ניהול תיק השקעות דיגיטלי – משתלם?

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

ניהול תיק השקעות דיגיטלי, הוא דרך מצוינת עבור אנשים המעוניינים להשקיע כספים בשוק ההון. היתרונות המרכזיים של הניהול הדיגיטלי הם האפשרות להשקיע כספים בסכומים נמוכים, המעקב המתמיד אחר תנודות, עדכונים ושינויים בשווקי ההון ברחבי העולם, ועדכונים ללא דיחוי בתיק ההשקעות. כל הפרטים, במאמר שלפניכם. 

 

השקעה בשוק ההון מניבה רווחים

בשנים האחרונות, שיעור הריבית שמציעים הבנקים בתוכניות חיסכון ופק"מים למיניהם נמוך למדי, ולמעשה הוא כמעט אפסי וכלל לא מניב רווחים. 'כסף ששוכב בבנק', מושג המתאר חסכונות וכספים המופקדים בבנק ולא יוצרים רווחים, החל להיות שכיח בציבור הישראלי. לפיכך, ישראלים רבים בוחרים להשקיע את הכספים שברשותם במקורות שעשויים להניב עבורם רווחים נהדרים. המקורות הללו, עליהם נמנים רכישות בענף הנדל"ן ובייחוד השקעות בשוק ההון, כוללים סיכונים ולעיתים הם עלולים גם לגרום לאי – אלו הפסדים למשקיעים. יחד עם זאת, נדמה שלאורך זמן השקעה משתלמת, לפחות בשוק ההון – מחקר שפורסם בשלהי שנת 2017, העלה כי השקעה בשוק ההון בשש עשרה מדינות מערביות מתקדמות, הניבה תשואה של קרוב ל11 אחוזים בשנה (10.7%) במהלך שלושים וחמש השנים שקדמו למחקר.

גם בישראל נדמה כי השקעה מתמשכת בשוק ההון מניבה תשואות יפות, כאשר השקעה לאורך העשור האחרון במדדים המובילים הניבה תשואות מכובדות למדי – תשואה מצטברת של 151% בהשקעה במדד ת"א 25, ותשואה מצטברת העומדת על 129% כתוצאה מהשקעה במדד ת"א 100 (הנתונים נמדדו בשנת 2018). 

אין לי מספיק הבנה בשוק ההון. כיצד אוכל להשקיע?

אם כן, להשקעה בשוק ההון יש פוטנציאל רווח גבוה. יחד עם זאת, רבים הם הישראלים אשר פוחדים להיכנס לתחום ההשקעה הזאת, ולו רק מאחר שאין להם די ידע וניסיון בשוק ההון. כמו כן, משקיעים חדשים אשר נכנסים לראשונה לשוק ההון, אינם פועלים באופן מושכל ולטווח הארוך, ובמקום זאת נוטים לבצע פעולות אמוציונליות לאחר הפסדים רגעיים, ללא המתנה ומחשבה עתידית. למרות שכמו בכל תחום, אפשר ללמוד מאפס כיצד להשקיע, לימוד זה לוקח זמן רב והשקעה לא מעטה. לשם כך, פונים משקיעים רבים ליועצי השקעות, ובמקרים רבים מעניקים להם הרשאה להשקיע את כספם כפי שהם רואים לנכון.

יחד עם זאת, סכומי ההשקעה ההתחלתיים בדרך זו נחשבים גבוהים למדי (סביב 300,000 ₪ ולפעמים אף יותר), ואנשים רבים לא יכולים לאפשר לעצמם להשקיע סכום כה גדול ולסכן אותו. האם אדם שמעוניין להשקיע סכום של כ- 30 אלף שקלים, ואין לו הבנה מספקת בשוק ההון, לא יוכל להשקיע? עד לא מזמן, באמת לא הייתה בידי אדם שכזה אפשרות משתלמת להשקעה. ברם, בשנתיים האחרונות, הודות לטכנולוגיה חדשה ומתקדמת המכונה ניהול תיק השקעות דיגיטלי, המצב השתנה.

 

מהו ניהול תיק השקעות דיגיטלי?

כאמור, עד לא מזמן השקעות בשוק ההון בעזרת ניהול של מלווה מוסמך, היו נחלתם של אנשים עמידים ובעלי הון. בשנים האחרונות החלה לפעול טכנולוגיה חדשה אשר נקראת Robo – advisor. באמצעות הטכנולוגיה הזו, מצב שווקי ההון נסרק באופן תדיר, וכך באופן דיגיטלי מתקבלים ביצועים של ניהול הכסף. כל הפלטפורמה הזו מכונה בקיצור ניהול תיק השקעות דיגיטלי, המנהלת ומעדכנת את תיק ההשקעות באופן אוטומטי ומקוון. הבשורה שמביאה עימה הפלטפורמה החדשה, היא האפשרות להשקיע סכומי כסף נמוכים ועדיין ליהנות מניהול מקצועי, על ידי מנהלים מומחים בעלי רישיון לכך. במסגרת זו, ניתן להשקיע במגוון רחב של אפיקי השקעה, לטווחים בינוניים וארוכים דוגמת מניות, אופציות, רכישת אג"חים (אגרות חוב של חברות ושל מדינה).

חשוב להדגיש – הניהול בפועל של ההשקעות והתיקים הדיגיטליים לא מתבצע באופן מקוון או על ידי אלגוריתמים למיניהם. מי שמנהל את ההשקעות הם מנהלים מנוסים, מוסמכים ומקצועיים של בית ההשקעות, שנבחרו לתפקיד זה בקפידה. התיק עצמו והעדכונים אודותיו, הם אלו שמתנהלים באופן מקוון על ידי אותו טכנולוגיה שהוזכרה קודם לכן.  

 

ככלל, תיק השקעות דיגיטלי דומה לתיק השקעות רגיל, למעט מספר הבדלים קטנים אך משמעותיים:

  • אופן פתיחת תיק ההשקעות – פתיחת תיק השקעות שאינו דיגיטלי מתבצעת תוך כדי פגישת אחד על אחד של המשקיע ומנהל התיק. תיק השקעות דיגיטלי לעומת זאת, נפתח באופן מקוון.
  • סכום כסף דרוש להשקעה – כפי שהוזכר לעיל, השקעה בתיק השקעות רגיל דורשת סכום מינימלי של 300,000 ₪, ולעיתים הסכום ההתחלתי הנדרש אף עולה על סכום זה. בפתיחת תיק השקעות דיגיטלי, הסכום ההתחלתי אותו ניתן להשקיע נמוך בהרבה, ויכול להתחיל גם בסכומים של 25,000 ₪ (סכום אותו מציעה לדוגמא חברת בית ההשקעות של מיטב דש). 
  • עדכונים ומעקב – ניהול תיק ההשקעות הדיגיטלי מתבצע על ידי פלטפורמה מקוונת. הודות לכך, ניתן לעקוב אחר מצב ההשקעות והשינויים שבוצעו בהן בכל רגע נתון. כמו כן, אפשר לשלוח בקשות, לעיין בדוחות וסיכומים אודות ההשקעה ועוד מגוון פעולות נוספות, לאורך כל שעות היממה. 
  • התאמה אישית – פרופיל ההשקעה בתיק השקעות המנוהל באופן דיגיטלי, נקבע באמצעות שאלון מקיף אשר בוחן את מידת רצינותו של המשקיע והאופן בו הוא מוכן להסתכן (החל משונאי סיכון, דרך משקיעים זהירים וכלה במשקיעים המוכנים לחשוף עצמם לסיכונים כמו גם לפוטנציאל רווח גבוה). בהתאם לנתונים שיוזנו על ידי המשקיע באופן מקוון, יווצר עבורו פרופיל ואופן תכנון השקעה. 
  • חיסכון בעמלות – בניהול השקעות דיגיטלי, כספים שנגבים לצורך עמלה נגבים על ידי קרן הנאמנות או חברת ההשקעות בלבד. על השירות הניתן עבור ניהול התיק אין גביית עמלה נוספת. בכך, נחסכים כספים רבים בהשוואה לתיק השקעות רגיל, חיסכון המתבטא בין היתר באי – תשלום עמלות לבנקים עבור החזקת ניירות ערך (דמי משמרת), אי – תשלום עמלה עבור קניית ומכירת מניות ועוד.  
  • נזילות ומשיכה – בתיקי השקעות רבים המנוהלים באופן דיגיטלי, ניתן למשוך באופן מיידי את הכספים המושקעים ואף לסגור את תיק ההשקעות ללא המתנה. הכסף שנמשך עובר חזרה לחשבון העובר ושב של המשקיע תוך מספר ימי עסקים בלבד. 

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא