קרנות נאמנות – כל מה שצריך לדעת!

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

כנראה ששמעתם לא פעם אחת ולא פעמיים את המושג 'קרנות נאמנות'. סביר מאוד גם להניח שאתם מודעים לכך שאפשר להשקיע דרך קרנות נאמנות. אך מעבר למושג הכללי של קרן נאמנות, האם אתם באמת יודעים מה השקעה בקרן נאמנות כוללת, כיצד ניתן להשקיע בקרן נאמנות, ואילו סיכונים השקעה בקרן נאמנות טומנת בחובה? כל התשובות, במאמר שלפניכם.

ישנם אנשים שמשקיעים כספים באופן ישיר בנכסים פיננסיים כאלה ואחרים, באמצעות רכישת מניות, קניית אג"ח ועוד. השקעה שכזו מכונה 'השקעה ישירה'. בניגוד אליהם,  אנשים רבים אחרים משקיעים בנכסים פיננסיים שכאלה באופן עקיף, קרי – השקעה עקיפה. השקעה עקיפה מתבצעת לרוב באמצעות קרן נאמנות.

 

מהי קרן נאמנות?

קרן נאמנות מאפשרת למשקיע לפתוח תיק השקעות, במסגרתו יכול המשקיע לפזר את השקעותיו בין נכסים פיננסיים רבים ושונים. כך, המשקיע אינו שם את כל כספו בחברה אחת, אלא מפזר את כספיו בין חברות שונות וכך בעצם מפחית את הסיכון שבהשקעה. 

קרן הנאמנות הרשמית הראשונה הוקמה לפני קרוב ל200 שנה בבלגיה, ומאז ועד היום נחשבות הקרנות לתעשיית השקעות ענפה. בארצות הברית לדוגמא, משקיעים כ85 מיליון בני אדם בקרנות השקעות מדי שנה. בישראל, תעשיית קרנות הנאמנות תפסה תאוצה בשש השנים האחרונות, כאשר הירידה באחוזי הריבית והרפורמות במס הניעו ישראלים רבים להשקיע בקרנות נאמנות. כיום, קיימות כ680 קרנות נאמנות שונות בישראל, כאשר מרביתם מנוהלים על ידי בנקים (פועלים, לאומי, דיסקונט, הבינלאומי, מזרחי ואחרים), ומקצתם מנוהלים על ידי מנהלי קרנות מהשוק הפרטי.

 

איך זה בעצם עובד?

השקעה בקרן נאמנות מתבצעת באמצעות רכישת יחידות השתתפות בקרן. כל משקיע, מקבל יחידות השתתפות בהתאם לסכום הרכישה, כאשר מחיר כל יחידה נקבע באמצעות חישוב כלל נכסי קרן הנאמנות חלקי מספר היחידות הקיימות. לצורך הדוגמא, נניח כי לחברת 'המוביל בע"מ' יש נכסים בשווי 500 אלף שקלים, ועד כה הונפקו 500 יחידות השתתפות. מחיר רכישת יחידת השתתפות בחברה זו יעמוד על אלף שקלים (500,000 – סך הנכסים, חלקי 500 – מספר היחידות קיימות). 

את יחידות ההשתתפות, אשר מרוכזות בתיק השקעות, מוביל ומרכז ומנהל 'מנהל ההשקעות'. המנהל בוחר האם לרכוש או למכור נכסים ושאר גורמים פיננסיים עבור הקרן, בהתאם כמובן למדיניות ההשקעות שלה הנקבעת על ידי ועדת השקעות של הקרן, המורכבת ממומחים בשוק ההון. כך, באמצעות ניהול נכון, יכולה קרן ההשקעות להרוויח כספים רבים, אשר יחולקו למחזיקי יחידות ההשתתפות ביחס לכמות החזקתם ביחידות אלו.

 

אני חושב להשקיע בקרן נאמנות. האם אני מסתכן?

כמו כמעט כל השקעה שיכולה להניב רווח, גם השקעה בקרן נאמנות כוללת סיכונים. היה ומנהל ההשקעות בחר בחירות לא טובות וניהל בצורה לא חכמה ויעילה את כספי הקרן, ערך נכסי הקרן עלול לרדת, בהתאם לכך ערך יחידת השתתפות ירד, וכך עלולים המשקיעים להפסיד חלק מהסכום שהשקיעו.

יחד עם זאת, מנהלי ההשקעות הם אנשים שנבחרו בקפידה, מנוסים בשוק ההון, ועל כן הם שוקלים היטב כיצד להשקיע. בנוסף, פעילות מנהל ההשקעות מבוקרת ומדווחת – מעת לעת מנהל ההשקעות מציג את ביצועי הקרן, עליו לדווח על פירוט הנכסים ושווים והוא מחויב לפרט דו"ח ומאזן תקופתיים, כאשר חברי וועדת ההשקעות מוודאים כל העת כי המנהל משקיע בהתאם למדיניות ההשקעות של קרן הנאמנות.

הנה כי כן, השקעה בקרן נאמנות אינה מהווה בטוחה להרווחת כספים, ואף טומנת בחובה אי – אלו סיכונים. יחד עם זאת, לא בכדי אלפי ישראלים בוחרים להשקיע מדי שנה בקרנות נאמנות. בעזרת ניהול נכון, קרנות הנאמנות עשויות להניב לכם – המשקיעים, רווחים יפים בהחלט.  

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא