסוג זה:

 

השקעה בקרן נדל"ן

אחת האפשרויות המעניינות בכל הנוגע לתחום השקעות האלטרנטיביות הינה השקעה בקרן נדל"ן, או בשמן המוכר האחר, קרנות ריט. קרנות אלו אשר נסחרות בבורסה וניתן להשקיע בדרך זו אל אותן קרנות השקעה. 

קרנות אלו מחזיקות פרויקטים גדולים בתחומי הנדל"ן, אשר בני אדם פרטיים אינם יכולים להשקיע באופן עצמאי בשל העלויות האדירות שלהם, ולשם בנייתם יש צורך בהתאגדות משותפת של משקיעים רבים אשר יפעלו בגוף אחד. בהתאם לכך ובדומה להשקעה בחברות בבורסה, ניתן להשקיע סכום קטן בקרן ולקבל מניות אך אין מדובר בחברה רגילה אלא מדובר בקרן אשר כל השקעותיה הן נדל"ן, הקמה וניהול פרויקטים מסוג זה.

אמנם השקעות אלו מתאפיינות בתשואה יציבה אך נמוכה של כ-3 עד 4 אחוזי תשואה בשנה בלבד, אך היא מספקת את הביטחון של השקעה בנדל"ן מבלי צורך לנהל נכס, לבחור נכס, להתנהל למול מתווכים וסוכנים ולבזבז זמן וכסף על ניהול הנכס. מאידך, מדובר בהשקעה יותר מסורתית במובן שאין כספים המתקבלים מדי חודש כמו מעסק או נדל"ן מניב. כמו כן, יכולת שליטה על בחירת הנכסים ואופן ההשקעה שכן המשקיע הוא דג רקק ביחס למנהלי קרן ההשקעות.

 

קרן השקעות פרטיות

קרנות אלו אשר מכונות גם קרנות "פרייבט אקוויטי", הינן קרנות פרטיות אשר רוכשת נכסים, חברות או נתחים וחלקים מהם במטרה להפיק מהם רווחים. השקעה בקרן זו הינה למעשה השקעה בתיק השקעות של חברות, נכסים אותם רכשה אותה קרן.

הייחודיות של קרנות אלו הן שהן מתמקדות בשווקים האלטרנטיביים אותם סקרנו במאמר זה ואינן משקיעות בשוק ההון המסורתי. 

 

קרנות המתמחות בחברות

קרנות מסוג זה לרוב מתמחות בתחומים מסוימים, כך למשל ישנן קרנות המתמחות בחברות טכנולוגיה קטנות, חברות ביו-טק ורפואה, נכסי נדל"ן, חברות אשר מצויות בחדלות פירעון או במצוקה כלכלית כלשהי אותן הקרן משקמת במטרה להפיק רווחים או כל תחום אחר אשר עולה בראשכם. 

כך אתם יכולים להשקיע בקרן זו באופן דומה לקרנות המתמחות בשוק ההון, רק באפיקים אלטרנטיביים. באמצעות קרנות אלו ניתן להשקיע במוצר דומה לניהול שקט אתם משקיעים בחברות שונות, רק שכעת אינכם צריכים לבחור את החברה ובמקום חברה אחת אתם משקיעים במגוון חברות ובכך מקטינים את הסיכון של השקעתכם. כל שעליכם לבחור הוא את קרן ההשקעות ותחום ההתמחות שלה.

 

הערות ודגשים נוספים בנוגע להשקעות אלטרנטיביות:

 

זו אינה שאלה בה צריך לבחור רק באחת האפשרויות, ניתן  להשקיע במקביל באפיקים שונים

כפי שציינו לאורך המאמר, ישנה חשיבות רבה בפיזור השקעות במגוון תחומים של השקעות, זאת משום שהן מצמצמות את הסיכון של המשקיע ומאפשרות לו להמשיך להשקיע ולהיות יציב כלכלית גם בתקופות משבר של שווקים וענפים מסוימים. 

אדם אשר יבחר להשקיע השקעות קטנות בשוק ההון וגם בתחומים נוספים, יגן על עצמו גם במידה והבורסות יפגעו באופן דרמטי אך אפיקים אחרים יפגינו עמידות רבה יותר לאותו משבר. זאת הודות להשקעות הזולות אשר אפשרו לו השקעות בתחומים נוספים אשר נפגעו פחות, וכך החשיפה שלו לאותם נזקים אפשריים קטנה יותר.

בהתאם לכך, אין צורך לבחור בין השקעות אלטרנטיביות והשקעות מסורתיות בשוק ההון, אלא נכון לפצל ולהשקיע במקביל הן בשווקים מסורתיים והן באלו החלופיים.

 

השקעות אלטרנטיביות לרוב דורשות עבודה רבה יותר משוק ההון

בשונה משוק ההון אשר אינן דורשות עיסוק רב מבחינת אופן ניהול החברה וכדומה אלא רק רכישת מניות או אף קרנות השקעה ומשם נותנים לשוק ההון לעשות את פעולותיו ללא כל השקעה מצד המשקיע פרט לאותה רכישה ראשונית. מנגד, בשווקים האלטרנטיביים יש לעיתים קרובות יש צורך בפעולות אקטיביות ובניהול ההשקעה, כמו למשל ניהול הנכס, שיפוצו והשכרתו לשוכרים שונים מדי תקופה במידה ומדובר בנדל"ן, ביצוע החלטות מהותיות בנוגע לעתיד העסק במידה ומדובר בהשקעות בעסק בו הוא שותף שקט וכיוצא בזה.

בעבור משקיעים רבים, פעולות אלו אשר לוקחות מזמנם הופכות אותם ללא כדאיות בעבורם, בעוד בעבור אחרים אשר מעוניינים להשקיע ולהרגיש בשליטה מאפיין זה דווקא הופך השקעות אלטרנטיביות לכדאיות יותר. בכל מקרה, צריך להביא בחשבון מאפיין זה טרם בוחרים להיכנס לתחומים שונים בעולם ההשקעות.

 

המידע בנוגע להשקעות אלו אינו שקוף לציבור הרחב

בניגוד לשוק ההון, אשר הרשות לניירות ערך מפקחת עליו והוא תחת רגולציה מתמדת, כאשר מדובר באפיקי השקעות אלטרנטיביים המידע אינו נגיש לציבור הרחב באותו אופן. להיעדר השקיפות ישנן 2 השלכות משמעותיות:

 

היעדר נגישות המידע

ההיבט הראשון על היעדר נגישות המידע הוא הקושי באיתור ההשקעה שכן המידע אינו פרוש בבורסה כלשהי, אלא יש צורך לפעול באופן אקטיבי ולחפש מידע אודות הנכס הנדל"ני, החברה הפרטית, קרן ההשקעות וכדומה. דבר זה דורש זמן ומאמץ מצד המשקיע, אך מן הצד השני משקיע אחראי גם מתאמץ לחפש מידע בשוק ההון ולא פועל בפסיביות מוחלטת.

 

ההיבט הנוסף

ההיבט הנוסף והמשמעותי יותר לדעתנו, במיוחד בקרנות השונות, הוא היעדר הפיקוח הממשלתי אשר מאפשר פעולות שאינן חוקיות, הלבנות הון שונות ואף מעשי נוכלות. אנו במקרים רבים נאלצים לסמוך על קרן ההשקעות, נתוני החברה המועטים הקיימים וההתרשמות שלנו, אשר לרוב הינה חלקית ואינה מפוקחת באופן דומה לרמה הנדרשת בקרב חברות ציבוריות הפועלות בבורסות השונות.

 

סיכום והמלצות

לסיכום, קיים עולם ההשקעות אלטרנטיביות לזה המסורתי של שוק ההון בו נהוג להשקיע, עולם השקעות זה כולל הזדמנויות וסיכונים רבים. הוא מחד מציע הזדמנויות ייחודיות אשר אינן נגישות לציבור הרחב, הכנסות שוטפות כמו בעולם הנדל"ן ובתור שותף שקט ומאידך הוא כולל סיכונים גדולים בשל היעדר המידע הרב הקיים בשוק ההון והיכולת לטעות בנוגע לטיב ההשקעה.

ככלל אנו ממליצים על עולם השקעות זה אך לא כתחליף לשוק ההון המסורתי אלא ככלי יעיל לגיוון תיק ההשקעות. מאחר ועולם ההשקעות האלטרנטיביות פועל באופן שונה מעולם ההשקעות בשוק ההון, ביצועיו שונים בהתאם לכך ולכן אדם אשר משקיע גם בשוק ההון וגם בהשקעות האלטרנטיביות מגדיל את החוסן שלו.

לכן כדאי שתביאו בחשבון אפשרויות אלו של השקעות אלטרנטיביות החל מנדל"ן בארץ ובעולם, קרן פרייבט אקוויטי וכלה בשותפות שקטה בעסק כלשהו בטרם תחליטו כיצד אתם משקיעים את הכסף אותו חסכתם במשך תקופה לא מבוטלת. רק לאחר מכן כאשר בחנתם אפשרויות אלו תחליטו החלטה מושכלת בנוגע לאופן ההשקעה שלכם אשר תתאים לכם באופן מדויק.

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא