ניהול תיקי השקעות – איפה כדאי להשקיע, השוואה בין הגופים

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

בשנים האחרונות, בהן בנק ישראל הנמיך את גובה הריבית בגין חסכונות בבנקים, עד לכדי ריבית אפסית, החלו רבים – אנשים פרטיים, חברות, עמותות ומוסדות, לחפש אחר אפיקי השקעה חדשים, בכדי לקבל תמורה לכסף 'השוכב' שלהם.

חלקם עשו זאת באמצעות השקעה עצמית, ואילו אחרים, נתנו לאנשי מקצוע לנהל עבורם את הכסף, באמצעות שירותי 'ניהול תיקי השקעות'. מה המשמעות של כניסה עצמאית לשוק ההשקעות? מהן היתרונות בקבלת שירותי ניהול תיקי השקעות? עבור מי זה משתלם? והיכן כדאי להשקיע? על כך ועוד תוכלו לקרוא במאמר הבא.

 

הריבית הנמוכה מצריכה אפיקי השקעה חדשים

בשנים האחרונות הריבית בישראל וכמעט בכל העולם המערבי היא נמוכה מאוד, עד כדי אפסית. בחלק ממדינות העולם, הריבית הגיעה אפילו לרמה שלילית – אמנם קרובה מאוד לאפס, אך מצב זה הוא כמעט אבסורדי מנקודת המבט של לקוחות הבנקים.

לריבית נמוכה במשק יש מגוון השלכות, הן על הציבור הכללי והן על ציבור המשקיעות והמשקיעים, אך המשמעות העיקרית עבור הציבור הרחב היא שהחשבונות המושקעים בבנקים לא צוברים כמעט ריבית.

למשל, הריבית באוגוסט 2020 בישראל הייתה ברמה של 0.1%. כלומר, חשבון חיסכון המושקע בבנק על סך 10,000 שקלים, יניב בתוך שנה 10 שקלים של רווח, ובתוך 30 שנים רווח כולל של כ- 304 שקלים בלבד. 

אמנם הריביות בפועל משתנות בהתאם לסוג ההלוואה, אולם הריבית במשק מהווה חלק משמעותי ממנה, ולכן כל הריביות הכוללות תהיינה נמוכות מאוד. האם במצב כזה לא עדיף לשמור את הכסף בתוך המזרון או מתחת לבלטה, וכך לפחות לחסוך את העמלות המשולמות לבנק על הפעולות השונות?

בדיוק על רקע הריביות הנמוכות, אנשים ונשים שיש ברשותם סכומי כסף כלשהם – לא בהכרח גדולים במיוחד – שאין להם צורך לשימוש מיידי בו, יעדיפו למצוא אפיקי השקעה שיניבו בתום מספר שנים בטווח הבינוני או הארוך תשואות נאות יותר.

 

מהי השקעה?

השקעה היא למעשה הלוואה שהמשקיעה או המשקיע נותנים לגוף מסויים – חברה, עסק, בנק או כל גוף פיננסי אחר – בתמורה להחזר כספי גבוה יותר בעתיד. גובה הרווח נקבע באמצעות סכום ההשקעה, גובה הריבית של ההשקעה, וכן זמן ההשקעה.

למשל, השקעה של 10,000 שקלים באפיק שהתשואה הממוצעת בו עומדת על 5%, תניב בתוך 10 שנים רווח של למעלה ל-   6,000 שקלים, ובתוך 10 שנים נוספות הרווח יגיע לסכום כולל של יותר ל-   16,530 שקלים.

אותה השקעה עם ריבית של נקודת אחוז נוספת, כלומר 6%, תניב בתום אותן 20 שנה רווח של כ- 22,000. השקעה של סכום כסף גדול יותר, למשל 15,000 שקלים, תניב בתום 20 שנה רווח של כ- 30,000 שקלים אם הריבית היא של 5%, ורווח של כ- 8,000 שקלים נוספים אם הריבית היא 6%.

אז למה לא כולם משקיעות ומשקיעים את כספם באפיקי השקעה עם אחוזי תשואה גבוהים יחסית? כאן נכנס הסיכון והיחס אליו, שמשנה במעט את התמונה.

 

מהיכן נובע הסיכון בהשקעות?

בכל השקעה ישנה מידה כלשהי של סיכון. הסיכון מגלם את הסיכוי שהכסף יוכל להניב תשואה חיובית לעומת הסיכוי שהתשואה תהיה שלילית, ובמילים אחרות – האם ההשקעה תניב רווחים או הפסדים.

למשל, השקעה בחברת הייטק המפתחת מוצר שיש הרבה ספקות לגבי ההצלחה שלו או לגבי המודל העסקי של החברה, היא השקעה מסוכנת, שכן על פי ההערכה סביר להניח שהחברה תבזבז את כספי המשקיעות והמשקיעים, אך לא תגיע למצב של רווח, אלא תיסגר.

לעומת זאת, השקעה בחברה עם מודל עסקי חזק, ועם מוצר שעל פי התחזיות עתיד להיכנס בצורה טובה לשוק ולהתמודד היטב עם התחרות בשוק היא השקעה פחות מסוכנת. זאת משום שעל פי ההערכות, החברה תייצר רווח בעתיד, והמשקיעות והמשקיעים יוכלו לקבל את חלקם ברווח.

המשותף לשני המקרים המתוארים הוא ששניהם מצויים על סקאלה של הסתברות. בסופו של דבר, ייתכן שדווקא החברה הראשונה תנחל הצלחה מסחררת, ואילו השנייה תנחל מפלה. הדבר היחיד שאנו יודעות ויודעים לומר מראש, הוא שהסיכוי למצב זה נמוך יותר מאשר המצב ההפוך.

 

סיכון נמוך עם תשואה נמוכה, או סיכון גבוה עם תשואה גבוהה?

התשואה בפועל מהשקעה לא נקבעת על פי הסיכון, משום שהתשואה בפועל נגזרת מהמציאות עצמה. אולם, התשואה הצפויה, או התשואה בתוחלת, תלויה ברמת הסיכון של ההשקעה. רמת הסיכון משתקפת ברמת הריבית המובטחת עבור המשקיעות והמשקיעים באופן הבא.

ככל שרמת הסיכון נמוכה יותר, כך הריבית תהיה נמוכה יותר. ולהיפך, ככל שרמת הסיכון גבוהה יותר, כך הריבית תהיה גבוהה יותר. הרעיון הוא שעל מנת לשכנע משקיעות ומשקיעים לשים את כספם על השקעות מסוכנות יותר – יש צורך לפצות אותם, וזה נעשה באמצעות תמורה גבוהה יותר על ההשקעה שלהם במקרה של הצלחה.

אם כן, מדוע יש משקיעות ומשקיעים שמעדיפים השקעות פחות מסוכנות עם תשואות נמוכות, ואחרות ואחרים מעדיפים השקעות מסוכנות עם תשואות גבוהות, אפילו שישנו סיכוי רב יותר שכספם יאבד בדרך? זאת משום שמדובר בהעדפה אישית.

 

היחס לסיכון הוא עניין של העדפה אישית

בקשר ליחס לסיכון, אין נכון או לא נכון, ומדובר בהעדפה אישית לחלוטין. כמו בכל תחום בחיים, יש כאלו שאוהבות סיכונים ויש כאלו שמעדיפות ללכת על הצד הבטוח. הדבר מתבטא במגוון תחומים, כגון החלטות לגבי היבטים בבריאות האישית שלנו, החלטות הקשורות לתעסוקה, וכן הבחירות שלנו לגבי תרבות הפנאי שלנו.

הסיבות לשוני בהעדפות יכולות להיות רבות, החל מתכונות אופי מולדות או נרכשות, דרך ניסיון אישי או משפחתי, ועד אפילו החיבה לאדרנלין המתפשט בקרביים בכל פעם שאנו לוקחים סיכון כזה או אחר.

אחד מהגורמים שיכולים להפחית את רמת הסיכון האישי שאנו לוקחים בכל היבט בחיים, הוא רמת הידע שלנו באותו תחום. למשל, מדריכת סנפלינג תרגיש באופן סובייקטיבי שהיא לוקחת פחות סיכון כאשר היא עושה סנפלינג מאשר מישהו שעושה זאת בפעם הראשונה – גם אם המעשה עצמו הוא אותו מעשה בדיוק. 

אם כן, גם בניהול סיכונים – ידע וניסיון הם כוח.

 

כיצד מתמודדים עם הסיכונים בשוק ההון?

לכן, הכניסה לשוק ההון בכל רמה שהיא נעשית חלקה יותר כאשר המשקיעה או המשקיע באים עם ידע לגביו וניסיון של השקעות בו. הידע לגבי השקעות, מסוכנות יותר או פחות, מאפשר בעיקר יותר שקט נפשי כל זמן ההשקעה. ההסתמכות על ידע מקנה ביטחון אישי בתהליכי קבלת ההחלטות.

לעומת זאת, כניסה לשוק ההון באופן עצמאי לחלוטין ללא ידע מתקדם, עלול ליצור בדיוק את התחושות ההפוכות, להגביר את הדאגות ואף להדיר שינה בקרב המשקיעות והמשקיעים. תופעות אלה, מן הסתם, נעשות משמעותיות יותר עם עלייה ברמת הסיכון.

לכן, אין זה מפתיע מבחינת כלכלה התנהגותית, שבעלות ובעלי הידע נוטים להשקיע גם ברמות סיכון גבוהות יחסית, ואילו החדשות והחדשים בשוק ההון נוטים להסתפק בממוצע בתשואות סולידיות יותר בתמורה לשקט נפשי.

אולם, אם חושבים על זה לעומק – מבחינה כלכלית מדובר במצב תת-אופטימלי, שכן בסופו של דבר מדובר באותן ההשקעות בדיוק. כיצד ניתן לגשר על הפער בידע על מנת לאפשר השקעות בעלות תשואה גבוהות יותר? 

 

ניהול תיקי השקעות – שימוש בידע ובניסיון של המומחיות והמומחים

הפנייה לשירותי ניהול תיקי השקעות יכולה להיות מתאימה בדיוק עבור אותם מתחילות ומתחילים בשוק ההון, שהצטבר אצלם סכום כסף מסויים, ורוצים למצות את הפוטנציאל של הכסף ככל שזה יושקע בתוכניות חיסכון או בשוק ההון.

בתי ההשקעות מעסיקים כלכלניות וכלכלנים, יועצות ויועצים פיננסיים, ואוגרים ומשמרים ידע שנצבר במשך עשרות שנים בתוך שוק ההון. ללא עוררין, יש להם יתרון רב על הפרטים בשוק מבחינת ידע, גם אלה המומחים ביותר.

הפנייה לשירותי ניהול תיקי השקעות יכולה לחשוף את הלקוחות לאפיקי השקעה אותם הם לא הכירו, וכן ליצור תמהילי השקעות שבאופן עצמאי לא היו יכולים לעשות בצורה משתלמת.

בנוסף, לבתי ההשקעות יש גם גישה נוחה יותר, הן מבחינת הידע הפיננסי הנדרש, ההיכרות והניסיון, והן מבחינת נוחות – לאפיקי השקעה מעבר לים, בבורסות שונות ברחבי העולם.

לכל לקוחה ולקוח יש סכום כסף ראשוני שונה, העדפות שונות לגבי משך ההשקעה, ולבסוף – העדפה אישית של היחס לסיכון, שכאמור, אין העדפה נכונה או לא נכונה, ומדובר בהעדפה אישית לחלוטין.

 

השקעה דרך בית השקעות מקנה גם יתרון לגודל

בנוסף ליתרון הידע המצטבר, המקצועי והוותיק, בתי ההשקעות נהנים גם מיתרון לגודל. היתרון לגודל בא לידי ביטוי, למשל, בכך שהם יכולים להציע סכומי כסף גבוהים מאוד לחברות שונות או גופים שונים, ובכך לקבל תנאי השקעה טובים יותר.

בית ההשקעות יכול לאחד כספים של מספר לקוחות לכדי השקעה אחת גדולה, ובכך להגדיל את התשואה על ידי הטבה בתנאי הריבית שהוא יקבל. דבר זה לא יתאפשר עבור לקוחה או לקוח יחידים, ובדרך כלל, ככל שהסכום הראשוני גבוה יותר – כך תנאי ההלוואה משתפרים.

יתרון נוסף לגודל הוא המוניטין המצטבר בשנות הפעילות, מה שמקטין עבור המשקיעות והמשקיעים את רמת הסיכון. כל אחת ואחד יכולים להיכנס לאינטרנט ולחפש מידע חופשי לגבי רמת ההצלחה של בית השקעות כזה או אחר, ולהתרשם בעצמם לגבי איכות בית ההשקעה. כך, יוכלו לבחור את בית ההשקעות המתאים ביותר עבורם.

אמנם לא מדובר בידע פיננסי פר אקסלנס, אך הוא בהחלט מקנה שקט נפשי רב יותר לגבי ההשקעה, חוסך דאגות, ובאופן כללי מפחית את רמת הסיכון הסובייקטיבי לגבי ההשקעה.

 

האם בית ההשקעות קובע בשבילי את כל מה שקשור בהשקעה?

ממש לא. ניהול תיקי השקעות נעשה יד ביד עם הלקוחות, ומתחשב בכל אחד ממאפייניהם ומהעדפותיהם האישיות.

בסופו של דבר, בית השקעות מהווה גורם מתווך בין המשקיעות והמשקיעים ובין שוק ההון. על מנת שבית ההשקעות יוכל לנהל עבורכם את ההשקעות, יש אמנם לתת למנהלת או מנהל התיק ייפוי כוח חוקי למכור ולקנות נכסים פיננסיים כמו מניות, איגרות חוב וניירות ערך אחרים. אולם, ייפוי הכוח לא ניתן עד הסכמה על כל פרטי תיק ההשקעות.

בנוסף, תיק ההשקעות מנוהל אמנם על ידי בית ההשקעות, אך למשקיעות ולמשקיעים יש גישה מלאה לכל פרטי ההשקעה, והם יכולים לעקוב ברמת התדירות הרצויה על ידם על התשואות והרווחים המצטברים בתיק.

כפי שתראו בהמשך, ניהול תיקי השקעות עומד בסטנדרטים הקבועים בחוק, שנועדו להגן על הלקוחות ולהבטיח את השמירה על האינטרס שלהם בכל תהליך ההשקעה.

 

מהו התשלום עבור שירותי ניהול תיקי השקעות?

מטבע הדברים, בתי ההשקעות לא מספקים שירותים חינמיים, והשימוש בידע ובניסיון שלהם עולה כסף. התשלום על השירותים בא לידי ביטוי בשני סוגי תשלומים: דמי ניהול ועמלות.

דמי הניהול נקבעים מראש, ומתייחסים לעצם ניהול התיק. תשלום זה מגלם בתוכו את השירות, את התשלום לעובדות ולעובדים השונים בבית ההשקעות וכדומה. גובה התשלום הזה ידוע מראש לכל תקופת ההשקעה, בהתאם לחוזה ההשקעה שנחתם מול בית ההשקעות.

לעומת דמי הניהול, העמלות הן תשלום משתנה, הנקבע על פי מספר הפעולות הנעשות (קניות ומכירות), וכן מידת ההצלחה של התיק – בדרך כלל על פי אחוזים. כלומר, בנוסף לדמי הניהול, נקבע בתיק ההשקעות השיעור מהרווח שלו שיועבר ישירות לחברה.

הן גובה דמי הניהול והן גובה העמלות משתנים על פי פרמטרים רבים. בראש ובראשונה, בכל בית השקעות התנאים יהיו שונים, על פי מודל עסקי תחרותי המתנהל בין בתי ההשקעות השונים. חשוב מכך, בהתאם למאפיינים של התיק כגון גובה הסיכון, גובה ההשקעה וכדומה – ישתנו גם תנאי התשלום של דמי הניהול והעמלות.

 

השוואה בין הגופים השונים

ערכנו עבורם השוואה בין 16 בתי השקעות דומיננטיים בארץ. לנוחיותכם, ההשוואה תוצגנה בשתי טבלאות שונות. הטבלה הראשונה, תציג מידע כללי אודות החברה והשקעותיה, לרבות מידע בדבר מנהלי כל בית השקעות והניסיון שצברו בתחום ההשקעות, אפיקי ההשקעה שמציע כל בית השקעות, סוגי תיקי ההשקעות של בתי ההשקעות השונים וסוג הלקוחות שמגיעים לכל בית השקעות.

הטבלה השנייה, תציג מידע אודות תיק ההשקעות, לרבות סכום ההשקעה המינימלי, דמי הניהול, והרכב תיק ההשקעות שמציג כל בית השקעות. 

שם בית ההשקעות: ניסיון וניהול של בית ההשקעות: אפיקי השקעה: שווי מוערך של סך נכסי בית ההשקעות, על סמך נתונים מהשנה האחרונה. סוג הלקוחות של בית ההשקעות:
אלטשולר שחם מנכ"ל – רן שחם, לו ניסיון של כ- 13 שנה בשוק ההון. 

20 גורמי מקצוע מועסקים בחדר המסחר של בית ההשקעות.

קרנות השתלמות, קרנות נאמנות, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות גידור ועוד. כ- 156 מיליארד ₪. חברות פרטיות, חברות ציבוריות, גופים מוסדיים ומשקיעים פרטיים.
הראל פיננסים ניהול תיקים החברה פועלת בשוק ההון למעלה מ- 40 שנה, והיא נחשבת מזה שנים לאחת החברות היציבות והגדולות בענף.  קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות השתלמות ועוד.  כ- 13 מיליארד ₪. לקוחות פרטיים וציבוריים.
אינטראקטיב ישראל בית השקעות – ניהול תיקים החברה פועלת בענף שוק ההון החל משנת 2011. צוות החברה מורכב מאנשי מקצוע מנוסים ומקצועיים, לרבות אנשי טכנולוגיה מוכשרים. קופת גמל, השתלמות ועוד. קיימים מסלולי השקעה בישראל וכן מסלולים בין – לאומיים.  כ- חצי מיליארד ₪.  לקוחות פרטיים, פירמות, מוסדי ציבור, בכירים בתעשייה ועוד. 
הורייזן שוקי הון – ניהול תיקי השקעות איתי לפקוביץ, מנכ"ל בית ההשקעות, הקים את הורייזן בשנת 2010. לליפקוביץ' ניסיון של למעלה מ- 15 שנה בתחום. למנהל התיקים הראשי – פנחס בן אהרון, יש ניסיון של למעלה משלושה עשורים בתחום.  קופות גמל, השתלמות, תיקי השקעות מנוהלים ותיקי השקעות על פי תיקון 190. קיימים מסלולי השקעה בישראל וכן מסלולים בין – לאומיים. כ- מיליארד ₪.  תאגידים, עסקים ולקוחות פרטיים. 
פסטרנק שהם – ניהול תיקי השקעות מנהלי בית ההשקעות, ערן פסטרנק ושי שהם, נעזרים בניסיון של למעלה מ- 20 שנה בתחום ההשקעות. צוות בית ההשקעות, מורכב מאנליסטים ואנשי מקצוע נוספים, כולם בעלי ניסיון רב שנים.  תיקי השקעות בשקלים, תיקי השקעות במט"ח – דולר ויורו, קופות גמל בניהול אישי, קרנות השתלמות ועוד. כ- מיליארד ₪. לקוחות פרטיים וחברות. 
מגדל שוקי הון ניהול תיקי השקעות מנהלי בית ההשקעות, נמנים על אנשי המקצוע המובילים והמנוסים בארץ בתחום. אלו דואגים לפזר את ההשקעות בצורה שתסכן את הלקוחות באופן מינימלי. לרשות בית ההשקעות צוות אנליסטים האמון על ניתוח נתונים מהארץ ומחו"ל במקצועיות הנדרשת.  מגדל מציעה ללקוחותיה, תיקי השקעות המורכבים בהתאם לצרכים אישיים. בין היתר, התיקים מושקעים במט"ח, תיקי ESG, מניות ועוד. כ- 40 מיליארד ₪. גופים מוסדיים ולקוחות פרטיים.
IBI  אמבן ניהול תיקי השקעות צוות מומחים בעל ניסיון רב מנהל את השקעות IBO אמבן ניהול תיקי השקעות. IBI מציעה ללקוחותיה מגוון רחב של אפיקי השקעות, בהתאם לצרכי ורצונות כל לקוח. בין היתר, ניתן להשקיע בתיק השקעות כשר, תיק השקעות אחראיות, תיק העוקב אחר המדדים המרכזיים והמובילים בעולם, תיק השקעות מפוזר במדינות רבות בחו"ל ועוד.  כ- 30 מיליארד ₪. לקוחות פרטיים, חברות, עמותות, גופים מוסדיים ועוד.
אפסילון ניהול תיקי השקעות החברה פועלת למעלה מ- 27 שנה בתחום ההשקעות. למנהל ההשקעות באפסילון, ניסיון רב שנים בניהול תיקי השקעות. החברה דוגלת בעבודה עם מספר לקוחות מצומצם, כך שכל לקוח והשקעה יוכל לקבל את מקסימום היחס, הזמינות והבקרה.  תיק קרנות נאמנות, קופת גמל, קרן השתלמות, תיק השקעות משולב ועוד.  כ- 7 מיליארד ₪. תאגידים ולקוחות פרטיים.
אנליסט ניהול תיקי השקעות אנליסט פועלת מאז 1993 (למעלה מ- 27 שנה, והיד עוד נטויה). 20 מנהלים מנוסים ומקצועיים, מנהלים את תיקי ההשקעות בחברה.  קופת גמל (במסגרת תיק IRA) ועוד.  כ- 16 מיליארד ₪. לקוחות מוסדיים ופרטיים.
פסגות ניהול תיקי השקעות חברת פסגות היא אחת החברות הוותיקות בארץ בשוק ההון, כאשר היא פועלת כ- 50 שנה בתחום. מנהלי בית ההשקעות הם אנשים מנוסים ומקצועיים אשר נבחרו בקפידה רבה.   מסלולי ההשקעה של פסגות ניהול תיקי השקעות, מורכבים לרוב מהשקעה באופן ישיר בניירות ערך. השקעה זו משולבת לרוב עם השקעה בתעודות סל, קרנות נאמנות או שתיהן יחד.  כ- 63 מיליארד ₪. פירמות מובילות בארץ ובעולם, גופים מוסדיים, לקוחות פרטיים, מוסדות ציבור ועוד. 
סיגמא בית השקעות כל אנשי הצוות המקצועי של סיגמא בית השקעות, נבחרים בקפידה רבה, לאור המקצועיות שיש להם בתחום ההשקעות בשוק ההון ככלל ובמגוון אפיקי השקעה בפרט, הניסיון שצברו ועוד. פרופסור דן גלאי, שקנה לו שם עולמי בתחום המימון וההשקעות, מוביל את בית ההשקעות.  כל תיק השקעות שנפתח בסיגמא בית השקעות, נתפר בהתאם למידות הלקוח – על פי מידת הסיכון בה הוא מעוניין ואפיקי ההשקעה הרצויים. קיימת תוכנית השקעה  'סיגמא פרימיום', המאפשרת ניהול תיקי חו"ל, תוך ליווי אישי צמוד.   כ- 25 מיליארד ₪. גופים פרטיים וציבוריים, ולקוחות פרטיים. 
מיטב דש תיקי השקעות מיטב דש פועלת בשוק ההון למעלה מ- 30 שנה, כאשר הידע, הניסיון והמידע שצברו – החברה ומנהליה, מסייעים לה בקידום השקעות לקוחותיה.  מיטב דש מציעה למגוון לקוחותיה, מבחר סוגי תיקים, כאשר ניתן לבחור לשלב בין הסוגים או להשקיע באמצעות סוג אחד בלבד: הראשון, תיק המורכב מניירות ערך (אגרות חוב, מניות, תעודות סל וקרנות נאמנות), השני, תיק השקעות המורכב מהשקעה במט"ח, השלישי, תיק השקעות המורכב מהשקעות אלטרנטיביות, הרביעי, השקעה בתיקי נאמנות של החברה ועוד.    כ- 19 מיליארד ₪. לקוחות פרטיים וציבוריים. 
 ילין – לפידות ניהול תיקי השקעות זה למעלה מ- 30 שנה, ילין לפידות עוסקת בניהול תיקי השקעות הניסיון שצברה במהלך השנים הללו, תוך שימוש בצוות אנליסטים מקצועי המנתח מידי יום נתונים עדכניים, מסייע לה לנהל כל תיק השקעות במקצועיות רבה.  פרטיים, חו"ל ומוסדיים.  אין מידע זמין. לקוחות פרטיים ומוסדיים.
אקסלנס נשואה ניהול תיקים לבית ההשקעות אקסלנס נשואה, ניסיון של כ- 25  שנה בתחום ניהול התיקים. צוות החברה מורכב מאנשי מקצוע מוכשרים, מנוסים ומקצועיים. כיום, אקסלנס היא חלק מקבוצת הפניקס. שילוב בין קרנות נאמנות לבין קרנות סל; תיק מדדי מניות ואג"ח בעולם ובארץ, כאשר החשיפה המנייתית נעה בין 15% חשיפה ל- 100% חשיפה; תיק השקעות בחו"ל; שילוב בין אג"ח למניות ועוד.  כ- 11 מיליארד ₪. לקוחות פרטיים ומוסדיים.
טאלנט ניהול תיקי השקעות טאלנט פועלת בשוק ההון קרוב ל- 15 שנה, בהן היא צברה ותק וניסיון רב בניהול השקעות לחברות ולקוחות פרטיים. צוות החברה מורכב מאנשי מקצוע מוכשרים, מנוסים ומקצועיים.  תיקי השקעות וקופות IRA. כ- 2 מיליארד ₪. לקוחות ציבוריים ופרטיים.
MORE ניהול תיקים המומחיות העיקרית של אנשי הצוות המקצועי של MORE  ניהול תיקים, היא מניות זרות ואגרות חוב בארץ. החברה צברה לעצמה שם בשנים האחרונות כאחת החברות המובילות בארץ בענף. אגרות חוב, מניות, קרנות נאמנות, אפיקי השקעה אלטרנטיביים ועוד.  כ- 24 מיליארד ₪. לקוחות פרטיים ולקוחות מוסדיים.

 

להלן הטבלה השנייה:

שם בית ההשקעות סכום השקעה מינימלי הרכב התיק דמי ניהול
אלטשולר שחם 300,000 ₪.  נקבע על פי מדיניות ההשקעה בתיק, שמסתמכת על תיאום בין בית ההשקעות ללקוח. ההרכב יכול לכלול אג"ח, מניות, וניירות ערך בארץ ובחו"ל.  דמי הניהול בתיק, משתנים בהתאם לצרכיו של כל לקוח, אופי התיק, היקפו ודרישות הלקוח. דמי הניהול מסוכמים במועד חתימת ההסכם בין בית ההשקעות ללקוח. 
הראל פיננסים ניהול תיקים 300,000 ₪.  הרכב התיק נקבע על פי מדיניות ההשקעה בתיק, שמסתמכת על תיאום בין בית ההשקעות ללקוח, כאשר הוא מורכב מ- 5 אבני בניין: אג"ח ממשלתיות הצמודות למדד, מטבע חוץ, מניות, שקלים ואג"ח קונצרניות ומניות.   אין מידע זמין. 
אינטראקטיב ישראל בית השקעות – ניהול תיקים 300,000 ₪.  הרכב התיק נקבע בהתאם לוועדת השקעות, אשר מתכנסת מידי יום במטרה לנצל יתרונות מיידיים ולמנוע סיכונים עתידיים. כל תיק נקבע בהתאם לדרישות וצרכי הלקוח במועד חתימת ההסכם.  אין מידע זמין.
הורייזן שוקי הון – ניהול תיקי השקעות 300,000 ₪.  הרכב התיק נקבע על פי אפיון הלקוח וצרכיו, במועד חתימת הסכם ניהול תיק ההשקעות מול הלקוח. רמות הסיכון משתנות בהתאם לדרישות הלקוח, כאשר קיימים מסלולי השקעה בישראל וכן מסלולים בין – לאומיים. אין מידע זמין. 
פסטרנק שהם – ניהול תיקי השקעות 1,000,000 ₪.  התיק מורכב מאג"ח, מניות, וכן ניירות המירים מישראל ומחו"ל. הרכב התיק, נקבע כמובן בהתאם לאפי המשקיע ורצונותיו. נקבעים בהתאם להיקף תיק ההשקעות. 
מגדל שוקי הון ניהול תיקי השקעות 300,000 ₪.  התיק מורכב בהתאם לצורכי ורצונות הלקוח, ובהתאם לרמת הסיכון הנבחרת על ידיו. אין מידע זמין. 
IBI  אמבן ניהול תיקי השקעות 350,000 ₪.  התיק מורכב בהתאם לצורכי ורצונות הלקוח, ובהתאם לרמת הסיכון הנבחרת על ידיו. אין מידע זמין.
אפסילון ניהול תיקי השקעות 350,000 ₪.  אפסילון קובעת את הרכב תיק ההשקעות, לאחר פגישה עם הלקוח, הבנת צרכיו, וכן בהתאם ל- 'תיק מודל' שהרכיבה החברה, המהווה את אופן ההשקעות המומלץ על ידי מנהלי ההשקעות בחברה. כל תיק השקעות מפוקח ומבוקר על ידי מערך הבקרה של אפסילון, המנוהל על ידי אנליסטים ואנשי מקצוע מנוסים. כל תיק נבנה בהתאם לשיטת 'Tailor Mode' – התאמה לצורכי הלקוח, לאחר בחינת היקף ההשקעה והנכסים. אין מידע זמין.
אנליסט ניהול תיקי השקעות 500,000 ₪.  אנליסט מציעה ללקוחותיה אפשרות לבחור את רמת החשיפה המנייתית, החל מתיק ללא מניות, דרך תיקים המשוקעים במניות ברמה של עד 10%, 20%, 30%, 50%, ועד ל- 100% השקעה במניות. כל לקוח בוחר, בהתאם לצרכיו ורצונותיו, את היקף חשיפת התיק.   אין מידע זמין.
פסגות ניהול תיקי השקעות 300,000 ₪.  מסלולי ההשקעה נקבעים על פי אפיון רצונות וצרכי הלקוח, כאשר החשיפה המנייתית נעה בין חשיפה של 5% לבין חשיפה של 100%. ניתן לבחור בתיק המורכב מאג"ח ממשלתיות וקונצרניות, ללא מניות כלל. אפשר להשקיע באמצעות תיק חו"ל, המורכב ברובו מני"ע זרים ועוד.   אין מידע זמין. 
סיגמא בית השקעות 350,000 ₪.  התיק מורכב בהתאם לצורכי ורצונות הלקוח, ובהתאם לרמת הסיכון הנבחרת על ידיו. אין מידע זמין.
מיטב דש תיקי השקעות 350,000 ₪.  התיק מורכב בהתאם לצורכי ורצונות הלקוח, ובהתאם לרמת הסיכון הנבחרת על ידיו. דמי הניהול, עומדים על 1% מסכום תיק ההשקעות המנוהל. לכך מתווספים עמלות מכירה וקנייה בחשבון.
 ילין – לפידות ניהול תיקי השקעות 500,000 ₪.  התיק מורכב בהתאם לצורכי ורצונות הלקוח, ובהתאם לרמת הסיכון בה כל לקוח מעוניין. קיימים תיקים המורכבים מהשקעות בחו"ל, כך שהניהול נעשה באמצעות חשבון בנק ישראלי, תוך שימוש במטבע זר. בנוסף, ניתן לבחור באופציית תיק השקעות המנוהל בנאמנות עיוורת.  אין מידע זמין.
אקסלנס נשואה ניהול תיקים 300,000 ₪.  התיק מורכב בהתאם לצורכי ורצונות הלקוח, ובהתאם לרמת הסיכון בה כל לקוח מעוניין. אין מידע זמין.
טאלנט ניהול תיקי השקעות 350,000 ₪.  לטאלנט שיטה ייחודית, המנהלת השקעות באופן בו הרכיב המנייתי מרוכז כולו בהשקעה בתעודות סל, וללא השקעות במניות קונקרטיות. מן המותר לציין כי התיק מורכב בהתאם לצורכי ורצונות הלקוח, ובהתאם לרמת הסיכון בה כל לקוח מעוניין.  אין מידע זמין.
MORE ניהול תיקים 750,000 ₪ MORE מציעה מגוון רחב של הרכבי תיקים, החל מתיק השקעות במטבע חוץ (מט"ח), תיק כשר, תיק בעל חשיפה מנייתית משתנה – מתיק ללא מניות כלל ועד תיק המושקע ב- 100% במניות, תיק אג"ח ועוד.  אין מידע זמין. 

 

האם זה משתלם לשלם את העמלות ואת דמי הניהול?

אמנם זה "מעצבן" לתת חלק מהרווחים שהכסף שלנו עושה עבור גורם שלישי, אולם חשוב לזכור שמדובר בשירות שאנו מקבלים מבית ההשקעות.

נקודה מעניינת נוספת, היא שהעובדה שהעמלות נגזרות מהרווחים, מהווה תמריץ עבור בתי ההשקעות להניב רווחים גבוהים ככל שניתן. לכן, ככל שתשלמו עמלה גבוהה יותר – המשמעות היא שבית ההשקעות ביצע יותר פעולות עבורכם על פי האינטרס שלכם, והניב עבורכם רווח גבוה יותר.

ללא ניהול תיקי השקעות חכם, המבוסס על ידע ועל ניסיון של בתי השקעות ותיקים ומנוסים, רבות ורבים לא היו נכנסים כלל לשוק ההון מלכתחילה, או מגיעים בתוך שוק ההון למצב של השקעות תת אופטימליות.

בנוסף, ועבור רבות ורבים אולי גם חשוב מכך, בשימוש בשירותי ניהול תיקי השקעות מקבלים גם שקט נפשי רב יותר, וחיסכון בזמן ובאנרגיה. החיסכון בזמן מתבטא בזמן הלמידה הנדרש על מנת לבצע השקעות חכמות באופן עצמאי, וכן מבחינת ההתעסקות עצמה בהשקעות: מעקב, שינוי במידת הצורך וכדומה.

החיסכון באנרגיה מתבטא בעיקר מבחינה נפשית, הידיעה שהכסף מנוהל על ידי גוף פיננסי בעל ניסיון, ואין צורך לדאוג כל העת למצבו של הכסף באופן עצמאי.

לכן, עבור רוב האזרחיות והאזרחים המבקשים להוציא את חסכונותיהם מחשבונות העובר ושב המעלים אבק, ולהכניס אותו בתמורה לתשואות כאלה או אחרות לשוק ההון, ישתלם בהחלט לשלם עבור שירות ניהול התיק בדמי ניהול ובעמלות על הרווח.

 

האם ניתן להשקיע גם סכומים קטנים?

בעבר, שוק ההון היה נחלתם של בודדות ובודדים בלבד, וסכומי ההשקעה הראשוניים שנדרשו בדרך כלל עמדו על לפחות כמה מאות אלפי שקלים.

בשנים האחרונות, יותר ויותר בתי השקעות פותחים את שעריהם גם למשקיעות ומשקיעים קטנים, וסכומי ההשקעה הראשוניים עומדים על כמה עשרות אלפי שקלים בלבד, בדרך כלל 20 עד 50 אלף שקלים. עם זאת, על פי רוב מדובר בניהול השקעות דיגיטלי, כגון פסגות פרו, מיטב דש מנג'ר, בנק לאומי VIDEO  ואחרים. 

 

אמנם התנאים בהשקעות מסוג זה, בהתאם לגובה ההשקעה, אינם טובים כמו של "הגדולים", אולם עצם הכניסה לשוק ההון פתרה כשל שוק מהותי שהיה בשוק הפיננסי עד עתה, וכן ייצרה יותר שוויון הזדמנויות בכלכלה.

מבחינת כשל השוק, כספים של רבות ורבים לא הושקעו בשוק ההון משום שלפרטים עצמם לא היה מספיק כסף, אולם הסכום הכולל שהצטבר מנע משוק ההון כסף רב. מהצד השני של אותה מטבע, עבור אזרחיות ואזרחים רבים נחסמה האפשרות להשיג תשואות נאות על חסכונותיהם, והם נאלצו להסתפק בריביות נמוכות של חשבונות חיסכון בנקאיים, אם בכלל.

כמובן, שהפתיחה של האפשרות להשקעה בשוק ההון עבור מספר רב יותר של משתתפות ומשתתפים מגדיל את השוויון הכלכלי, לפחות מבחינת שוויון הזדמנויות. אמנם עדיין נדרש הון כלשהו על מנת להצטרף לשוק ההון, אולם פתיחת האפשרות להשקעות קטנות פתחה אותו למאות אלפי לקוחות נוספים במשק.

 

מהם מסלולי ההשקעה הנפוצים המוצעים לציבור הרחב בבתי ההשקעות?

המסלול הפופולרי ביותר הוא המסלול המשולב, בו מנהלת או מנהל התיק מרכיבים עבור המשקיע תמהיל של ניירות ערך וכלים פיננסיים שונים, ביניהם מניות, בדרך כלל על פי אחד ממדדי הבורסה הידועים והחזקים, איגרות חוב ממשלתיות, איגרות חוב קונצרניות (אלה המונפקים על ידי חברות), ועוד.

היתרון הגדול ביצירת תמהיל כזה הוא פיזור הסיכונים על מגוון אפיקי השקעות, כך שתוחלת הסיכון קטנה. כלומר, אם באחד מאפיקי ההשקעות לא נרשמים רווחים או אפילו הפסדים, רוב הסיכויים שבשאר האפיקים עדיין תירשם תשואה חיובית, גם אם נמוכה יותר.

מסלולי ההשקעות האחרים מתמקדים בנכסים פיננסיים מסוגים מסויימים, כגון התמקדות באיגרות חוב משני הסוגים, התמקדות בניירות ערך זרים ועוד. מסלולים אלה מתאימים בדרך כלל לשונאות ושונאי סיכון, שכן על אף שהתשואה הממוצעת בהם נמוכה יותר, הסיכון נמוך יותר.

לבסוף, מסלולי ההשקעה מותאמים באופן אישי, על פי המאפיינים וההעדפות של המשקיעה או המשקיע, ובהתאם לתנאים הניתנים על ידי כל אחד מבתי ההשקעות.

 

האם בתי ההשקעות מפוקחים על ידי המדינה?

הרשות לניירות ערך היא רשות סטטוטורית (כלומר ישות משפטית הפועלת מתוקף חוק אך אינה כפופה ישירות לממשלה או לכנסת) שמטרתה העיקרית הקבועה בחוק היא שמירת ענייניהם של המשקיעות והמשקיעים בניירות ערך.

מתוקף מטרה זו, הרשות לניירות ערך מפקחת על כל הפעילות של ניהול תיקי השקעות, ואמונה הן על זהות מנהלות ומנהלי התיקים, והן על ניהול התיקים עצמו.

מבחינת זהות המנהלות והמנהלים, הרי שעליהם לעמוד בסטנדרטים של יושר הקבועים בתקנות, ובכל לקבל את הרישיון מטעמה לעסוק בניהול תיקי השקעות. הרישיון ניתן רק עבור מי שעמדו בבחינות של הרשות לניירות ערך, עברו התמחות של תשעה חודשים, ולא עברו אף עבירה פיננסית בחייהם המקצועיים.

על פי התקנות, חובה על מנהלי ומנהלות התיקים לעבוד אך ורק לטובת הלקוחות, כאשר ישנו איסור להשתמש בכספם או בנכסיהם הפיננסיים למטרות אחרות שלא לטובת האינטרסים שלהם. בנוסף, כמובן שחלה עליהם חובת שמירה על סודיות התיקים. הפיקוח על הניהול עצמו מבטיח שלא ייגרמו נזקים או הפסדים ללקוחות שנגרמו עקב כשלים בניהול התיק.

ניהול תיקי השקעות, מאפשר ללקוחות פרטיים להפקיד את כספם בידי אנשי מקצוע המומחים בהשקעות בשוק ההון. אנשי המקצוע משקיעים את כספם, בהתאם לסיכום שנקבע בין הלקוח לבית ההשקעות – מי בהשקעה הכוללת חשיפה מנייתית גבוהה, ומי באמצעות חשיפה נמוכה; מי על ידי רכישת אג"ח ומי על ידי רכישת ניירות ערך זרים ועוד מגוון רחב של אפיקי השקעה.

חשוב לבחור היטב את בית ההשקעות הנכון עבורך – ואכן המקום להיעזר בטבלת ההשוואה בין בתי ההשקעות הנמצאת במאמר – בראש ובראשונה בהתאם לדרישת הסכום ההתחלתי לפתיחת תיק, שדורש כל בית השקעות, ולאחר מכן, על פי האפשרויות וההתאמות האישיות שמאפשר כל בית השקעות.

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא