ניהול תיקים בבית השקעות – למי זה מתאים

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

הכלכלה הישראלית לכל מי שחוסך ובידיו כספים המושקעים בכל מיני מקומות היא קשוחה. הריביות נמוכות מאוד, אם מדובר בתוכנית חסכון או פקדון כלשהו, כנראה שהם בשחיקה איומה והתשואה נמוכה מאוד, והכסף שהשקעתם כנראה לא נזיל לכמה שנים טובות. התנאים לא בשמיים, אין ספק. עבור מי שמחפש תשואה גבוה יותר, למרות שהריביות נמוכות, יש אפשרות של תיק השקעות בבית השקעות, כאשר בית ההשקעות יהיה זה שינהל עבורכם את ההשקעה. אתם לא חייבים להיות ידענים גדולים או להכיר את נבכי שון ההון, אתם פשוט מפקידים את הכסף שלכם בידיים מקצועיות של מישהו אחר, נהנים מהרווחים ונפטרים מעמלה סבירה.

אתם יכולים להשקיע בתוכנית מתוך מגוון של תוכניות לבחירה, תוכלו לבחור איזו דרגת סיכון תרצו, וגם להחליט על נזילות הכסף – מתי הוא יהיה זמין בחזרה לשימושכם.

 

איך זה עובד בפועל?

 • אתם יוצרים קשר עם בית השקעות, מעדכנים את מנהל תיקי ההשקעות שלכם בנוגע לסכום הכסף שיש ברשותכם שאתם מעוניינים להשקיע.
 • אתם פותחים חשבון חדש, נפרד מהחשבון הפרטי שלכם, חשבון השקעות, בבנק שבו מתנהל חשבון העובר ושב שלכם. זה יהיה החשבון שממנו תנהלו את ההשקעה שלכם.
 • אתם מוסרים למנהל תיקי ההשקעות שלכם איך תרצו שההשקעה תראה. סיכון, סולידיות, שימוש במניות, תגדירו מולו את כל במסודר, בעזרתו. הכסף שלכם יעבור לניהולו באמצעות הסכם מסודר ליפוי כח, ההסכם מאפשר לו לנהל את הכסף שלכם, אך לא להפקיד או למשוך כספים מההשקעה שלכם. את שכר הטרחה שלו הוא לוקח ממכם בנפרד, ולא מתוך רווחי התיק.

 

איך אני יודע שהכסף שלי בידיים טובות?

הרשות לניירות ערך מפעילה רגולציה על כל נושא תיקי השקעות והניהול שלהם. יש אינטרס מאוד חזק לרשות לניירות ערך שלקוחות שבוחרים להשקיע את כספם ומנהלים את תיק ההשקעות בבית השקעות, לא יפסידו את כספם, לא ירומו, ושהתיק שלהם ינוהל במקצועיות ובמסירות. מנהלי התיקים נבדקים היטב וצריכים לעבור הסמכות מקצועיות נוקשות (התמחות של 9 חודשים, בחינות מקצועיות, ניקיון כפיים והעדר עבירות כספים), וכמו כן, מופעל עליהם פיקוח תדיר גם בשוטף, תוך כדי עבודה, פיקוח שבודק לא רק את המקצועיות שלהם אלא גם את אמינותם, יושרם וההוגנות שלהם.

כל מנהל תיקי השקעות צריך להחזיק ברישיון מסודר וביטוח אחריות מקצועית, וכמו כן בית ההשקעות בו הוא עובד צריך להיות גם הוא בעל רישיון.

חלק מהכללים שכל מנהל תיקי השקעות מחוייב אליהם הם לדוגמא שימוש בכספי הלקוח אך ורק למען טובת הלקוח, סודיות מקצועית בנוגע לכל פרטי תיק ההשקעות של הלקוח, הפרדת חשבונות השקעה עבור כל לקוח בנפרד, ועוד.

הרגולציה הזו עוזרת מאוד להסדיר את התחום, אך היא אינה חסינה לתקלות. אתם צריכים לבחור תיק השקעות ומנהל תיקי השקעות שיעשה עבורכם את העבודה הטובה ביותר, שידע למנף את הכסף שלכם בצורה הטובה ביותר, שידע להתמודד ולנהל את התיק ביעילות גם בזמנים קשים של ירידות, ויביא עבורכם את התוצאות הטובות ביותר לטווח הארוך.

 

האם זה בשבילי?

 • קודם כל, אתם צריכים סכום נכבד של כסף בצד, זמין להשקעה. פעם, המינימום שבתי ההשקעות היו מקבלים היה גבוה מאוד, פחות מרבע מיליון – לא היו מדברים איתכם בכלל. כיום, המצב השתנה ואפשר להתחיל השקעה כבר החל מ-20,000 ש"ח. אל תצפו להרים ופלאות מהשקעה מנוהלת בבית השקעות של 20,000 ש"ח, כמובן, אבל אם זה מה שיש לכם – זה בהחלט עדיף מכלום. אם יש לכם יותר כסף בצד, כסף עודף, שאתם לא צפויים להזדקק לו בשנים הקרובות – אני ממליץ בחום שתשקיעו יותר.

 

 • שנית, אתם צריכים להיות ערוכים להפרד מסכום כסף גדול לזמן בינוני או ארוך. אם אין באפשרותכם להתחייב על כך, עדיף שלא תכנסו להרפתקאה הזו. אתם משקיעים כסף בתיק השקעות דרך בית השקעות – אתם נפרדים מהכסף לכמה שנים טובות. יש בהחלט מסלולים נזילים יותר ונזילים פחות, ואפילו מסלולים בהם אפשר למשוך חלק מהכסף כל חודש בחודשו, אבל שוב – אין לכם מה לצפות לתשואות אדירות, רווחים ושגשוג בתיק השקעות שאלו המאפיינים שלו. זה יותר טוב מכלום, אבל אל תגיעו עם ציפיות. ככל שתעדכנו את מנהל ההשקעה שלכם שאתם יכולים להפטר מהכסף ליותר זמן, ככה הוא יוכל למנף את הכסף טוב יותר וליצור עבורכם יותר רווח. אם יש לכם בזמן הקרוב כספים שיכנסו ממקורות אחרים – פנסיה, קרן השתלמות או כל דבר אחר – השתמשו בכסף הזה לפני שתבקשו למשוך את כספי ההשקעה שלכם!

 

 • שלישית, קבלו החלטה מושכלת לגבי כמה הכסף הזה קריטי לכם, ומנגד כמה אתם מוכנים לסכן אותו. סיכון גבוה פירושו תשואה גבוה, או כמובן, מצידו השני של המטבע, הפסדים גדולים יותר. יש השקעות דינמיות יותר שמאפשרות לכם למשוך את הכסף מתי שתרצו או כמעט מתי שתרצו (כלומר להמתין מעט זמן מרגע שתרצו ועד שתוכלו למשוך את הכסף), אז אפשר למשוך את הכסף כשהתיק ברווח, ויש השקעות שלהן יש תאריך שבו ההשקעה מסיימת את חייה – וגם אם התיק בהפסד בתאריך זה – אתם סופגים את ההפסד וההשקעה יצאה פחות מוצלחת עבורכם.

 

 • האם יש לכם הסכום החודשי הדרוש כשכר הטרחה לבית ההשקעות? מלבד הכסף ששמרתם בצד, תצטרכו להתמודד עם תשלום חודשי לבית ההשקעות בו מתנהל תיק ההשקעות שלכם. זה לא מתחיל ונגמר בדמי הניהול לבית ההשקעות, אלא יש גם בחלק מהמקרים עמלות קניה, עמלות מכירה, דמי משמרת, מס הכנסה על הרווחים הנכנסים. בחלק מההשקעות המיסים ילקחו מכם בסוף הדרך, בזמן משיכת הכסף, ובחלק – תוך כדי, בשוטף.

 

אילו מסלולים עומדים לרשותי?

המסלולים מגיעים במגוון סכומי מינימום להשקעה, סיכונים ותשואות אפשריות.

 • תיק השקעות של אגרות חוב
 • תיק השקעות עולמי לניירות ערך זרים
 • תיק השקעות קרנות נאמנות
 • תיק השקעות תעודות סל
 • תיק השקעות משולב, שעושה שימוש בכמה סוגי השקעות שצויינו.

אני לא ממליץ שתחליטו לבד או תלחצו את מנהל תיק ההשקעה שלכם בנושא הזה, תנו לו לייעץ לכם לגבי המסלול, או שילוב של כמה מסלולים עבורכם. בנוסף, רצוי מאוד לקבוע פגישה שנתית או דו שנתית קבוע עם מנהל התיק שלכם כדי לראות האם הצרכים, האמצעים, הדרישות או מצבכם הכלכלי השתנה באופן שמצריך שינויים בתיק ההשקעה שלכם.

 

מה קורה עם הכסף שלי? יש שקיפות?

הכסף שלכם הוא הכסף שלכם, לא של מנהל תיק ההשקעות שלכם ולא של בית ההשקעות, אך ורק שלכם. לכן, מחובתו של בית ההשקעות לספק לכם אמצעים לשמור על מעקב ולספק לכם מידע בנוגע לתיק ההשקעות שלכם. ארבע פעמים בשנה, בית ההשקעות חייב לשלוח לכם עדכון לגבי המצב, למרות שבפועל בדרך כלל תקבלו עדכונים חודשיים.

בנוסף, אתם לא חייבים לחכות לעדכון התקופתי מבית ההשקעות, אתם יכולים, בכל רגע שתחפצו בכך, להכנס לאתר האינטרנט של בית ההשקעות שלכם, להזדהות מול אתר האינטרנט שלהם, ולקבל מידע חי ועדכני. תוכלו גם, בנוסף, לראות אילו פעולות ביצע מנהל התיק שלכם עם הכסף שלכם. אם אתם לא טיפוסים טכנולוגיים במיוחד, אתם יכולים כמובן להרים טלפון ולקבל מידע טלפוני באמצעות נציגי בית ההשקעות שלכם.

אם לא נעים לכם לפנות לאדם זר בנוגע לכסף שלכם, תוכלו לפנות למנהל התיק האישי שלכם, והוא מחוייב למסור לכם את המידע. בנוסף לכל הדברים האלו, כאמור את ההשקעה אתם מנהלים מתוך חשבון ייעודי מיוחד וספציפי, ולא מתוך העובר ושב הכללי שלכם, כך שתמיד תוכלו להציץ על החשבון מול הבנק שלכם, ולראות מה הכסף שלכם עשה בשבילכם בהשקעה.

בתי ההשקעות בארץ, באופן אובייקטיבי, עושים עבודה מעולה. למנהל התיקים יש כלים נרחבים לניהול ההשקעה, מחלקת מחקר לשירותו, מערכות מסחר מתקדמות, מערכות מעקב משוכללות, ידע, ניסיון, הסמכה, ואין ספק שהוא יכול לספק עבורכם ניהול טוב יותר ממש שתוכלו לספק לעצמכם, אלא אם כן אתם ממש מבינים מה אתם עושים.

אתם חיים בשגרת חיים עמוסה ולחוצה, וגם אם יש לכם את הידע, כנראה אין לכם את הפנאי והזמינות להתעסק עם תיק ההשקעות שלכם בעצמכם. לפעמים, זמינות וקשב לשוק ההון יכולים להפוך לכסף רב (שהרווחתם, או שלא הפסדתם), פעולות של קניה או מכירה בהתאם למה שקורה בזה הרגע בשוק ההון הן נחלתן של אנשים שיש להם פנאי, זמן, וזו העבודה שלהם.

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא