המדריך לקניית ביטקוין Bitcoin

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

הביטקויין הוא מטבע קריפטוגרפי – מטבע דיגיטלי וירטואלי שצבר עניין בשנים האחרונות בשל תנודתיותו והצלחתו, והעובדה שהוא הפך כמות לא מבוטלת של אנשים לעשירים. אם שמעתם עליו והתעניינתם, רצוי כי תקראו קודם על הביטקויין ועל אופיו כאן, ולאחר שהחלטתם שזה מתאים לכם ואתם מעוניינים ללכת על זה – הנה מדריך יעיל בנוגע לדרכים והאפשרויות שעומדות באפשרותכם כדי שתהיו הבעלים החדשים של ביטקויין או שניים.

 

ראשית – דעו שאת הביטקויין מחזיקים בארנק דיגיטלי. זה מקביל לארנק רגיל אותו אתם נושאים אתכם כל יום בתיק או בכיס, רק שהארנק הזה, כאמור, הוא דיגיטלי. ארנק דיגיטלי בא ב-3 צורות:

  • ישנן תוכנות רבות שמהוות ארנק דיגיטלי שישמור עבורכם וינהל עבורכם את הכסף הדיגיטלי שלכם, באמצעותן תוכלו לצפות בסכום שיש לכם, לשלוח כסף דיגיטלי ולקבל כסף דיגיטלי – רוב התוכנות מציעות אנונימיות ותהליך רישום מאובטח. הארנק הדיגיטלי התוכנתי יכול להגיע בצורה של אפליקציה בסלולר, תוכנה למחשב, או ממשק אינטרנטי בדפדפן האינטרנט שלכם.
  • קיימים גם ארנקים דיגיטליים חומריים, פיזים, שבאמצעותם תוכלו לנהל כסף דיגיטלי באופן פיזי, ההבדל העיקרי בין ארנק דיגיטלי פיזי ותוכנתי הוא בעיקר באבטחה – ארנק פיזי נחשב בטוח יותר (כל עוד הוא ברשותכם ולא אבד לכם או נגנב ממכם).
  • ארנק דיגיטלי יכול להיות גם מאולתר וקצר טווח – רצף תווים, אותיות ומילים שאתם רושמים לעצמכם על גבי דף נייר (רק שלא ילך לאיבוד, תגבו ורשמו פעמיים והשאירו אחד במקום מוכר ובטוח!). רצף התווים והאותיות האלו מייצגים כסף דיגיטלי, והם שווי ערך לכסף של ממש. באמצעות הקוד הארוך והמורכב הזה תוכלו לשלוח כסף, ולאחר מכן להשמיד את פיסת הנייר.

 

אחרי שיש ברשותכם ארנק דיגיטלי שיכול להחזיק את הביטקויין שלכם, הגיע הזמן לרכוש או להשיג מעט ביטקויין. אלו הדרכים לעשות זאת:

  • לרכוש ביטקויין מאנשים שיש ברשותם ביטקויין: מדובר בדרך הכי קלה ויעילה להשגת ביטקויין, פשוט לפנות לאדם אחר שיש ברשותו ביטקויין, לשלם לו את המחיר אותו הוא מבקש (ככל הנראה שער המטבע הנוכחי בתוספת שול רווח). לאנשים שיש להם ביטקויין תוכלו להגיע באמצעות חיפוש ברשת ובמיוחד באמצעות הרשתות החברתיות שעוסקות במטבעות דיגיטליים בכלל ובביטקויין בפרט. בפייסבוק יש מספר קבוצות אותן ניתן לאתר בקלות, שם יש אנשים עם ביטקויין שמוציאים אותו למכירה. פשוט חפשו פוסט של מישהו שמעוניין למכור, או פתחו פוסט חדש וספרו לעולם שאתם מעוניינים לרכוש, ומיד תקבלו פניות בחזרה. קיימות גם קבוצות בטלגרם שבהם מוכרים וקונים ביטקויין. התשלום בכאלו מקרים יהיה במזומן או בהעברה בנקאית – וכצפוי לא מדובר בתהליך אנונימי במיוחד. כמובן, במקרה כזה עליכם להיות זהירים שלא לשלוח כסף לאדם אחר ולא לקבל תמורה, אבל מאחר והתהליך לא אנונימי הדאגה הזו חלשה ולא לגמרי מציאותית. בכל מקרה, יש אנשים שמוכרים בקהילת המטבעות הקריפטוגרפיים כמוכרים ויעידו עבורכם עליהם שביצעו מולם כבר עשרות עסקאות בהצלחה – מהם מומלץ לרכוש.
  • גופי חלפנות רשמיים גדולים: בארץ קיימים זירות מסחר וגופי חלפנות רשמיים גדולים שמאפשרים מסחר באמצעות ביטקויין, ביניהם BITIN, BIT2C, BITS OF GOLD. תוכלו לקנות מהם ביטקויין או למכור להם ביטקויין לפי שער המטבע העדכני, כמובן, בתוספת שול רווח (כלומר – לשלם קצת יותר בקניה, או לקבל קצת פחות ברכישה). כמובן שבניגוד לבנאדם פרטי, פה אתם מתעסקים עם גופים רשמיים עסקיים מוכרים לציבור, שמם והאמינות שלהם הולך לפיהם וההתעסקות מולם נוחה ויעילה. שולי הרווח שלהם רחבים יותר מאדם פרטי מהשורה שמחזיק בביטקויין ומנהל שירותי קנייה, אך יכול להיות שאתם מסוג האנשים שהיתרונות שבעבודה מול גוף רשמי מוכר שווים לכם את השקט הנפשי ואתם מעדיפים לא להתעסק עם אנשים פרטיים. הרכישה מגוף חלפנות שכזה היא בעמלה של כ-5% (שזה, כאמור, מעט יותר ממה שסביר שבנאדם פרטי ידרוש ממכם) והתשלום עבור המטבע יתבצע בהעברה בנקאית, אשראי או מזומן. בדרך כלל יש זמן של כמה ימים בודדים מרגע ביצוע הרכישה ועד שהכסף הדיגיטלי מגיע לרשותכם ומופיע בארנק הדיגיטלי שלכם, ושער המטבע שקובע הוא השער בעת ביצוע העסקה ולא השער בזמן קבלת הכסף.
  • בורסות ושירותי חלפנות בחו"ל: אם אין לכם בעיה לצאת מגבולות המדינה ולרכוש את הביטקויין שלכם מחו"ל ולא בארץ, התהליך יהיה שונה (ומייגע יותר) אך לצידו יתרונות. קיימים שירותים רשמיים כמו צ'יינצ'לי (Changelly) או ביטפיינקס (Bitfinex) שמספקים שירותי מסחר בביטקויין בינלאומיים. השירותים האלו מכילים תהליך בירוקרטי ארוך ששם את הבירוקרטיה ברכישת ביטקויין בישראל בכיס הקטן, מאחר והתהליך לא רק שאינו אנונימי כלל, אלא מכיל רישום ארוך ששם דגש על הזהות שלכם כקונים. תצטרכו להרשם באמצעות שליחת צילום תעודת הזהות שלכם, שליחת צילום של חשבון מקומי מרשות מקומית (בדרך כלל צילום של חשבון החשמל האחרון שלכם), ושליחת אישור ניהול חשבון בנק באנגלית – מסמך שאותו אתם יכולים לקבל מהבנק שלכם או מאתר האינטרנט של הבנק שלכם, ומאשר כי יש ברשותכם חשבון בנק פעיל. רכישת המטבע תתבצע באמצעות כרטיס אשראי ברוב המקרים מול בורסות ושירותי חלפנות בחו"ל, העמלות נוחות ויחסית נמוכות.

 

הבדל משמעותי בין רכישה באמצעות זירת מסחר, בורסה, ולא דרך אדם פרטי, הוא שבבורסות המסחר מתנהל לפי היצע וביקוש – מול אנשים אחרים בזירת המסחר. מוכר פרטי או שירות חלפנות מוכר לכם ביטקויין לפי השער הנוכחי בתוספת עמלה על השירות, ובבורסה, כמו בורסה עבור מטבעות מוכרים פיזיים – עלות הרכישה נקבעת לפי היצע וביקוש.

  • שגרירות הביטקויין בישראל: פעם בשבוע, בימי ראשון בשעות הערב, מתקיים מפגש מאורגן ומסודר בשגרירות הביטקויין בישראל, שם תוכלו למצוא אנשים שמעוניינים לקנות ביטקויין ואנשים שמעוניינים לרכוש ביטקויין. במפגש תוכלו להפגש עם אנשים שמוכרים ביטקויין ולנהל איתם משא ומתן פנים אל פנים בנוגע לעלות הרכישה, תוך כדי שאתם בודקים ומוודאים מהו שער הביטקויין המעודכן בזמן אמת באינטרנט. את הרכישה אתם מבצעים בתשלום במזומן והכסף מועבר לארנק הדיגיטלי שלכם במקום. זוהי דרך נוחה מאוד לרכישת ביטקויין מאחר ואין סביבה בירוקרטיה כלל, אתם פוגשים את המוכר, מדברים איתו ומסכמים איתו על מחיר, ומקבלים את הכסף מיידית במקום. אם אתם טובים במשא ומתן, יכול להיות בהחלט שתעדיפו את הדרך הזו לרכישת ביטקויין מאחר והיא ישירה ואתם יכולים באמצעותה לקבל מחירים מעולים על הביטקויין שאתם קונים. פרטים בנוגע למיקום ושעות המפגש תוכלו לאתר בקלות בקבוצות הפייסבוק או בקבוצות הטלגרם השונות שמתעסקות בקניה או מכירה של ביטקויין.
  • גבייה על שירותים באמצעות ביטקויין: קבלת תשלום באמצעות ביטקויין הולך והופך נפוץ יותר ויותר עם הזמן, וכיום ניתן גם לאתר שירותים ומוצרים עליהם ניתן לשלם בביטקויין, וגם להציע את השירותים או המוצרים שלכם ולקבל עליהם תשלום בביטקויין. תחומים שבהם זה מקובל במיוחד כוללים שירותים שהבסיס שלהם הוא דיגיטלי – כמו קידום אתרי אינטרנט, גרפיקה, בניית אתרים, יצירת דפי נחיתה, שירותי שיווק אינטרנטי או הקמת קמפיינים ממומנים ברשת, וכמו כן שירותים נוספים החל מראיית חשבון ועד לשיעור פרטי באנגלית או מתמטיקה. אם יש לכם עסק פרטי ואתם מספקים לאנשים שירותים ומוצרים ומקבלים כסף על כך במזומן, אשראי, העברות בנקאיות או אפליקציות תשלום, תוכלו להוסיף אמצעי תשלום נוסף – ביטקויין – ולהנות מקבלה של תשלום עבור שירותיכם באופן זה.

 

מכשירים פיזיים למשיכת כספים – ATM – כספומט ביטקויין: קיימים שבעה כספומטים פיזיים למשיכת ביטקויין בארץ, באמצעותם אפשר לרכוש ביטקויין, בעמלה סבירה של כ-5 אחוז (פחות או יותר, בהתאם לכספומט מולו אתם רוכשים). את הרשימה של עמדות הכספומט והמיקומים שלהם תוכלו לאתר בקלות בחיפוש ברשת, בקבוצות הביטקויין ברשתות החברתיות או בקבוצות טלגרם שעוסקות בביטקויין בהם אתם חברים. התשלום הוא באשראי ובסיום האינטראקציה מול הכספומט תקבלו מיידית את הכסף בהעברה לארנק הדיגיטלי שלכם. העמלות לא מהנמוכות ביותר שקיימות, אבל היתרון פה הוא המיידיות, האנונימיות והנוחות.

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא