השקעות קטנות לצעירים – כי בכל גיל אפשר להרוויח 

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

שוק ההון נתפס בעיני הציבור הרחב כממלכה רחוקה אשר רק יחידי סגולה יכולים לכתת רגלם לתוכה ולצאת ממנה בחזרה בחיים.

עם זאת, פרט להיותה של תפישה זו שגויה במידה רבה, הנזק אשר היא גורמת לאוכלוסייה הצעירה מבנינו הוא גדול שבעתיים.

הסיבה לכך היא פספוס והיעדר יישומו של עיקרון קרדינלי אשר יכול במידה רבה להשפיע על החופש העצמאי והכלכלי של כל אדם באשר הוא, עיקרון אשר האיש אשר רבים רואים בו כאדם החכם ביותר שאי פעם דרך על כדור הארץ הגדיר – "כפלא השמיני בתבל" – א.איינשטיין

לפיכך, במאמר הקרוב ננסה לבאר ולתת מספר דוגמאות לחשיבותן הרבה של השקעות קטנות לצעירים, כמו גם כיצד ניתן ליישם אותן.

 

מה היא בעצם השקעה?

בטרם נצלול לחלקם הייחודי של צעירים בתוך עולם זה, חשוב לזקק ולהבהיר למה אנו מתעתדים בעודנו מדברים על השקעה כלשהי. לכן, השקעה היא הקצאת כסף באמצעות אפיק מסוים מתוך ציפייה עתידית לקבלת תשואה, קרי תשלום עודף, בעקבות הקצאתנו הראשונית לשם כך. 

השקעה עלולה להצליח כמו גם להתרסק כליל, ומרחף מעל כל השקעה ממד מסוים, משמעותי יותר או פחות – של אי וודאות. 

לצורך העניין רכישת דירה לצורכי השכרה היא השקעה, בדיוק כפי שהחזקת תיק מניות היא השקעה. זאת בנוסף לשלל אפיקי השקעה מגוונים כדוגמת – הפקדת כסף בקרן השתלמות, קופת גמל להשקעה, חיסכון בפיקדון בבנק, והלוואות חבריות. כאשר אנו נתמקד בעיקר באופציות אשר מערבות את הבורסות השונות ברחבי העולם, באמצעות החזקה בתיק השקעה רחב מבוזר ופסיבי.

 

למה להשקיע? למה לא לשמור את הכסף בעו"ש?

מנגד, רבים אשר אינם מחובבי או תומכי גישת ההשקעה המיידית מגיל צעיר ככל הניתן, יטענו כי בעוד המשקיע נוטל על עצמו סיכונים מיותרים, אזי שיש בכך סיכון מיותר אשר לרוב מוציא את המשקיע כדמות אשר יצאה שכרה בהפסדה. 

לפיכך, לאור העובדה כי סביר להניח שתתקלו באמרה כזו או דומה לה בעתיד, ראוי להסביר לספקנים כי השקעה היא למעשה קונטרה של האזרח הקטן כנגד עוולות אשר נגרמות לו על ידי גופים משמעותיים וחזקים בשוק, הן פרטיים והן ממסדיים, נשמע קונספירטיבי? הבה נסבירה. 

מדי שנה בנק ישראל מעלה את האינפלציה בשיעור אשר לרוב ממוקם סביב 3%. המשמעות של צעד זה היא שמה שהיום יעלה לכם 100 ש"ח, עתיד לעלות בשנה הבאה 103 ש"ח, כלומר גידול של 3%. 

לפיכך, במידה וכאזרחים לא תצטיידו בכלים להכנסה פסיבית אשר גדלים עם הזמן, אתם תאלצו מדי שנה להגדיל את נפח הכנסותיכם ו/או להקטין את נפח הוצאותיכם באופן אשר יאפשר לכם לעמוד בקצב, אחרת פשוט כוח הקנייה שלכם יקטן וישחק מדי שנה. 

זאת גם הסיבה ששמירת ההון שברשותכם בעודכם מאחסנים אותו בעו"ש ו/או בבנק, היא לא הפתרון לבעיה.

 

סוגי השקעות שונים

כעת, משהבנו את הצורך שקיים בביצועה של השקעה כאבן דרך במסענו הנכסף לעבר עצמאות כלכלית, ניתן את הדעת אודות מאפייניה וזהותה של השקעה בדגש על השקעות לצעירים. 

עם זאת, ראוי לציין כי אין לראות במאמר זה בלבד כאסמכתה או כמדריך מזורז לביצועה של השקעה, וכי יש לבצע מחקר מעמיק ומקיף אשר כולל קריאה בלתי מבוטלת של דעות וביצועי עבר בטרם נעשה צעד קונקרטי כלשהוא, יהיה אשר יהיה.

 

אגרות חוב 

אגרות חוב הן כתב התחייבות אשר מונפק על ידי גוף – בין אם פרטי כדוגמת חברה או בין אם ציבורי כדוגמת ממשלה, בתמורה להלוואה מאיתנו – הציבור. כלומר, במסגרת התחייבות זו, אנו למעשה רוכשים מאותו גוף את כתב ההתחייבות אשר במסגרתו אותו גוף מבטיח לשלם לנו את הסכום שהלוונו לו בתוספת ריבית סולידית, על גבי פרק זמן אשר מצוין מראש. 

לכן, כל עוד אותו גוף לא פושט רגל, הנחה אשר סביר להחזיק בה לגבי מדינות אך לעתים מתממשת כאשר מדובר בחברות אשר שרויות בקשיים כלכליים, אנו צפויים לקבל את ההשקעה שלנו בצירוף הריבית אשר נלוותה לה.

היתרונות שבאפיק השקעה זה הם היציבות הרבה אשר נלווית לו, שכן מדינות כדוגמת ארצות הברית אינן צפויות לפשוט רגל בכל מסגרת זמן עתידית, ולמרות זאת גם הן פונות לציבור בבקשה לרכישת אגרות חוב בעת הצורך. כמו כן, בשל העובדה הזו אגרות חוב לעתים נראות כמעין בעלות חסינות מסוימת לתנודות אשר משפיעות על שוק ההון, ולכן מהוות אמצעי טוב להתמודדות עם קריסה עתידית של שוק זה אשר קורית אחת לפרק זמן. 

לעומת זאת, בשל התשואה הנמוכה מאוד אשר נלווית להן, אין בהן די בכדי להצדיק כשלעצמו את המהלך, כיוון שתשואות של אג"ח עלולות להיות נמוכות במיוחד, קרי סביב 2-3% תשואה.

 

מניות

מניות הן אפיק ההשקעה המסוכן אך גם הרווחי ביותר (קורלציה אשר קיימת בכל אפיק השקעה אשר יהיה) אשר קיים, זאת בהסתמך על נתונים היסטוריים לאורך עשרות שנים. חשוב לציין, כי בעודנו רוכשים מניה איננו מלווים כסף לחברה אשר הנפיקה אותה (בניגוד לאגרות חוב) אלא אנו למעשה קונים חלק בחברה.

כלומר, בעודכם רוכשים חלק מן החברה, כאשר שוויה שלה יעלה – כך יעלה גם נייר הערך שבידכם (כלומר תשואת ההשקעה), כאשר אותו תהליך יקרה בדיוק לצד השני, כאשר ערך החברה צונח ואיתו ערך הנייר שבידכם. זאת כאשר בכל רגע נתון הנכם רשאים להציע למכירה או לבקש לבצע רכישה של נייר ערך בהתאם 

להיצע ולביקוש אשר נכונים לו בעת העסקה. 

לדוגמה, יתכן ותקנו נייר ערך אשר כעת שוויו הוא 50$, כאשר בתוך מספר שעות מחירו עלול להמריא ו/או לצנוח בעשרות אחוזים. 

מבחינה היסטורית מדובר במכשיר בעל תשואה משמעותית וחסרת תקדים, כאשר ניתן למנות מספר חברות אשר צמחו במשך מספר חודשים לעתים גם במאות אחוזים, עם זאת לא ניתן לבטל את הסיכון הרב אשר קיים בעודנו משקיעים במניות, שכן לעתים מניות עלולות לאבד את ערכן במידה רבה ולהותיר את משקיעיהם ללא כלום.

 

נדל"ן

נדל"ן היה ועודנו אפיק השקעה פופולארי מאוד בישראל, זאת בשל העלייה הקבועה אשר חווה שוק הנדל"ן בישראל ב- 20 השנים האחרונות, כמו גם הביטחון הרב אשר נובע מהחזקה בנכס אשר מחירו אינו משתנה במהירות רבה או בצורה גסה. 

בהיבט הסיכון, נדל"ן מוגדר כיותר מסוכן ממניות אך פחות מאשר אגרות חוב, כאשר הוא מעניק תשואה שממוקמת בין 2 האפיקים הללו. לעומת זאת, כפי שקרה ביפן בסוף שנות ה- 80, פיצוצה של בועת נדל"ן עלול במידה רבה להכאיב מאוד למשקיע, כאשר שוויו של הנכס אשר הוא עמל על קנייתו זמן רב יכול להיעלם באבחה אחת.  

הנדל"ן גם טומן בחובו הזדמנות להשקעה בנכס אשר ממוקם בחו"ל ומחוץ למדינת ישראל, כאשר לעתים מדובר בשווקים בעלי רגולציה פחותה או שמחיר הנכס בהם זול בהרבה, כאשר אירופה ארצות הברית וקנדה מהוות מרכז המשיכה העיקרי. 

תופעה נוספת בתחום הנדל"ן הוא רכישת דירות באזורי פיתוח על ידי צעירים אשר מגייסים הון ראשוני בצירוף משכנתא מהבנק, כאשר דמי השכירות מהנכס מחזירים את המשכנתא אט אט, עד אשר לאחר מספר שנים מכסים דמי השכירות לחלוטין את המשכנתא, ומותירים את המשקיע הצעיר עם דירה על שמו אשר כעת הוא יכול למכור לכל המרבה במחיר.

 

השקעות אלטרנטיביות 

ישנם עוד אפיקי השקעה אשר מהווים הבעת אמון מצד המשקיע בהתפתחותו ועליית ערכו של מושא השקעתם. דוגמה שכזו היא מטבעות קריפטו, כלומר מטבעות וירטואליים. ישנם רבים אשר רואים באותם אפיקי השקעה כמסוכנים וחסרי עקביות או ביסוס, וכמסוכנים במידה רבה. דוגמה אחרת היא הלוואה אלקטרונית לעסקים – כלומר במקום שעסק יפנה לבנק, הוא למעשה דורש את הסכום מהציבור בעבור ריבית נמוכה יותר אך עודנה אטרקטיבית. 

כל אשר יש לומר בהקשר זה הוא שהכלל הבסיסי ביותר של השקעות תקף גם כאן, כאשר בהתאם לסיכון נקבעת בהתאם התשואה. לאור זאת, לא מדובר בהשקעה אשר מהווה אלטרנטיבה הגיונית לאדם אשר מבקש לשמור על הונו, ובעת ובמקביל להגדילו מבלי לקחת סיכונים מורכבים, ולכן אין טעם להרחיב אודותיה.

 

השקעה בסחורות

השקעה בסחורות היא רכישה באמצעות רכישת חוזים (הליך בירוקרטי אשר אינו אמור להטריד אתכם) עתידיים אשר מבטיחים לכם בעלות על סחורה מסוימת. כדוגמת – נפט, זהב, קפה, בקר וכן הלאה. היתרון ברכישת סחורות הוא עצם העובדה כי אלו נחשבים לקבועים יחסית בעקבות חוסר הקורלציה אשר יש להם עם ביצועי השוק. בולט כיוצא דופן מבין אלו הוא הזהב, כיוון שכאשר שוק המניות צולל, כך ערכו של הזהב עולה ולהפך.  

מתיאוריה לפרקטיקה פשוטה ונוחה

כלל אפיקי ההשקעה הללו קיימים בתוך מרחב הבורסה הקרובה לביתכם (כן, כן, אפילו הנדל"ן) כאשר הנכם מסוגלים לרכוש אותם ולהחזיק בהם ולעקוב אחר התשואה שלהם, גם מבלי להסתכן בהוצאה בלתי מבוטלת של עשרות אלפי דולרים אשר לעתים רבות מהווה תנאי סף וגורם אשר מונע את ביצוען של השקעות קטנות מצד צעירים. 

אך אילו אינכם מתכוונים כעת ללמוד את כלל רזי השוק על בוריו, יש פתרון אטרקטיבי במיוחד אשר מתאים לכל אדם באשר הוא – ובמיוחד לצעירים, הלוא הוא השקעה במסגרת תיק רחב מבוזר ופסיבי.

 

השקעה במסגרת תיק רחב מבוזר ופסיבי ודוגמה לאחד כזה

ראשית, תיק רחב מבוזר ופסיבי, הוא תיק אשר מכיל אלמנטים רחבים ומגוונים, מתוך אמונה כי כלל השוק אשר בו אתם בוחרים להשקיע ימשיך לעלות בפרק הזמן בו אתם מתעתדים להשקיע.

כמו כן, הביזור נובע מחלוקת ההון שלכם למספר אפיקי השקעה קטנים, כאשר משקיעים צעירים יכולים להרשות לעצמם להסתכן יותר (רוצה לומר – להגדיל את חלקן היחסי של מניות בתוך התיק) מתוך הבנה כי יש להם את הפריבילגיה להמתין לשוק עד אשר הוא יתקן את עצמו חזרה מעלה. לדוגמה, ביזור של תיק השקעות לצעירים יכול להיראות כך:

 1. רכיב מניות – 80%:
  1. מדד זר ועולמיP&S 20% 
  2. מדד זר עולמי ויותר ספציפי – נסד"ק 20%
  3. מדד מקומי – תל אביב 90 20%
  4. סחורה – זהב  20%
  5. מדד סקטוריאלי – מדד הבנקים בתל אביב 20%
 2. רכיב אג"ח – 10% 
  1.  אג"ח ממשלתי – 50%
  2. אג"ח קונצרני (עסקי) – 50% 
 3. רכיב נדל"ן – 10% 
  1. קרן ריט 100% 

בהקשר לדוגמה זו, המשקיע אשר מחזיק באותם ניירות ערך מצליח לחשוף את עצמו גם לשוק הנדל"ן באמצעות קרן ריט – חברה אשר למעשה מחזיקה באין ספור נכסי נדל"ן ומשכירה אותם בעודה מחלקת לכם – בעלי המניות, את חלקכם היחסי מאותו שכר דירה בהתאם לכמות המניות שבידכם.

זאת בנוסף לחשיפה לשוק המניות העולמי כדוגמת כלכלת ארצות הברית, הן במובן הרחב של כלל הכלכלה באמצעות מדד רחב כמו s&p500 אשר כולל את 500 החברות הגדולות ביותר במדינה, בנוסף לכך – גם את מדד הנסדק אשר הינו מדד קטן יותר שמתמקד אך ורק בחברות טכנולוגיה.

כמו גם השקעה בבורסה המקומית בעודנו רוכשים מניות סקטוריאליות – כלומר ממוקדות ענף (במקרה הזה בנקאות ישראלית), כמו גם את כלל המניות המובילות בבורסה הישראלית (תל אביב 90), כאשר לבסוף ישנם גם רכיבים בטוחים יותר כדוגמת סחורות (נפט/זהב וכדומה) או אג"ח אשר מהווים מעין תעודת ביטוח לכלל התיק.  

היתרון חסר התקדים אשר נלווה להשקעה שכזו הוא שגם אילו משבר פוקד את אלו מבין אותם שווקים, כדוגמת פיצוץ בועת נדל"ן, ירידה פתאומית בערך של סחורה, משבר אשר פוקד את כלכלת ארצות הברית ו/או ישראל – ליבת התיק נותרת על כנה, כאשר כך אנו מבטיחים לעצמנו יציבות וחליבת תשואה ממספר מקומות. כלומר – לקנות את השחט ולא להמר על זהות המחט.

 

תיק פסיבי כמוצר אשר אינו גוזל זמן רב מהמשקיע

בנוסף לכך, תיק מניות פסיבי הוא תיק אשר אינו מצריך ממכם עיסוק למשך זמן רב, והוא מהווה מעין שגר ושכח אשר אתם פוקדים אחת לתקופה כדי לבדוק את ביצועיו במידת הצורך, ולערוך בו שינויים או איזונים. כלומר, מאוד סביר לראות משקיעים כאלו ואחרים (גילוי נאות – כדוגמת עבדכם הנאמן), אשר משקיעים ורוכשים ניירות ערך מבלי להתבונן בהם למשך מספר רב של שבועות ואף חודשים.

בכך למעשה מתאפשר לנו כמשקיעים לרכוש ולזכות לקחת חלק בהצלחות השוק, בעודנו מקיימים חיים נפרדים ממנו לחלוטין. בנוסף לכך, כאשר לוקחים בחשבון את העובדה כי ישנם אין סוף מדדים, החל ממדד אשר מתמקד בביצועי חברות קנאביס בישראל, ועד למדד של חברות אנרגיה סולארית בארצות הברית, מדד חברות אשראי באירופה וכן הלאה – מתאפשר למשקיע להשליך את תפיסת עולמו או האופן בו הוא רואה את הכלכלה העולמית מתפתחת ולקצור מכך רווחים.

 

המטרה – כמה שפחות טעויות, לא כמה שיותר הצלחות

בהמשך לכך, חשוב לציין כי המשקיע הפסיבי אינו מחפש להכות את השוק כמה שרק אפשר, אלא להימנע מטעויות מיותרות. הסיבה לכך היא שבעודנו מבצעים השקעות בשוק ההון, בוודאי בהקשר הפסיבי של ההשקעה, איננו מתעתדים להפוך לברוקרים או לוורן באפט הבא, אנחנו סך הכל מבקשים לקחת חלק מהצמיחה העצומה אשר כלכלת העולם חווה שנה אחר שנה (כדרך קבע). כאשר כלל המפתח הוא לא לחפש כמה שיותר הצלחות, אלא להימנע מכמה שיותר טעויות.  

כלומר, אילו תסתכלו על הנתונים של מדדי ה- P&S או הנסדק, או בערך כל מדד שרק תבחרו, תוכלו לראות כי כאשר בוחרים במדד רחב אשר מבוזר לגבי מספר רב של חברות כמו גם סקטורים בשוק, לא משנה באיזו נקודה תבחרו להיכנס, לאורך זמן אתם במידה רבה צפויים להחזיר את השקעתכם ומעבר לכך. 

סימוכין לכך ניתן לשאוב מהעובדה כי רק מהשנה הזו, אשר על אף כלל ההתרסקויות הכלכליות אשר ליוו את כלכלת העולם בעקבות משבר הקורונה, אשר לא פסחו על אף מדינה באשר היא, מדדי המניות בארצות הברית שברו שיאים בכמה וכמה תחומים, בעודם מגיעים למחוזות אשר מעולם לא היו בהם טרם לכן. 

לדוגמה, אילו ניקח את מדד ה- S&P המפורסם, אשר מכיל בתוכו את 500 החברות הגדולות ביותר בארצות הברית, ונבחן את נתוניו החל מ1926 ועד לכתיבת שורות אלו, אנו מדברים על צמיחה שנתית של בין 8%-10%, כולל משבר הבורסה בשנות ה-30, כולל פיצוץ בועת ה.com, כולל משבר הסאב פריים, וכמובן כולל משבר הקורונה. 

לפיכך, בין אם הנכם אנשים צעירים אשר בידם הון קטן אשר אינו גדול מספיק בשביל לבצע השקעה מסיבית, או שמא הנכם הורים לילדים קטנים ואתם מעוניינים לפתוח להם אפיק השקעה אשר יגדל לאורך זמן, תיק מניות פסיבי מהווה אפשרות מעולה ליצירת הכנסה פסיבית וקבועה. 

יישומה של ריבית דריבית בהקשר להשקעה במדדים 

בהמשך לכך, בעודכם מבצעים השקעה רחבה מבוססת מדדים, אינכם מחפשים את המחט הקטנה אשר קשה לאפיין ולמצוא, אלא אתם פשוט קונים את כל השחט. לשם המחשת חשיבות המהלך, נדגים כיצד צפוי להיראות עתידו של אדם אשר יבחר לעשות זאת באמצעות יישומו של ציטוטו של גיבורנו מראשית המאמר – אלברט איינשטיין ז"ל – 

אילו אדם יחל להשקיע בגיל צעיר כאשר הינו בגיל 20 וברשותו 10,000 ש"ח, כאשר הוא בוחר במסלול השקעה במדד רחב ומבוזר היטב אשר מניב תשואה ממוצעת של 7%, כאשר הוא מוסיף להשקעתו 1000 ש"ח מדי חודש, הפקדה אשר יבצע בהתמדה למשך 20 שנים מבלי לשנות מאומה.

הוא צפוי להגיע לגיל 40 כאשר 10,000 ש"ח שהיו לו טרם לכן תפחו וגדלו בהתמדה לכדי 565,000 ש"ח. זאת כאשר לאורך השנים הסכום אשר הוא הפקיד מגיע לכדי 250,000 ש"ח בעוד שמנגד הוא קצר 315,000 ש"ח בזכותה של הריבית דריבית

יתרה מכך, מספיק שרק ישקיע 10,000 ש"ח חד פעמית ומבלי לתחזק את השקעתו ולהוסיף לזכותה עוד הון אשר נקלע בדרכו לאורך הדרך, לאחר 10 שנים בהם הוא הספיק לשכוח לחלוטין מהשקעתו המקורית, צפויים להצטבר בידיו 19,600 ש"ח. כמעט הכפלת הסכום המקורי מבלי לנקוף אצבע. זאת אף על פי שלקחנו נתוני תשואה סולידיים מאוד, כמו גם סכום התחלתי נמוך. 

לכן, אף על פי כי מדובר בהכנסה בטרם ננכה ממנה תשלום מיסים אשר נכון להיום עומד על כ- 25%, מדובר באמצעי הגדלת הכנסה אשר לא מצריך מאיתנו עבודה רבה, כמו גם נושא בקרבו פירות עסיסיים והכרחיים.

 

כיצד: איך להשקיע באופן עצמאי ולחסוך עמלות מיותרות ויקרות

עתה משפרסנו את ליבתה של אסטרטגיית השקעה זו, אשר מושתת על הרעיון כי כלל הכלכלה צומחת לאורך זמן, כאשר אילו נשכיל להשקיע בה נוכל לקבל רכיב לא מבוטל מהצלחותיה מבלי להשקיע בכך מאמץ ניכר, יש לדון בכיצד נכון לבצע מהלך זה.

האפשרויות אשר עומדות בפתחם של רבים הינן כדלקמן:

 1. ביצוע סחר מניות עצמאי דרך הבנק / גוף השקעות
 2. ביצוע סחר באמצעות גוף חיצוני
 3. השקעה במסלולי חיסכון שונים – קופת גמל, קרן השתלמות וכו'

 

סחר עצמאי אל מול סחר דרך גוף חיצוני

כאשר אנו מדברים על סחר עצמאי, הכוונה היא פתיחת חשבון אשר הנכם המנהלים הבלעדיים שלו, כאשר אתם בוחרים את זהות ניירות הערך והרכב התיק. המעורבות היחידה, כמו גם הממשק היחידי אשר יש לכם עם הגופים החיצוניים אשר דרכם אתם סוחרים – הוא העמדת הפלטפורמה אשר באמצעותה תוכלו לסחור. אותם גופים מצידם יגבו ממכם דמי עמלה על ביצוע פעולות או דמי ניהול חודשיים על עצם תחזוקת הפלטפורמה. 

באמצעות כלי זה (גילוי נאות נוסף – בו משתמש כותב שורות אלה), מתאפשר למשקיע לבצע את ענייניו הפיננסים מבלי השפעתם של גופים אחרים ומבלי הצורך להפריש להם אחוזים נעים ומשמעותיים מהצלחותיו. שכן דמי הניהול עלולים להגיע לכדי 1-2%, כאשר אילו נסתכל שנית על הדוגמה הקודמת, מדובר בסכומים אשר עלולים להיות משמעותיים.

זאת ועוד, כי לאף אדם, מוצלח וחכם ככל שיהיה, אין את היכולת לנבא או לחזות את שוק המניות, וכל הצלחה אשר חווה אדם עד כה, אינה שום ערובה לגבי תשואותיו העתידיות. זו גם הסיבה שיועצים פיננסיים מחויבים על פי חוק לציין זאת בפניכם בטרם ימכרו לכם מאומה. 

לכן, בעודכם מבצעים השקעה מסוג – מסור את כספך לבית ההשקעות ותקווה לטוב, אתם למעשה מזלזלים באינטליגנציה שלכם כמו גם מבזבזים חלק לא מבוטל מהתשואה שאתם זכאים לה, מטעמי חשש אשר אינם מוצדקים. 

שכן אף על פי כי אכן יותר קשה להסתכל על מסך אשר מציג ביצועים חריגים כאשר ידך היא זו שקובעת בכל רגע נתון את אשר יהיה, לא מדובר כאן במדע טילים או ביכולת נשגבת אשר נדרשת ממכם, כל עוד תקפידו להחזיק בתיק מבוזר ורחב דיו, שכן המגמה הכללית של השוק על פי רוב מוחץ מהזמן היא כלפי מעלה.

 

אם כבר אז כבר

כמו כן, אילו כבר החלטתם לנהל את חשבונכם באופן אישי, רוצה לומר להחזיק במניות מטעמכם ללא ליווי של יועץ השקעות מטעם הבנק ו/או גוף השקעות חיצוני אשר במידה רבה סביר כי יחזיק בתיק דיי דומה לשלכם, מומלץ לעשות זאת מחוץ למסגרת הבנק. 

הסיבה לכך היא שדמי העמלה שהבנק גובה בגין פעולות הינם דרקונים וחסרי תקדים, כאשר הממוצע נע סביב 30$ עבור פעולת רכישה, בעוד שבגופי ההשקעות השונים הסכום לרוב מסתכם בכ- 8$, כאשר ניתן להרחיק לכת לכדי גופי השקעות בין לאומיים ולקבל אף דמי ניהול פחותים יותר. אך במידה ומדובר במשקיע פסיבי הדבר בטל בשישים.

 

השקעה באמצעות מכשירי חיסכון שונים 

מכשירי חיסכון מהווים גם הם אנקדוטה מעניינת בהקשר ההשקעות, זאת מכיוון שחלקם מכילים בתוכם הטבות אשר מוטב לכל משקיע באשר הוא לממש. 

הסיבה לכך היא שישנם אפיקי חיסכון כדוגמת קרן השתלמות, אשר במסגרתם (אף על פי כי קיימת אפשרות לעשות גם זאת עצמאית, אך רק בהינתן קרן בעלת סכום משמעותי אשר משתנה בין בית השקעות לאחר) ניתן לבצע השקעות על סמך הנחיות כלליות כדוגמה – קרן השתלמות מחקה מדד P&S, אשר למעשה הינן פטורות ממס במועד משיכת הקרן. נתון אשר מייחד אותה משאר אמצעי החיסכון האחרים בישראל, אשר כולם מחויבים במס ברמה כזו או אחרת – בין 15%-25% אודות רווחים. 

לכן, מדובר באפשרויות טובות ואטרקטיביות אשר מומלצות במידה רבה לכל המסוגל והרשאי להחזיק בהן. עם זאת, לעתים נלווים לאותן קרנות דמי ניהול כבדים אשר פוגעים במידה רבה בתשואת הקרן ואף פוגעים בכדאיותה לאורך זמן. 

לפיכך, מומלץ לבצע בדיקה אודות ביצועי הקרן ו/או קופת הגמל אשר בידכם ולהשוות את ביצועיה לביצועי השוק בטרם תקבלו החלטה היכן אתם מתעתדים להשליך את יהבכם העתידי.

 

לסיכום – השקעות קטנות לצעירים באמצעות תיקים מבוזרים לאורך זמן

השקעה מגיל צעיר כאשר המשקיע פטור ממחויבות כלכליות ובעל כושר חיסכון רב יחסית מאפשרת לו לקצור תשואות ורווחים אשר מצדיקים את ההיפרדות המוקדמת מאותו הון אשר ברוב המקרים אינו פועל ולו במאומה. 

הסיבה לכך היא היותם של אותם שווקים בעלי תשואה חיובית לאורך זמן, כמו גם כאלו אשר אינם מצריכים מבעליהם תחזוקה ענפה או מעקב צמוד אודות ביצועיהם. 

לפיכך, אילו הנכם צעירים בעלי הון מסוים אשר אינכם צפויים לעשות בו שימוש בכמה השנים הקרובות כדוגמת אנשי קבע מוקדם, ייתכן במידה ורבה ותוכלו להפיק מהכסף שלכם סכומים נאים אשר השגתם באמצעים אחרים כרוכה בזמן רב כמו גם במלאכה מרובה. 

הדבר תקף גם לגבי הורים אשר מתכוונים לפתוח לילדיהם מכשירי חיסכון מתוך הסתכלות לעבר העתיד, כאשר בוחנים את ביצועי השווקים הגדולים בעולם כדוגמת מיודענו – P&S 500, ב20 השנים האחרונות הוא הניב תשואה של 160%, ביצועים אשר לרוב גוברים על ביצועי מכשירי חיסכון אחרים בניכוי דמי הניהול שלהם. 

לכן, כאשר מדובר בביצוע השקעות קטנות לצעירים, מומלץ להגביר את רכיב הסיכון בתוך הקצאת הנכסים מתוך הבנה כי הפריבילגיה העיקרית של מושא ההשקעה היא זמן, כמו גם כי לאורך זמן השוק שומר על מגמה חיובית וירוקה. 

לבסוף, אילו הנכם מאמינים בהשקעה באמצעות נכסי נדל"ן, או שמא דווקא ברכישת מניות והיעזרות בתקווה לעליית שווין העתידי, או אפילו אילו אתם מעדיפים להשליך את יהבכם לעבר מטבעות קריפטו או הלוואות בין עסקים, מומלץ לבצע מחקר מעמיק וקפדני אודות אפיק ההשקעה בכדי לוודא כי שכרכם לא יצא בהפסדכם, כאשר להפסד זה עלול להתלוות – מפח נפש בלתי מבוטל. 

אין לראות באמור כייעוץ פיננסי, הנ"ל מובא לצורך מידע בלבד, ואינו מהווה המלצה לפעולה כלשהיא. כל הפועל על בסיס הנאמר עושה זאת על דעתו ואחריותו בלבד. ט.ל.ח

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא