השקעה במניות – ככה תשקיעו נכון

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

מניות: כן? לא? למה להיכנס לזה בכלל?

לשאלות רבות אין תשובה יחידה וחד משמעית, וזו היא אחת מהן. האם להשקיע כסף בקניית מניות? כן, אם יש לכם כסף רזרבי, סבלנות וקור רוח. לא, אם אתם חוששים מסיכונים או לא יכולים להרשות לעצמכם להסתכן. למה להיכנס לזה? כי בסופו של דבר, זו עדיין ככל הנראה ההשקעה הכי רווחית שתוכלו לבצע. כן, אפילו יותר מנדל"ן.

 

מה היא מניה?

מניה היא תעודת בעלות על חלק מסוים מחברה מסוימת. מבחינת החברות, זוהי דרך לגייס כסף ובתמורה להבטיח לרוכשים נתח מרווחיה באמצעות "דיבידנד", שערכו אינו ידוע מראש. ערכה האמתי של המניה מבטא את שווי הדיבידנד, לפי הערכתם של הסוחרים השונים בשוק המניות. כלומר, אם המשקיעים מאמינים שרווחי החברה יגדלו ובהתאם יגדל הדיבידנד שהיא משלמת, הביקוש למנייתה יגדל ובהתאם יעלה גם מחירה.


מעבר לרווח הכספי המגולם בדיבידנד (או במכירת המניה במחיר גבוה מהמחיר בו היא נקנתה), בעלות על מניות יכולה גם להקנות זכויות הנגזרות מהיותה בעלות חלקית בחברה, כגון  השתתפות באספת בעלי המניות, בחירת דירקטוריון החברה ועוד.

 

100 אחוז השקעה במניות?

תיק ההשקעות -שהוא סך כל ההשקעות שלכם בבורסה – יכול להיות מורכב מסוגים שונים של ניירות ערך, הנמצאים ברמות סיכון ורווח שונות. ניירות ערך ברמת סיכון גבוהה יחסית (כגון מניות), יפיקו לרוב תשואה גבוהה יותר מניירות ערך ברמת סיכון נמוכה יחסית (כגון אגרות חוב ממשלתיות).

כעיקרון מנחה, רצוי לייצר תיק השקעות מגוון המאזן בין המרכיבים המסוכנים לאלו הבטוחים יותר. הרכב האיזון בין המרכיבים הינו אישי ומשתנה מאדם לאדם בהתאם ליציבותו הכלכלית, לאופיו ולאופק ההשקעה.

 

השקעה במניה מסוימת או השקעה צמודה למדד?

בגלל הקצב המהיר של ההתפתחות הטכנולוגית, כניסת חברות הזנק (סטארט אפ) לשוק המניות והשינויים הגדולים והמהירים בערכן של מרבית החברות הנסחרות, השקעה במניות של חברה אחת – או אפילו של מספר קטן של חברות באותו ענף – הנה מסוכנת יחסית. אפשרות מסוכנת פחות היא השקעה באמצעות מוצר פסיבי כגון תעודת סל או קרנות מחקות. קרן השקעות היא למעשה תיק השקעות המנוהל על ידי מנהל השקעות עבור מספר רב של משקיעים, כך שלכל משקיע בעלות על אחוזים בודדים בכל מניה, במגוון רחב של מניות.

בצורה זו קטסטרופה שתפגע בחברה אחת או בענף מסוים לא תביא להפסד גורף של כל כספם של המשקיעים. קרן מחקה היא קרן השקעות פסיבית, שמשתדלת לחקות את מדדי השוק על ידי רכישת מניות בחברות הכלולות בו.

תעודת סל הנה מוצר השקעה פסיבי נוסף, שבה בית ההשקעות שמנפיק את תעודת הסל מתחייב לשלם למשקיע את תשואת המדד במועד מוסכם מראש, לפי היום בו היא תיפרע. הסיכון העיקרי באפיק השקעה זה הוא סיכון מנפיק – אם חברת ההשקעות שהנפיקה את תעודת הסל קורסת, השקעתו של הקונה נמצאת בסיכון.

 

אני על זה, איך קונים מניה?

באופן מפתיע, מרגע שקיבלתם את ההחלטה להשקיע במניות, מימוש ההחלטה הוא פשוט מאוד. השלב הראשון הינו פתיחת חשבון אצל חבר בורסה – כלומר, בבנק או באחד ממספר בתי השקעות המעניקים שירותי מסחר עצמאי בבורסה. בעוד שבבנקים פעולת העברת הכספים ורכישת המניות תהיה פשוטה יחסית, בתי השקעות עצמאיים ככל הנראה יספקו לכם עמלות נמוכות יותר.

כך או כך,  פתיחת התיק דורשת את נוכחותכם הפיזית לצורך זיהוי ומילוי מספר טפסים. עד כאן החלק הקשה – מרגע פתיחת החשבון ואילך, פעולות הקנייה והמכירה יכולות להתבצע ללא הגעה פיזית לבנק או לבית ההשקעות, דרך האינטרנט או טלפונית.

 

בזהירות ובקור רוח

פתחתם תיק, חקרתם חברות, קרנות ומדדים, וביצעתם השקעה. מזל טוב! עכשיו מגיע השלב המאתגר. לשמור על תיק מניות שמרכיביו נאמנים לאיזון בין רכיבים מסוכנים לרכיבים בטוחים, ובעיקר -לשמור על קור רוח, לא להגיב בחיפזון ולא להתפתות לצמצם הפסדים ברגעי מפולות בשוק: שווקי המניות חווים עליות ונפילות, והטעות הכי גדולה שתוכלו לבצע היא למכור את השקעתכם בהפסד בעת נפילה בשוק.

זכרו שהשקעה במניות הינה השקעה לטווח של שנים, ושגם אם על הנייר נראה שמחיר המניה שלכם ירד – כל עוד לא מכרתם, לא באמת הפסדתם. לטווח הארוך – כל עוד האנושות ממשיכה לגדול, להתפתח וליצור, שוק המניות ממשיך לצמוח.

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא